Zgoda marszałka na termy w Toruniu. Ojciec Rydzyk zbuduje spa?

Dodano: 14 lutego 2014, 13:31 Autor:

Toruńska spółka Geotermia otrzymała koncesję na wydobywanie wód termalnych. Wody mają być wykorzystywane m.in. w lecznictwie.

W zarządzie toruńskiej spółki Geotermia zasiada środowisko związane z Radiem Maryja. Prezesem spółki jest ojciec redemptorysta Jan Król. To jeden z najbliższych współpracowników o. Tadeusza Rydzyka.

Jak informuje "Gazeta Wyborcza”, spółka otrzymała zgodę na wydobycie za pomocą pompy 320 metrów sześciennych wody o temperaturze ok. 60 stopni na godzinę.

Czytaj także: Wielka świątynia, hotel, spa, baseny - to plany ojca Rydzyka

Woda termalna może być wykorzystywana w lecznictwie, posłuży także do ogrzewania budynków.
Wśród zastosowań wymienia się wykorzystanie wód w planowanej budowie aquaparku i hotelu. Redemptoryści posiadają zgodę na budowę kompleksu wypoczynkowego od połowy 2012 roku. Ale do dziś prace nie ruszyły.

Gdyby park wodny powstał w Toruniu, mógłby stać się jedną z największych atrakcji województwa. Aquaparki szczycące się wykorzystywaniem wód termalnych cieszą się rosnącą popularnością w południowej części Polski. Właśnie tego typu obiekty brylują w rankingach najlepiej ocenianych przez klientów.

Po wielu latach starań spółka Geotermia Toruń dopięła swego i będzie miała możliwość wydobycia wód termalnych. Wieloletnie starania okraszone były niejednokrotnie sporymi kontrowersjami.

Redemptoryści, poprzez fundację Lux Veritatis, już w 2006 roku występowali do ministerstwa środowiska o dotację na badania geotermalne. Procedura w Warszawie przeciągała się przez półtora roku. Redemptoryści zaskarżyli opieszałość urzędniczą.

Ministerstwo oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie zgodziły się na przekazanie dotacji Geotermii.

Redemptoryści za wszelką cenę starali się jednak dopiąć swego. W 2008 roku zorganizowali publiczną zbiórkę pieniędzy na odwierty.

Ale i wtedy znaleźli się pod lupą służb państwowych. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji postanowiło przyjrzeć się zbiórce prowadzonej przez toruńską spółkę.

Urzędnicy ministerstwa wystąpili do fundacji z prośbą o doprecyzowanie, na jaki cel środki finansowe będą zbierane. Ostatecznie udało się przeprowadzić odwierty.

Nadal jednak - pomimo zgody - nie wiadomo, kiedy spółka rozpocznie wydobycie wód termalnych.
W 2012 roku o. Rydzyk zapowiadał, że za dwa lata do Torunia będą przyjeżdżać emeryci i renciści z całego kraju.

Poza zgodą marszałka, spółce udało się uzyskać zgody potrzebne do prowadzenia wydobycia. M.in. zgodę Michała Zaleskiego, prezydenta miasta Torunia o uwarunkowaniach środowiskowych inwestycji.

Ale spółka nadal nie ma zatwierdzenia tzw. planu ruchu zakładu górniczego. Co więcej, zdaniem "Wyborczej”, nadal nie rozpoczęła starań o uzyskanie takowego dokumentu.

Geotermia Toruń została zarejestrowana w sądzie w 2008 roku. Fundacja Lux Veritatis posiada 99,85 proc. akcji w firmie. Kapitał spółki wynosi prawie 34 mln zł.

Czytaj więcej o:
  • Fundacja Lux Veritatis
  • Tadeusz Rydzyk
  • termy
  • Toruń
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
pomorska24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Michał Zaleski powinien zostać odwołany?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 571.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 800 111 006

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

pomorska.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.pomorska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.