Sepp Blatter zrezygnował z funkcji szefa FIFA czytaj więcej »

Opiekunowie ciągle czekają na pieniądze!

Dodano: 8 marca 2014, 0:25 Autor:

Czy opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych odzyskają z odsetkami pieniądze, które stracili od lipca ubiegłego roku? O tym ma zdecydować Rada Ministrów. Prawdopodobnie w najbliższy wtorek.

Ministerstwo pracy po zakończeniu konsultacji społecznych przekazało projekt ustawy Komitetowi Stałemu Rady Ministrów. Nie uwzględniło w nim nie tylko zastrzeżeń stowarzyszeń zrzeszających wykluczonych opiekunów (tak się nazwali ci, którym od lipca ub. r. zabrano świadczenia pielęgnacyjne), ale nawet uwag Rządowego Centrum Legislacji!

Opiekunowie nie godzą się na wprowadzenie nowego "bytu" o nazwie "świadczenia dla opiekuna". Chcą odzyskać to, co stracili - świadczenie pielęgnacyjne. Dziś jego wysokość to 620 zł, a zasiłek dla opiekuna to 520 zł. Dodatkowa stówka miesięcznie dla opiekunów to duża różnica.

Kłopot w tym, że zgodnie ze zmienionymi przepisami świadczenie pielęgnacyjne dostają wyłącznie rodzice niepełnosprawnych dzieci.
Opiekunowie domagają się też odsetek od spłacanych kwot i opłacenia wstecz składek ubezpieczenia zdrowotnego. Ministerialny projekt ani jednej, ani drugiej propozycji nie uwzględnia.

Tymczasem takie same zastrzeżenia, jak opiekunowie, składa Rządowe Centrum Legislacji. Wskazuje, że wszystkie wcześniejsze spłaty emerytur, braku waloryzacji itp. które TK uznał za niezgodne z konstytucją odbywały się wraz z odsetkami. Wypłacenie opiekunom pieniędzy bez odsetek może znowu okazać się niezgodne z konstytucją!

Centrum legislacji uważa też, powinno się uregulować sprawę ubezpieczenia zdrowotnego wstecz, od 1 lipca 2013, bo opiekunowie zostali pozbawieni dostępu do bezpłatnej pomocy lekarskiej.
Wątpliwości prawników budzi też krótki termin na składanie wniosków o wypłatę zabranego świadczenia - tylko 4 miesiące.

Zobacz też: Rodzice-rolnicy stracili świadczenia pielęgnacyjne

Wiceminister Elżbieta Seredyn podczas ostatniego spotkania z opiekunami mówiła, że w sprawie odsetek (dodatkowe 61,6 mln zł) i ubezpieczenia zdrowotnego decyzję musi podjąć Rada Ministrów.

Przypomnijmy więc tylko, że w tym roku budżet wyda mniej na waloryzację emerytur i rent, są więc pieniądze na odsetki dla opiekunów.

Rada Ministrów projektem zajmie się prawdopodobnie podczas najbliższego posiedzenia, we wtorek (o ile nic nadzwyczajnego się nie wydarzy).
Wówczas około 14 marca projekt trafiłby do Sejmu. Biorąc pod uwagę prace w Sejmie, Senacie i czas, jaki ma prezydent na podpisanie ustawy oraz 14-dniowe vacatio legis, druga połowa kwietnia to bardzo optymistyczny termin wejścia przepisów w życie. Pieniądze mogą być w maju, bo gminy też mają czas na wydanie decyzji.

Resort pracy w dalszym ciągu pracuje nad kompleksowymi zmianami w ustawie o świadczeniach rodzinnych. Mają one znieść podział na świadczenia dla rodziców opiekujących się niepełnosprawnymi dziećmi, opiekunów dorosłych niepełnosprawnych. Wysokość pomocy ma zależeć wyłącznie od stopnia niesamodzielności i stopniowo rosnąć.

Z zapowiedzi min. Seredyn wynika, że stanie się to nie wcześniej, niż w 2015 roku

Czytaj więcej o:
  • świadczenia pielęgnacyjne
  • niepełnosprawni
  • niepełnosprawność
  • wykluczeni opiekunowie
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Kwiatek zamiast mandatu - akcja policjantów z okazji Dnia Kobiet

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
  • Sprawdź gdzie otrzymasz najtańszy kredyt!​

pomorska24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze

Czy przestrzegasz postu w środę popielcową?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 87.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 800 111 006

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

pomorska.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.pomorska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.