Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zimą też dojedź do celu bezpiecznie!

Aga Kasperek
Jedź bezpiecznie i wróć cało do domu!
Jedź bezpiecznie i wróć cało do domu! Archiwum
Kiedy pada śnieg, a temperatura oscyluje w okolicy zera, bardzo łatwo o lód lub cienką warstwę wody na jezdni. W takich warunkach nietrudno o wypadek.

Dla kierowców i pieszych

Zanim rozpoczniemy jazdę, należy oczyścić pojazd ze śniegu i lodu. Nie zapomnijmy o dachu - w przypadku gwałtownego hamowania śnieg zasypie nam przednią szybę i uniemożliwi obserwację otoczenia. Warto także pamiętać, że za niedostateczne odśnieżenie pojazdu możemy dostać mandat!

Pamiętajmy także o zapinaniu pasów bezpieczeństwa, nawet na krótkich dystansach. Kierowca powinien dopilnować, aby pasy zapięli wszyscy pasażerowie. Jeśli jedna osoba nie zapnie pasów, to w momencie wypadku siła uderzenia będzie rzucać jej ciałem po przestrzeni samochodu i może spowodować obrażenia u pozostałych pasażerów, którzy pasy zapięli.

W trudnych warunkach atmosferycznych prędkość bezpieczna nie może być utożsamiana z maksymalną prędkością dozwoloną na danej drodze. Dostosujmy prędkość do warunków panujących na jezdni. Inny kierowca może wpaść w poślizg, a wtedy my - dzięki wolniejszej jeździe - będziemy mieć więcej czasu na stosowną reakcję za kierownicą. Lepiej jechać wolniej, ale bezpieczniej. Zwłaszcza, że to co "nadrobimy" prędkością, zaraz "zgubimy" zatrzymując się na czerwonym świetle. Łagodna, dynamiczna jazda daje lepsze efekty, także pod względem zużycia paliwa.

Piłeś - nie jedź

Nawet najmniejsza ilość alkoholu zmienia percepcję oraz opóźnia czas reakcji kierowcy, dlatego nie wsiadajmy za kierownicę, jeśli spożywaliśmy alkohol. Zawsze kierujmy się zasadą "Piłeś - nie jedź".

Bezpieczeństwo najmłodszych

Zadbajmy o bezpieczeństwo naszych pociech. Zgodnie z prawem, dzieci do lat 7 nie mogą samodzielnie poruszać się po drogach - należy zapewnić im opiekę osoby co najmniej dziesięcioletniej.

Podczas przewożenia dzieci samochodem to na dorosłych spoczywa obowiązek dopilnowania, aby zostały umieszczone w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Przepisy dokładnie precyzują, że dotyczy to dzieci w wieku do 12 lat, nieprzekraczających 150 cm wzrostu.

Warto także wiedzieć, że nie wolno przewozić dziecka w foteliku ochronnym na przednim siedzeniu tyłem do kierunku jazdy, jeśli samochód jest wyposażony w poduszkę powietrzną dla pasażera. Wystrzał poduszki - a może się tak zdarzyć nawet przy niewielkiej prędkości i sile uderzenia - z dużym prawdopodobieństwem spowoduje poważne obrażenia głowy i szyi dziecka.

Piesi na drodze

Pamiętajmy również, że ostrożność oraz rozsądne zachowanie na drodze obowiązuje także pieszych uczestników ruchu. Elementy odblaskowe w łatwy i tani sposób zwiększą nasze bezpieczeństwo na drodze. Uważajmy podczas przechodzenia przez jezdnię, zwłaszcza w miejscach nieoznaczonych pasami.

W mniejszych miejscowościach, gdzie nie ma rozbudowanego systemu latarń, mieszkańcy coraz częściej chodzą z kieszonkowymi latarkami. Dzięki temu w warunkach niedostatecznej widoczności są łatwo zauważalni dla kierowców.

Czytaj e-wydanie »

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska