Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W gminie Mogilno kobiety na wsiach szkolą się i działają

(PAK)
Przewodniczące KGW z terenu gminy Mogilno zasłużyły na wyróżnienia. Dyplomy i nagrody zaradnym paniom wręczyła m.in. Dorota Jakuta (w okularach), przewodnicząca sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego.
Przewodniczące KGW z terenu gminy Mogilno zasłużyły na wyróżnienia. Dyplomy i nagrody zaradnym paniom wręczyła m.in. Dorota Jakuta (w okularach), przewodnicząca sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego. Joanna Bejma
Są zaradne, nie siedzą w domu. To one są często inicjatorkami różnych działań w swoich małych ojczyznach. Piszą projekty, organizują imprezy. Co roku panie z KGW spotykają się podczas konferencji "Jestem kobietą“.

Tegoroczną, piątą, poświęcono tematyce zdrowotnej. Dr Tomasz Mierzwa namawiał panie do regularnych badań. Gościem specjalnym była pierwsza dama Anna Komorowska.

Większość pań, które pojawiły się w hotelu "Heaven“ w Chabsku, działa na co dzień w KGW. - Koła gospodyń wiejskich to jest coś fantastycznego. To jest kapitalna praca organiczna, ale też to koło zamachowe lokalnych społeczności. Przy wrażliwości pań, przy ich umiejętnościach i zdolnościach robienia czegoś wspólnie, to jest świetna inicjatywa i zalążek rozprzestrzeniania się dobra i korzystnych zmian w okolicy - oznajmiła Anna Komorowska.

Wieś dogania miasto

Pierwsza dama przyjechała do Chabska na zaproszenie m.in. Małgorzaty Małeckiej, przewodniczącej Gminnej Rady Kół Gospodyń Wiejskich w Mogilnie. Pani Małgorzata podkreśla, że wizerunek kobiety wiejskiej zmienia się dziś błyskawicznie. - Wielu osobom nadal wydaje się, że kobieta mieszkająca na wsi jest gorsza od tej z miasta. Ale absolutnie tak nie jest - podkreśla. - Weźmy na przykład wykształcenie. Ono tak naprawdę o niczym nie świadczy. Jeśli człowiek ma coś w sobie i dzieli się tym z innymi, to jest największa wartość. Wieś dogania miasto i nie jest w żaden sposób gorsza - usłyszeliśmy.

Mało tego, nasza rozmówczyni podkreśla, iż często panie ze środowisk wiejskich spotykają na swojej drodze więcej przeszkód niż mieszkanki miasta. - Bo w mieście jest kino, odbywają się koncerty, wystarczy iść. My wszystko to, co dzieje się na wsi organizujemy same, od podstaw. Nie tylko dla siebie. W swoim działaniu myślimy o całej społeczności.

Czym więc zajmują się kobiety z kół gospodyń wiejskich? Panie podnoszą kwalifikacje uczestnicząc m.in. w różnego rodzaju kursach zawodowych, szkoleniach np. cateringowych lub florystycznych. Organizują wypoczynek dla dzieci, wycieczki, piszą też projekty, dzięki którym otrzymują pieniądze na różne działania. Był to chociażby projekt "Marszem po zdrowie“ oraz "W stronę słońca“.

Zobacz także: Pierwsza dama w Chabsku i Żninie zachęcała panie, by działać

- W pierwszym przedsięwzięciu chodziło o propagowanie sportu nordyckiego. Przyjechali do nas nawet mistrzowie Polski w nordic walking, Marcin Śliwiński i Elżbieta Wojeciechowska. Panie złapały bakcyla i zachęciły jeszcze inne kobiety do aktywnego trybu życia. Tematem drugiego była depresja. Uczyłyśmy się, m.in. jak pomagać chorym na depresję - oświadczyła pani Małgorzata.

Działalność pań przejawia się także podczas wielu lokalnych imprez, nie tylko tych okolicznościowych. Gmino Mogilno słynie przecież z przedsięwzięć kulinarnych. Tu - dla przypomnienia - odbywa się m.in. święto kaszy, pierogów czy chleba i miodu. Są wystawy stołów wielkanocnych i wigilijnych.

Zostały docenione

Konferencja była doskonałą okazją, by wyróżnić lokalne działaczki. Dyplomy i nagrody otrzymały przewodniczące 28 KGW w gminie Mogilno.

Są to: Halina Wędzikowska (KGW Czarnotul), Lidia Górska (Dzierzążno), Grażyna Drgas (Gębice), Zdzisława Budzyńska (Goryszewo), Marta Kwapiszewska (Gozdanin), Zofia Gąsior (Gozdawa), Irena Lepert (Huta Palędzka), Maria Rogowicz (Izdyby), Lidia Klimacka (Kamionek), Kazimiera Rybak (Kunowo), Wiesława Kozłowska (Kwieciszewo), Beata Zakrzewska (Józefowo), Danuta Woda (Marcinkowo), Urszula Grajek (Niestronno), Marzanna Nowicka (Olsza), Aleksandra Stanek (Paniewko), Romana Świtała (Padniewo), Jadwiga Sierzchuła (Pałędzie), Teresa Gałęzewska (Procyń), Irena Eberle (Lubieszewo), Bożena Żaba (Świerkówiec), Helena Kędzierska (Twierdzin), Cecylia Jaskulska (Wasielewko), Krystyna Chlebek (Wszedzień), Małgorzata Szwarckopf (Wylatowo) oraz Krystna Posłuszna z Mogilna, Małgorzata Małecka i Zofia Kozłowska, przewodnicząca Wojewódzkiej Rady KGW w Bydgoszczy.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska