Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2014 - jak głosować?

Maciej Czerniak
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2014 - jak głosować?
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2014 - jak głosować? www.sxc.hu
Nie zmarnuj głosu, postaw na nich krzyżyk. Rozmowa z Adamem Dylą, dyrektorem Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Bydgoszczy o tym, jak głosować.

Niby sprawa jest prosta. W niedzielę pójdziemy głosować na kandydatów, którzy w naszym przekonaniu powinni zasiąść w fotelach europosłów. O czym trzeba pamiętać, by nasz głos był ważny?
Głosowanie odbywać się będzie w wyznaczonych lokalach wyborczych podległych obwodowym komisjom wyborczym. Przeważnie lokale znajdują się w budynkach szkół na poszczególnych osiedlach, ale też na przykład w szpitalach, akademikach, czy zakładach karnych. O tym, gdzie mamy głosować, informują władze lokalne w specjalnych obwieszczeniach w miejscach publicznych. Pamiętać trzeba jednak, że na przełomie 2012 i 2013 roku dokonano zmian w kodeksie wyborczym. Może się zatem okazać, że nie będzie nas na listach głosujących w lokalach, do których chodziliśmy przedtem. Informacja, do którego lokalu wyborczego zostaliśmy przypisani, znajduje się właśnie w obwieszczeniach wójtów, burmistrzów, czy prezydentów miast, w których mieszkamy. Tam można wszystko sprawdzić.

Jakie dokumenty musimy mieć przy sobie, by dopuszczono nas do udziału w głosowaniu?
Tu sprawa jest prosta. Musimy mieć ważny dowód osobisty, lub inny dokument tożsamości z naszym aktualnym zdjęciem, na przykład prawo jazdy, albo paszport.

Jak technicznie będzie wyglądało głosowanie?
Lokale wyborcze będą otwarte w niedzielę od 7 do 21. Przed pobraniem kart do głosowania zostaniemy poproszeni o okazanie dowodu tożsamości. Potem wybieramy jednego kandydata z jednego komitetu wyborczego i w kratce obok jego nazwiska stawiamy krzyżyk. Przecięcie linii krzyżyka musi znajdować się w kratce obok nazwiska kandydata.

Przeczytaj również: Wybory do Parlamentu Europejskiego. Jak głosować poza miejscem zamieszkania? Uwaga na kolejki!

Co się stanie, jeśli postawimy "X" obok dwóch albo więcej nazwisk kandydatów? Taki głos jest nieważny?
W takim wypadku są dwie możliwości. Jeżeli postawimy krzyżyki obok kilku nazwisk kandydatów, to bardzo ważne, czy są to kandydaci z tej samej, czy z dwóch, kilku różnych list komitetów wyborczych. Załóżmy, że zaznaczyliśmy dwóch kandydatów startujących z różnych kart. Wtedy taki głos jest uznawany za nieważny. Jeżeli zaś zaznaczyliśmy kilku kandydatów z tej samej karty, to głos wciąż jest ważny, ale idzie na korzyść tego spośród zaznaczonych przez nas kandydujących, który zajmuje najwyższe miejsce na liście.

A jeśli któryś z wyborców postanowi przelać na kartę do głosowania jakieś swoje uwagi, adnotacje, albo osobiste przemyślenia na temat kandydujących? Co dzieje się z taką kartą do głosowania?
Jeśli ktoś, na przykład dopisze jakieś nazwisko do kandydatów, którzy już zostali ujęci na karcie, to wszystko zależy od tego, gdzie znajduje się ten dopisek. Jeżeli będzie w polu obejmującym nazwiska kandydujących, to taki głos uważa się za nieważny. A jeśli wszelkie dopiski, uwagi, opinie i tym podobne znajdą się poza polem przeznaczonym do głosowania, to oczywiście jest to głos oddany poprawnie.

Czy w przeszłości w naszym regionie dochodziło do jakichś zakłóceń przebiegu głosowania? Do kogo może się zwrócić wyborca, który zauważy jakieś uchybienia, na przykład agitację w czasie ciszy wyborczej?
Działa u nas ponad 830 komisji wyborczych, zatem takie incydenty zdarzały się, aczkolwiek sporadycznie. Niestety, bywa - ale to sytuacje incydentalne - że wyborcy mają zastrzeżenia co do trzeźwości pracowników komisji. Zarówno w takim przypadku, jak i wtedy, gdy zauważymy, że ktoś łamie ciszę wyborczą, odpowiednią osobą, którą powinniśmy poinformować, jest przewodniczący danej komisji wyborczej. To on powiadamia odpowiednie służby.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska