Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opiekunowie ciągle czekają na pieniądze!

Jolanta Zielazna; [email protected]
Opiekunowie nie godzą się na wprowadzenie nowego "bytu" o nazwie "świadczenia dla opiekuna". Chcą odzyskać to, co stracili - świadczenie pielęgnacyjne.
Opiekunowie nie godzą się na wprowadzenie nowego "bytu" o nazwie "świadczenia dla opiekuna". Chcą odzyskać to, co stracili - świadczenie pielęgnacyjne. sxc.hu
Czy opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych odzyskają z odsetkami pieniądze, które stracili od lipca ubiegłego roku? O tym ma zdecydować Rada Ministrów. Prawdopodobnie w najbliższy wtorek.

Ministerstwo pracy po zakończeniu konsultacji społecznych przekazało projekt ustawy Komitetowi Stałemu Rady Ministrów. Nie uwzględniło w nim nie tylko zastrzeżeń stowarzyszeń zrzeszających wykluczonych opiekunów (tak się nazwali ci, którym od lipca ub. r. zabrano świadczenia pielęgnacyjne), ale nawet uwag Rządowego Centrum Legislacji!

Opiekunowie nie godzą się na wprowadzenie nowego "bytu" o nazwie "świadczenia dla opiekuna". Chcą odzyskać to, co stracili - świadczenie pielęgnacyjne. Dziś jego wysokość to 620 zł, a zasiłek dla opiekuna to 520 zł. Dodatkowa stówka miesięcznie dla opiekunów to duża różnica.

Kłopot w tym, że zgodnie ze zmienionymi przepisami świadczenie pielęgnacyjne dostają wyłącznie rodzice niepełnosprawnych dzieci.
Opiekunowie domagają się też odsetek od spłacanych kwot i opłacenia wstecz składek ubezpieczenia zdrowotnego. Ministerialny projekt ani jednej, ani drugiej propozycji nie uwzględnia.

Tymczasem takie same zastrzeżenia, jak opiekunowie, składa Rządowe Centrum Legislacji. Wskazuje, że wszystkie wcześniejsze spłaty emerytur, braku waloryzacji itp. które TK uznał za niezgodne z konstytucją odbywały się wraz z odsetkami. Wypłacenie opiekunom pieniędzy bez odsetek może znowu okazać się niezgodne z konstytucją!

Centrum legislacji uważa też, powinno się uregulować sprawę ubezpieczenia zdrowotnego wstecz, od 1 lipca 2013, bo opiekunowie zostali pozbawieni dostępu do bezpłatnej pomocy lekarskiej.
Wątpliwości prawników budzi też krótki termin na składanie wniosków o wypłatę zabranego świadczenia - tylko 4 miesiące.

Zobacz też: Rodzice-rolnicy stracili świadczenia pielęgnacyjne
Wiceminister Elżbieta Seredyn podczas ostatniego spotkania z opiekunami mówiła, że w sprawie odsetek (dodatkowe 61,6 mln zł) i ubezpieczenia zdrowotnego decyzję musi podjąć Rada Ministrów.

Przypomnijmy więc tylko, że w tym roku budżet wyda mniej na waloryzację emerytur i rent, są więc pieniądze na odsetki dla opiekunów.

Rada Ministrów projektem zajmie się prawdopodobnie podczas najbliższego posiedzenia, we wtorek (o ile nic nadzwyczajnego się nie wydarzy).
Wówczas około 14 marca projekt trafiłby do Sejmu. Biorąc pod uwagę prace w Sejmie, Senacie i czas, jaki ma prezydent na podpisanie ustawy oraz 14-dniowe vacatio legis, druga połowa kwietnia to bardzo optymistyczny termin wejścia przepisów w życie. Pieniądze mogą być w maju, bo gminy też mają czas na wydanie decyzji.

Resort pracy w dalszym ciągu pracuje nad kompleksowymi zmianami w ustawie o świadczeniach rodzinnych. Mają one znieść podział na świadczenia dla rodziców opiekujących się niepełnosprawnymi dziećmi, opiekunów dorosłych niepełnosprawnych. Wysokość pomocy ma zależeć wyłącznie od stopnia niesamodzielności i stopniowo rosnąć.

Z zapowiedzi min. Seredyn wynika, że stanie się to nie wcześniej, niż w 2015 roku

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska