Hokejowe MŚ w Mińsku. Rosja bez porażki. Znamy najlepszą ósemkę

W ostatniej kolejce Czechy pokonały Francję, ale obie drużyny zagrają w play off. iihf.com
Kanada - Finlandia oraz USA - Czechy to hity ćwierćfinału mistrzostw świata w hokeju. W Mińsku zakończyła się faza grupowa.

Walka o miejsce w ćwierćfinale toczyła się do ostatnich kolejek. Finlandia na trybunach czekała na swój los i awans zawdzięcza Szwajcarom, którzy już o nic nie grali (wicemistrzowie świata drogo zapłacili za trzy porażki na początku turnieju), ale i tak pokonali Łotwę. Dzięki temu to Finowie zajęli 4. miejsce.

W grupie B Białoruś miała nawet szanse na fotel wicelidera, ale przegrała w ostatniej kolejce z USA. Wcześniej wiele kontrowersji wzbudziło spotkania gospodarzy z Łotwą. Białoruś zwyciężyła 3:1, ale sędziowie w ostatniej minucie nie uznali prawidłowej bramki dla Łotyszy, która dawałaby im remis 2:2.

W grupie A niespodzianką był awans Francji kosztem Słowacji. Francuzi 4. miejsce przypieczętowali punktem w meczu z Czechami, który przegrali dopiero po dogrywce (stawką było 3. miejsce w tabeli). Dodajmy, że wcześniej Francja jako jedyna w grupie pokonała Kanadę (3:2 po karnych).

Do Dywizji 1A spadły już wcześniej Włochy oraz Kazachstan (jako jedyny w mistrzostwach bez zwycięstwa, punkty po porażkach po dogrywkach). W kolejnym sezonie będą więc rywalami polskich hokeistów w mistrzostwach świata.

I jeszcze garść statystyk po fazie grupowej. W klasyfikacji kanadyjskiej zdecydowanie przewodzi Rosjanin Wiktor Tichonow (7 goli i 7 asyst), on także ma najwięcej bramek na koncie. Najpewniej interweniującym bramkarzem jest z kolei Białorusin Kevin Lalande, który w czterech meczach obronił 53 z 55 uderzeń rywali (96,36 proc.)