Więcej kopert na Dużym Rynku w Świeciu? Sprawdzimy

Dodano: 11 lutego 2014, 14:29 Autor:

Więcej kopert na Dużym Rynku w Świeciu? Sprawdzimy

(fot. Andrzej Bartniak)

Niepełnosprawni kierowcy twierdzą, że w Świeciu brakuje kopert, na których mogą stawiać samochody. We współpracy z zarządcą strefy płatnego parkowania, sprawdzimy jaki jest z tym problem.

Kierowca z Bukowca ma niepełnosprawne dziecko. Chłopiec skończył trzy lata, porusza się tylko na wózku inwalidzkim. - Albo trzeba go nosić - dopowiada mężczyzna. - W piątek, żeby go nie dźwigać, szukałem miejsca oznaczonego kopertą na Dużym Rynku, ale bez skutku. Zostawiłem więc samochód obok, kartę inwalidzką wyłożyłem za szybę. Nie zdało się to na nic, dostałem mandat. Nie pomogły tłumaczenia, musiałem go zapłacić. Wedle tego pana, koperty w centrum Świecia zawsze są zajęte. - Najwyższy czas domalować ich więcej albo zrezygnować z tego anachronicznego pomysłu i umożliwić niepełnosprawnym parkowanie wszędzie. Tak jest na całym świecie - podpowiada.


Czytaj: Nie mogłem wjechać do PZU w Świeciu, bo nie ma tam podjazdu dla wózków inwalidzkich

Zapytaliśmy Bartosza Smarza, który odpowiada za strefę płatnego parkowania w Świeciu, jak często muszą karać niepełnosprawnych, którzy zaparkowali poza kopertą?

- Nigdy tego nie liczyliśmy, ale możemy to zrobić w marcu - zapowiada.
Równolegle zwraca uwagę, że prowadził kiedyś monitoring kopert. - I wynikało z niego, że często są puste. Nie jestem pewien, czy miasto powinno domalować ich więcej.
Ma on za to pewność, że koperty to najlepsze rozwiązanie dla osób faktycznie niepełnosprawnych. - Praktykowane jest ono w coraz większej liczbie miast: w Chełmnie, w tym samym kierunku idzie Grudziądz - wylicza. - To konieczne wobec kart "dziedziczonych” po ciotkach i babciach przez osoby w pełni sprawne, które w ten sposób łamią zasady.

- Ale w Bydgoszczy, podobnie jak na zachodzie Europy, niepełnosprawny może zostawić auto wszędzie - argumentuje Czytelnik z Bukowca.

- Jednak tam, w porównaniu ze Świeciem, procedura wydawania kart jest bardziej zaostrzona - tłumaczy Smarz.

Zgodził się on podać na początku kwietnia, jak problem wypadnie w marcu. Jeśli niepełnosprawni będą się skarżyć lub parkować poza kopertami, miasto będzie musiało rozważyć domalowanie kilku. Bo przypomnijmy, że mimo nacisków, żeby umożliwić niepełnosprawnym parkowanie wszędzie, większość radnych opowiedziała się przeciw.

Czytaj więcej o:
  • Świecie
  • kierowcy
  • koperty
  • niepełnosprawni
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
pomorska24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze

Czy oferta koncertowa w Świeciu wydaje Ci się atrakcyjna?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 12.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 800 111 006

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

pomorska.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.pomorska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.