Wisła Grudziądz: wreszcie były medale mistrzostw świata!

(marz)
Mateusz Wilangowski (z przodu) i Konrad Wojewodzic wywalczyli w mistrzostwach Polski seniorów srebrne medale - w dwójce bez sternika. SERWIS KW WISŁA
W dobrych nastrojach podsumowano sezon 2013 w Klubie Wioślarskim Wisła Grudziądz. Tak udanego nie było jeszcze nigdy! To historyczny sezon.
Filip i Bartosz Leszczyńscy , Łukasz Nieradka i Łukasz Przystawski wywalczyli brąz w Pucharze Bałtyku w Sankt Petersburgu. KW WISŁA

(fot. KW WISŁA)

Na 15 klubów sportowych w Grudziądzu Wisła zdobyła w 2013 roku 172 pkt w klasyfikacji dzieci i młodzieży. To drugi wynik po ALKS Stal Ocetix/Iglotex.

Wioślarze Wisły wywalczyli 23 medale. Mniej, niż w 2012, ale ranga wielu cennych krążków jest nieporównywalnie wyższa.

Henryk Wichrowski, prezes KW Wisła podkreśla: - Nigdy dotąd nasi zawodnicy nie zajmowali miejsc na podium mistrzostw świata. W ub.r. wreszcie i te medale zdobyli. Jesteśmy obecnie na 8. miejscu wśród 200 klubów naszego województwa oraz 5. wśród 45 klubów wioślarskich w Polsce. Mamy zawodników w kadrze narodowej, a także zaplecze bardzo zdolnej mlodzieży. Dzięki wzorowej współpracy z Gimnazjum nr 6 i V LO, w których to szkołach działają klasy sportowe o profilu wioślarstwo.

Grudziądzka Wisła ma także zdolne zawodniczki młodszej generacji.
Grudziądzka Wisła ma także zdolne zawodniczki młodszej generacji. KW WISŁA

Wielka radość sprawili w ub.r zawodnicy zdobywając medale w młodzieżowych mistrzostwach świata w Linzu (Austria). Marta Wieliczko - srebro w czwórce podwójnej bez sternika, zaś Mateusz Wilangowski i Konrad Wojewodzic - brąz w ósemce ze sternikiem.

Wcześniej Wieliczko oraz Wilangowski z Wojewodzicem w mistrzostwach Polski seniorów zgarnęli srebrne medale!

Złote krążki przywieźli z młodzieżowych mistrzostw Polski na Malcie w Poznaniu: czwórka bez sternika Wisły: Wilangowski, Wojewodzic, Damian Fehlau i Kamil Ignasiak.
Także w dwójce bez sternika złoto zdobyli Wojewodzic z Wilangowskim, a brąz w jedynce kobiet - Wieliczko.

Wioślarze startujący w czwórce podwójnej b. sternika: Filip i Bartosz Leszczyńscy , Łukasz Nieradka i Łukasz Przystawski wywalczyli brąz w Pucharze Bałtyku w Sankt Petersburgu. Miesiąc później powtórzyli sukces podczas długodystansowych mistrzostw Polski w Warszawie (też brąz). W Pucharze Bałtyku złoto zdobyła Iga Behrendt, w dwójce b.st. juniorek a brąz - Wieliczko w jedynce pań.

Długo by wymieniać triumfy grudziądzkich wioślarzy w zawodach wysokiej rangi, w różnych kategoriach wiekowych. Przywozili medale z Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, mistrzostw Polski juniorów, a kuzyni Bartosz i Fili Leszczyńscy - złoto z Regat Coupe de la Jeuness (Puchar Młodzieży) w Lucernie. Należą też do najlepszych na ergometrze.

Trenują... poza klubem

Takie historyczne wyniki to wielka zasługa świetnych szkoleniowców. A są to trenerzy: Jakub Urban, Krzysztof Zieliński i Mariusz Kowal.

Przygotowali zawodników do osiągania tak znakomitych wyników pracując poza klubową bazą. Na terenie portu rzecznego i KW Wisła trwa wielka przebudowa nabrzeża.