Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ratusz obiecuje: park będzie wyglądał jak na starej fotografii

Piotr Wiśniewski [email protected]
Urząd miasta zapewnia, że projekt został poprzedzony analizą obecnego stanu parku oraz materiałów archiwalnych i jest kontynuacją idei autora pierwotnego projektu - Konrada Neumanna.
Urząd miasta zapewnia, że projekt został poprzedzony analizą obecnego stanu parku oraz materiałów archiwalnych i jest kontynuacją idei autora pierwotnego projektu - Konrada Neumanna. wizualizacja: Urząd Miasta Bydgoszczy
Znamy szczegóły planu remontu parku Kochanowskiego. Ma on uwypuklić jego historyczny charakter. Pojawi się wiele atrakcji dla dzieci.

Zaplanowane prace mają uwypuklić istniejące walory historyczne tego miejsca oraz poprawić funkcjonowanie parku, zgodnie z potrzebami mieszkańców.

- Park służy wszystkim mieszkańcom Bydgoszczy i pełni różne funkcje, dlatego jego wnętrza zostały w projekcie podzielone na strefy umożliwiające korzystanie z jego terenu różnym użytkownikom - wyjaśnia biuro obsługi mediów bydgoskiego ratusza.
- Pomyślano zarówno o najmłodszych, młodzieży, jak i o osobach potrzebujących spokojnego, biernego wypoczynku. Zostanie przebudowany plac zabaw, strefowany dla młodszych i starszych dzieci, pojawią się też stoliki szachowe w pobliżu filharmonii.

W nowych elementach zagospodarowania parku znajdziemy wyraźne nawiązania do dzielnicy muzycznej. Na przykład tabliczki z opisami rzeźb kompozytorów znajdujących się w parku będą stylizowane na pulpity na nuty.

Natomiast nawierzchnia w sąsiedztwie Filharmonii Pomorskiej będzie ułożona we wzór inspirowany klawiszami fortepianu.
Elementy wyposażenia, takie jak choćby ławki, kosze oraz latarnie parkowe, zostały zaprojektowane z zapewnieniem jednolitej atmosfery, zgodnej jednocześnie z historycznym charakterem tegoż parku - zapewniają urzędnicy ratusza.

Całość ma podkreślić kompozycja zieleni z zachowanym starodrzewiem i nowymi nasadzeniami. Pojawią się także rośliny owocodajne.

Zobacz także: Park Kochanowskiego będzie jak nowy. Zaczęła się wycinka [zdjęcia]
Planom rewaloryzacji parku bacznie przygląda się Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy. Jak jego specjaliści oceniają ujawnione szczegóły?

- Program modernizacji parku prezentuje się poprawnie, aczkolwiek jego wielofunkcyjność budzi obawy - mówi Bogna Kostkowska.
- Nie wyobrażam sobie jak sensownie można pogodzić elementy dźwiękowe np. z gniazdowaniem ptaków. Jak w krajobrazowym parku mają funkcjonować polbrukowe nawierzchnie widoczne na wizualizacjach? Z natury są one obce i nie tworzą klimatu. Z naturalnie komponowanym drzewostanem taka nawierzchnia nie będzie współgrała. Wizualizacje są jak zwykle efektowne, ale nie pokazują rzeczywistego efektu. Niegdyś park był tworem naturalnym, co jest charakterystyczne dla krajobrazowych założeń parkowych. Natomiast wizualizacje odpychają nieco sztucznością i nadmiernym uporządkowaniem. Najważniejsze jednak, aby pielęgnowano drzewostan, żeby nie trzeba było znów wycinać resztek starych drzew - podkreśla.

Park Kochanowskiego założono w 1901 roku.
Jego styl krajobrazowy z cechami szkoły niemieckiej był typowy dla tamtej epoki .
W 1927 roku w parku odsłonięto pomnik Henryka Sienkiewicza. Pierwszy taki w całej Polsce.
Wygląd parku zmieniał się na przestrzeni kolejnych dziesięcioleci.
W czasie II wojny światowej część drzew uległa zniszczeniu. W 1952 r. w jego północnej części wycięto cztery dęby, a na ich miejscu wybudowano szalet miejski. W 1958 r. granica parku została przesunięta nieznacznie na południe w związku z budową Filharmonii Pomorskiej.
W 1960 roku do parku przeniesiono rzeźbę Łuczniczki.
W efekcie zmieniono pierwotny układ jego części, wprowadzając istniejący obecnie prostokątny gazon. Zlikwidowano wtedy jedną z głównych ścieżek parku.

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska