Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żeby zdolni fizycy mogli się rozwijać

(aga)
Andrzej Bartniak
Najzdolniejsi uczniowie z gimnazjów, w których egzamin matematyczny wypadł słabo, mają szansę pogłębić swoją wiedzę w naukach ścisłych. Będą się uczyć m.in. od wykładowców uniwersyteckich.

Pięć gimnazjów z powiatu świeckiego: w Laskowicach, Korytowie, Pruszczu, Serocku i Zbrachlinie zostało wytypowanych do udziału w marszałkowskim projekcie "Region nauk ścisłych". Ma on zachęcić młodzież do najmniej popularnych, a jednak pożądanych przedmiotów. Przede wszystkim obejmie szkoły, w których zainteresowanie naukami ścisłymi jest niewielkie, o czym mają świadczyć słabe wyniki egzaminu gimnazjalnego z części matematyczno-przyrodniczej. Żeby pobudzić zainteresowanie młodzieży matematyką, fizyką i chemią, podano je w nietypowy sposób, np. arytmetyka z elementami logiki, przyroda czyli biologia, chemia i fizyka wraz z warsztatami żywieniowymi; biologia i chemia w medycynie, fizyka (w tym. j. angielski) z elementami meteorologii, matematyka z elementami ekonomii.

- Zajęcia w tych dziedzinach są przewidziane dla wyróżniających się gimnazjalistów, co bardzo nas cieszy, bo wiele projektów kieruje się do najsłabszych, chodzi w nich o wyrównanie szans - zauważa Małgorzata Szankowska, dyrektor Gimnazjum nr 1 w Pruszczu. - Zdolni uczniowie będą korzystać z pomocy dydaktycznych ufundowanych w ramach projektu. Mogą też liczyć na wyjazdy i zajęcia z wykładowcami uczelni wyższych.

Jednak w "Regionie nauk ścisłych" nie zapomniano też o uczniach z największymi problemami w nauce. W wyborze kariery zawodowej pomogą im specjalistyczne zajęcia z psychologiem, doradcą zawodowym i wyjazd integracyjny w góry albo nad morze. Chodzi o pobudzenie ich ambicji.

- Korzyści odniosą także nauczyciele opiekujący się grupami - dodaje Małgorzata Szankowska. - Zajęcia z wykładowcami, w których będą uczestniczyć wraz z naszymi uczniami, z pewnością wpłyną na rozszerzenie ich wiedzy.

Projekt ruszy od września, jednak już teraz nauczyciele rozglądają się za kandydatami. - Mamy orientację, kto powinien z nich skorzystać. Sądzę, że chętnych nie zabraknie, zwłaszcza wśród zdolnych. Obawiam się, że niektórym będziemy musieli odmówić - ubolewa Szankowska.

Warto dodać, że udział wymienionych gimnazjów w "Regionie nauk ścisłych" jest jeszcze weryfikowany przez urzędników marszałka.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska