Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoski ratusz ma plan przekształcenia Młynów Rothera w ogólnopolskie centrum kulturalno-biznesowe

(my)
To wizualizacja przyszłego wyglądu Młynów Rothera. Koncepcja przewiduje zachowanie dotychczasowego wyglądu zabytkowych budynków i dobudowanie tzw. trójkąta ze spacerowym dachem - przestrzeni muzealnej lub konferencyjnej.
To wizualizacja przyszłego wyglądu Młynów Rothera. Koncepcja przewiduje zachowanie dotychczasowego wyglądu zabytkowych budynków i dobudowanie tzw. trójkąta ze spacerowym dachem - przestrzeni muzealnej lub konferencyjnej. wizualizacja: nizio design international
Ratusz ma ambitny plan przekształcenia Młynów Rothera w ogólnopolskie centrum kulturalno-biznesowe. Jest już efektowna wizualizacja. Będą analizy. Nie ma, drobiazg, 150 - 200 milionów złotych.
Zgłoś nauczyciela do plebiscytu "Belfer Roku 2014". Główną nagrodą dla nauczycieli jest wycieczka do Paryża. Zobacz więcej na Pomo
Zgłoś nauczyciela do plebiscytu "Belfer Roku 2014". Główną nagrodą dla nauczycieli jest wycieczka do Paryża. Zobacz więcej na Pomorska.pl/Belfer

Zgłoś nauczyciela do plebiscytu "Belfer Roku 2014". Główną nagrodą dla nauczycieli jest wycieczka do Paryża. Zobacz więcej na Pomorska.pl/Belfer**

Przekształcenie zabytkowych budowli w centrum kultury i biznesu może kosztować Bydgoszcz około 150 - 200 milionów złotych. To jednak tylko szacunki. - Poprosiłem wydział inwestycji o analizę kosztów innych podobnych przedsięwzięć. Z uwagi na warunki konserwatorskie zawsze są one wysokie - mówi prezydent Rafał Bruski.

Bydgoszcz liczy na dofinansowanie z Unii Europejskiej, a najlepiej do wizji magistratu przystaje program "Infrastruktura i Środowisko", z którego środki przeznaczane mają być m.in. na ochronę dziedzictwa i kulturę.
- Idealnie pasuje do naszej Wyspy Młyńskiej. W tej chwili warunki programu są negocjowane w KomisjiEuropejskiej, nie ma więc harmonogramu rozdziału środków - tłumaczy Rafał Bruski.

Jest także inne wyjście - Regionalny Program Operacyjny. Prezydent Bydgoszczy podkreśla, że zgłaszał już zarządowi województwa, że inwestycja musi koniecznie zostać sfinansowana ze źródeł europejskich. Być może także w ramach ZIT-u, ale to niepewne.
- To przedsięwzięcie nie ma sobie równych w regionie. Będzie miało charakter ponadregionalny, krajowy, ale i europejski - zaznacza Bruski.

Przeczytaj także: Rondo Bernardyńskie i Kujawskie w Bydgoszczy do gruntownej przebudowy [wideo]

Przypomnijmy, że Unia może dofinansować do 85 proc. wartości projektu. Jeśli jednak w Młynach znajdą się komercyjne instytucje, to procent udziału miasta zwiększy się.

Wczoraj przedstawiono wstępną wizję, wizualizację wykonaną na zamówienie poprzedniego właściciela. Jej autorem jest znany polski architekt i rzeźbiarz - Mirosław Nizio. On i jego współpracownicy są autorami szeregu koncepcji budynków muzealnych, m.in. Muzeum Współczesnego we Wrocławiu. Jego ostatnim, głośnym projektem jest przywrócenie do życia kopalni "Julia" w Wałbrzychu.

- Część analiz, funkcjonalności i potrzeb Wyspy Młyńskiej już została wykonana dla poprzedniego właściciela, ale czekają nas kolejne - podkreśla Nizio. - Przez kilka tygodni chcemy rozmawiać z wybranymi grupami ludzi, żeby dowiedzieć się, jakie są ich oczekiwania odnośnie Młynów - mówi Nizio.
Architekt poinformował, że jest gotów przygotować projekt budowlany w pół roku, a wykonanie rysunków wykonawczych w około 10 miesięcy. Ale zielonego światła nie ma. Bo nie ma pieniędzy.

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska