Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Porady. Jeśli gospodarz dorobi w marketingu

Opr. LT
Na pytanie Czytelniczki odpowiada Artemiusz Zakurzewski, wicedyr. bydgoskiego oddziału KRUS-u.

Jestem rolnikiem od ok. 7 lat, mieszkam na wsi i opłacam KRUS - napisała Czytelniczka. - Dostałam ofertę pracy (marketing, sprzedaż bezp.). Mam mieć umowę o dzieło lub zlecenie wystawiane co miesiąc. Czy mogę zostać w KRUS? Zapłacę dodatkowe składki? W miesiącu mogę coś sprzedać lub nie. Jeśli otworzę działalność, czy mogę zostać w KRUS na ryczałcie, czy na VAT?(...)

Artemiusz Zakurzewski, z-ca dyr. OR KRUS tłumaczy, że zgodnie z postanowieniami art. 6 i 7 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. z 2013r., poz.1403 z późn. zm.), jednym z warunków podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników jest nie podleganie innemu ubezpieczeniu społecznemu i brak ustalonego prawa do wymienionych w ustawie świadczeń.
Uznaje się, że rolnik podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu, jeżeli objęty jest obowiązkowymi ubezpieczeniami: emerytalnym i rentowymi na podstawie przepisów ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2013r., poz. 1442, z późn. zm.). Podleganie innemu ubezpieczeniu społecznemu dotyczy zatem m.in.: osób, które wykonują pracę w ramach umowy agencyjnej czy też umowy zlecenia. Każde inne ubezpieczenie społeczne ma pierwszeństwo przed ubezpieczeniem rolniczym.

Rolnik lub domownik ubezpieczony z mocy ustawy może w przypadkach określonych w art. 5a ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników pozostać w ubezpieczeniu rolniczym po rozpoczęciu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, jeśli:
1) podlegał temu ubezpieczeniu w pełnym zakresie z mocy ustawy nieprzerwanie przez co najmniej 3 lata i nadal prowadzi działalność rolniczą, lub stale pracuje w gospodarstwie rolnym obejmującym obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub w dziale specjalnym w rozumieniu ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników;
2) złoży w KRUS oświadczenie o kontynuowaniu tego ubezpieczenia w terminie 14 dni od rozpoczęcia wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej lub rozpoczęcia współpracy przy jej prowadzeniu.

Niezachowanie terminu na złożenie oświadczenia jest równoznaczne z ustaniem ubezpieczenia od dnia rozpoczęcia wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej lub współpracy przy jej prowadzeniu. Oświadczenie można złożyć na wniosku o wpis do centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej (CEIDG). Złożenie wniosku w tej formie do organu ewidencyjnego traktowane jest jak dotrzymanie terminu złożenia oświadczenia w KRUS;
3) nie jest pracownikiem i nie pozostaje w stosunku służbowym;
4) nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty albo do świadczeń z ubezpieczeń społecznych;
5) kwota należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (jeżeli działalność ta była prowadzona) nie przekracza określonej kwoty granicznej - obecnie to 3.092zł. Zaświadczenie urzędu skarbowego lub oświadczenie o kwocie należnego podatku rolnik lub domownik obowiązany jest złożyć w KRUS wraz z oświadczeniem, o którym jest mowa w pkt 2).

Ubezpieczeni w KRUS prowadzący dodatkową pozarolniczą działalność gospodarczą opłacają składkę na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w podwójnej wysokości. Wybór formy opodatkowania tej działalności nie ma znaczenia dla ubezpieczenia KRUS.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska