Joker Mekro Świecie awansował do I ligi kobiet!

Siatkarki Jokera Mekro spełniły dziś marzenie o I lidze dla Świecia. W turnieju w Łodzi okazały się najlepsze. Sławomir Wojciechowski
Na ten historyczny moment kibice w Świeciu czekali od dawna. Joker Mekro został dziś pierwszoligowcem.

W Łodzi i Gorlicach zakończyły się turnieje o wejście do I ligi kobiet. Najpierw nowych pierwszoligowców wyłoniono w hali sportowej łódzkiego MOSiR-u. Wiele wyjaśnił pierwszy mecz, w którym niespodziewanie Paleo Pogoń Proszowice wygrało z AZS-em Politechnika Śląska Gliwice 3:2 (-14, 17, 19,-22, 7). Proszowiczankom ostatecznie to zwycięstwo nic nie dało, ale ułatwiło sprawę ŁKS-owi Łódź (awansował już przed ostatnim meczem) i Jokerowi Mekro Świecie (musiał gospodyniom urwać tylko dwa sety).

JOKER MEKRO Świecie - ŁKS COMMERCECON Łódź 3:2 (25:18, 25:18, 20:25, 12:25, 15:10)
Joker: Wenerska, I. Hohn, Lenz, Wójcik, Toborek, Kutyła, Walczak (libero) oraz A. Hohn, Strządała, Duraj, Śmieszek, Doktorska.

Świecianki tym razem szansy nie wypuściły z rąk. Pierwsze dwa sety zagrały koncertowo zwyciężając w nich do 18. Potem trener Andrzeja Nadolny dał pograć zmienniczkom. Te pozwoliły na to, że mecz wydłużył się do pięciu setów. Zwycięzcę musiał wyłonić tie-break. Zdecydował on też o 1. miejscu w całym turnieju. Do 8:8 trwała walka punkt za punkt. Potem już lepsze były jokerki, które ostatecznie zwyciężyły do 10. Awans jest doskonałym prezentem na 10-lecie klubu ze Świecia. Gratulujemy trenerowi i zawodniczkom sukcesu. Przypomnijmy, że Joker Mekro w II lidze spędził pięć sezonów. Dwa razy był mistrzem grupy 1., raz wicemistrzem. W pozostałych dwóch sezonach rywalizację kończył na 3. i 4. miejscu.

Tabela końcowa
1. Joker Mekro Świecie 3 5 8-6
2. ŁKS Commercecon Łódź 3 5 8-7
3. AZS Politechniki Śląskiej Gliwice 3 4 7-8
4. Paleo Pogoń Proszowice 3 4 6-8
Zespół z Gliwic zagra w turnieju barażowym.

Gospodynie były w opałach

W Gorlicach też dopiero dziś poznaliśmy nowych pierwszoligowców. Najpierw z awansu cieszyły się gospodynie, choć musiały one mocno się o niego bić z siatkarkami z Pszczyny. Do szczęścia potrzebne im były dwa zwycięskie sety, ale po dwóch partiach było 0:2. Jednak gorliczanki pokazały charakter i klasę. Najpierw w 3. secie przy 24:25 wybroniły piłkę meczową. Potem odrobiły straty doprowadzając do tie-breaka, a w nim były górą. Ostatecznie Ekstrim Gorlice zwyciężył PLKS Pszczyna Jastrzębie Borynia 3:2 (21:25, 23:25, 27:25, 25:12, 15:9). I turniej zakończył z kompletem zwycięstw.

W ostatnim meczu turnieju emocji było mniej. Faworyzowane Nike Węgrów wygrało z Chemikiem II Police 3:1 (16, 20, -22, 17). Węgrowianki potrzebowały dwóch setów do awansu, z kolei chemiczkom tylko wygrana 3:0 zapewniała turniej barażowy.

1. KRS Ekstrim Gorlice 3 6 9:5
2. Sokołów S.A. Nike Węgrów 3 5 8:5
3. PLKS Pszczyna Jastrzębie Borynia 3 4 6:7
4. Chemik II Police 3 3 3:9

Podsumowując, nowymi pierwszoligowcami zostali: Joker Mekro Świecie, ŁKS Commercecon Łódź, Sokołów S.A. Ekstrim Gorlice i Nike Węgrów. W turnieju barażowym (25-27 kwietnia) o ostatnie wolne miejsce na zapleczu ekstraklasy zagrają AZS Politechniki Śląskiej Gliwice i PLKS Pszczyna Jastrzębie Borynia oraz najsłabszy zespół I ligi, czyli Wisła Kraków.