Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pochodząca z Rypina Magda pisze przewodnik po Kolumbii. Jedyny taki po polsku!

es
- Ten kapelusz, to sombrero vueltiao - opowiada o zdjęciu zrobionym w Barranquillii Magda Borowska. Słowniczek jej autorstwa nawiązuje do zwyczajów, geografii, tańców i kuchni
- Ten kapelusz, to sombrero vueltiao - opowiada o zdjęciu zrobionym w Barranquillii Magda Borowska. Słowniczek jej autorstwa nawiązuje do zwyczajów, geografii, tańców i kuchni nadesłane
- Kolumbia to nie tylko kartele narkotykowe i Shakira. To również pyszna kawa, iguany na ulicach - opowiada Magda Borowska. A wie, o czym mówi. Całe lato 2012 spędziła w mieście Barranquilla. Teraz dzieli się swoją wiedzą.

- Jestem w połowie pisania językowego przewodnika - zdradza Magda Borowska, pochodząca z Rypina studentka filologii hiszpańskiej. - Chcę przybliżyć kulturę, geografię i dialekt języka hiszpańskiego, którym posługują się Kolumbijczycy. Póki co, na półkach księgarni można znaleźć wyłącznie hiszpańsko i anglojęzyczne przewodniki, to będzie pierwsza tego typu publikacja po polsku. Ameryka Łacińska jest coraz częściej wybierana przez turystów i podróżników. Ale więcej informacji znajdziemy o Meksyku, Peru czy Argentynie, aniżeli o Kolumbii. Czas to zmienić.

Przeczytaj także: 12 latek spod Koronowa napisał książkę "Wojna dziewięcioletnia"

Szykuje się na kolejną wyprawę

Magda spędziła lato 2012 w mieście Barranquilla.

- Ludzie są tam bardzo otwarci - dzieli się wrażeniami. - Ta gościna była szkołą życia. Mieszkałam u Kolumbijczyków, sporo się nauczyłam. Nawet, jeśli moi gospodarze byli akurat w pracy czy na uczelni, oglądałam kolumbijską telewizję. Ba, poznałam nawet podstawy latynoamerykańskich tańców. Początkowo miałam opory, trudno było mi przełamać naszą polską nieśmiałość. W końcu się odważyłam. Ktoś pomyśli, że taniec w Kolumbii sprowadza się tylko do salsy. To kropla w morzu.

Kobieta przedsiębiorcza, to Ty? Zgłoś się do plebiscytu!

Mimo iż Magda pokochała Kolumbię, przeprowadzka nie wchodzi jednak w grę. Dlaczego?
- Jeśli nie mieszkamy gdzieś na co dzień, tylko odwiedzamy dane miejsce raz na jakiś czas, ma ono dla nas większą wartość - tłumaczy Magda. I dodaje: - Kolejna rzecz, w Kolumbii nie jest zbyt bezpiecznie, chociaż akurat o tym wolałabym nie mówić. No i ta wszechobecna biurokracja. Obcokrajowiec nie jest w stanie założyć konta w banku.

Na deser - sapote i lulo

Przykładowe hasła ze słownika Magdy?

Sapote. - To pyszny owoc - opowiada Magda. - Jest mniejszy niż melon, w środku ma pestkę. Polecam też lulo, który zewnątrz przypomina pomarańczę, w środku - kiwi. W przydomowych ogródkach Kolumbijczycy hodują papaje, mango, ale rzadkością na ich stołach są za to pomarańcze czy mandarynki. W Kolumbii, zamiast żółtych cytryn, sięga się po limonki. Skropiona limonkowym sokiem ryba ma fantastyczny smak. Cudowny jest również kokosowy ryż. Bardzo łatwo go przyrządzić - wystarczy wlać mleczko kokosowe do ryżu i gotować całość do uzyskania brązowego koloru. Taki ryż idealnie pasuje do ryb. Do tego jeszcze sałata z pomidorem i ogórkiem plus patacón (placek z bananem), i mamy prawdziwą ucztę. Zauważyłam, że Kolumbijczycy często przyrządzają ... ryż z makaronem i ziemniakami. Jak się można spodziewać, wyjątkowo syte danie. Jakoś się do niego nawet przekonałam.

W przewodniku pojawią się fotografie autorstwa Magdy. Kto do niego zajrzy, przekona się, choćby jak wyglądają Wyspy Różańcowe. - Całkowicie biały piasek, krystalicznie czysta woda. Słowem, raj - opowiada zachwycona studentka.

Mamy okazję pomóc Magdzie zrealizować jej projekt. Wystarczy klikając na www.polakpotrafi.pl (zakładka "książki i publikacje"). Kto wesprze studentkę, może załapać się na ruanę (ubranie w stylu poncha), mochilę (torbę na ramię) bądź panelę czyli kostkę suszonego soku z trzciny cukrowej, z której przyrządza się typowy kolumbijski napój.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska