Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chemia i biologia dała im się we znaki. Matematyka? Zero problemów!

Ewa Abramczyk-Boguszewska, [email protected] WSPÓŁPRACA: (MJ, JW, DAN, PA)
Krystian Kaszyński, Paweł Osiński, Dominik Nebak, Adrian Damski, Bartłomiej Łopatka, Tomasz Żyliński tuż po egzaminie
Krystian Kaszyński, Paweł Osiński, Dominik Nebak, Adrian Damski, Bartłomiej Łopatka, Tomasz Żyliński tuż po egzaminie Andrzej Muszyński
O wyniki testu z matematyki jesteśmy spokojni - mówią uczniowie. Bardziej główkowali nad częścią przyrodniczą, zwłaszcza nad chemią.

Drugi dzień egzaminu gimnazjalnego był dla uczniów stresujący. Wielu osobom tradycyjnie sen z powiek spędzała perspektywa pisania testu z matematyki. Królowa nauk sprawiła im jednak niespodziankę. - Egzamin była łatwy, a zadania typowe - mówili uczniowie z klasy piłkarskiej z Gimnazjum nr 10 w Zespole Szkół Mistrzostwa Sportowego w Bydgoszczy. Krystian Kaszyński, Paweł Osiński, Dominik Nebak, Adrian Damski, Bartłomiej Łopatka i Tomasz Żyliński mniej zadowoleni byli z części przyrodniczej. - Najgorsze były biologia i chemia - mówią.

Alkohole zamiast atomu

Na biologię narzeka też Jacek Czerwiński z Gimnazjum im. J. Długosza we Włocławku: - Pytania były podchwytliwe. Emilia Kłusek z tej samej szkoły zgadza się z Jackiem: - Pytania były sformułowane zawile, czasem nawet niejednoznacznie. Ale myślę pozytywnie.

Dziewczyny z Gimnazjum nr 2 w Chojnicach są tego samego zdania. - Nie jestem zadowolona z części przyrodniczej, bo wybieram się do klasy biologiczno-chemicznej, a ten test może mi zaniżyć średnią - mówi Kasandra Nynca. - Chemia była najtrudniejsza - dodaje Nikola Czyżyk.
- O matematykę się nie martwię. Gorzej z chemią. Nastawialiśmy się na zadania dotyczące budowy atomu. Tymczasem musieliśmy się zmierzyć ze skomplikowanymi reakcjami dotyczącymi alkoholi - wyznaje Martyna Kowalska z III c Gimnazjum nr 4 w Inowrocławiu. Podobnie test komentował Jakub Patyk z III f. - Próbny egzamin z chemii był prosty. Ten natomiast sprawił nam kłopot.
Magdalena Kołecka z Gimnazjum nr 6 w Grudziądzu jest zadowolona z matematyki. - Bardziej stresowałam się częścią humanistyczną - mówi. Jakub Paluch jest dobrej myśli. - Nie rozwiązałem, co prawda wszystkich zadań, ale w sumie nie było źle.

Trudniejsze zamknięte

- Liczymy na co najmniej 70 proc. punktów - mówią Karolina Hyaumet, Patryk Kosowski, Patrycja Zielińska i Martyna Olejnik z Gimnazjum nr 11 w Toruniu. - Paradoksalnie więcej problemów z matematyki sprawiały zadania zamknięte, które uchodzą za łatwiejsze. Było w nich sporo liczenia i łatwo było się pomylić. W części przyrodniczej najgorsza była ta biologia. Pytania odnosiły się do niezrozumiałego tekstu, zawierającego specjalistyczne słownictwo. Najłatwiejsza była fizyka. Wiele rzeczy można było wyczytać z tabelek i wykresów.

Tomasz Kocur, nauczyciel matematyki w Gimnazjum nr 29 w Toruniu podsumowuje: - Z matematyki nic nie powinno moich uczniów zaskoczyć. Zadanie na uzasadnienie, które przysparza zwykle najwięcej kłopotów, w tym roku nie było trudne - dotyczyło podobieństwa trójkątów. A czy coś mogło stanowić trudność? Chyba tylko zadania, które wymagają działań na ułamkach. Uczniowie tego nie lubią.
Dziś ostatni dzień egzaminu. Młodzież będzie zdawała język obcy na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Uczniowie na napisanie każdej części mają godzinę.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska