Jesteś tu: Strona główna Nauka Artykuł

Sprawdzian szóstoklasisty 2014. Szóste klasy już po próbnym sprawdzianie z OPERONEM

Dodano: 10 stycznia 2014, 0:25 Autor:

W czwartek szóstoklasiści pisali próbny sprawdzian z Operonem. - Polski był łatwy, ale matematyka trochę gorsza - stwierdzili.

W Szkole Podstawowej nr 58 w Bydgoszczy do próbnego testu szóstoklasisty z Operonem przystąpiły trzy klasy. Dzieci mogły poczuć się niemal jak na prawdziwym egzaminie. Odświętnie ubrane, stawiły się punktualnie w szkole. - Mają się czuć prawie tak jak na sprawdzianie szóstoklasisty w kwietniu - uśmiecha się Ewa Żmijewska, dyrektor SP 58. - Uważamy, że dzieci potrzebują tego, aby przejść przez wszystkie procedury tak, jak na prawdziwym teście.

Na rozwiązanie zadań dzieci miały 60 minut (dyslektycy mogli pisać pół godziny dłużej). Uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące tekstu o teatrze - odpowiednim wykorzystywaniu głosu przez aktora. Musieli również napisać zaproszenie na przedstawienie teatralne oraz opowiedzieć o tym, jak uczniowie pewnej szkoły przygotowywali spektakl. Opowiadanie musiało zająć co najmniej połowę strony arkusza, przeznaczonej na tę pracę.

PRÓBNY SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY - ODPOWIEDZI

Pisali opowiadanie

- Pytania z języka polskiego były najłatwiejsze - ocenia Martyna z VI c w SP 58. Zuzanna z VI b też nie miała problemów z tym przedmiotem. Jej opowiadanie zajęło całe wyznaczone miejsce. - To dobrze, bo trzeba było zapisać co najmniej pół strony - wyjaśniała Monika Ceberek, nauczycielka języka polskiego w "58".

Mniej entuzjazmu wzbudziła natomiast wśród uczniów matematyka. - Wiele zadań opierało się na odczytywaniu danych z form graficznych: rysunków, wykresów itp. - dodaje Ewa Żmijewska.

Dzieciom najwięcej kłopotu sprawiło zadanie, w którym trzeba było podać długość rzędu na widowni w skali 1:100. Niełatwe okazało się również zadanie o obliczaniu powierzchni sceny, mającej kształt wielokąta.

- Matematyka była okropna - mówi Michalina Rostkowska z kl. VI a SP 1 w Toruniu. - Cała reszta nie była taka zła.

- Zdarzało nam się rozwiązywać wcześniej i trudniejsze, i łatwiejsze arkusze - mówi Wiktoria Rolińska z tej samej klasy. - Największy problem sprawiła mi matematyka, trochę zagubiłam się w skali, bo mieliśmy to dość dawno i już dobrze nie pamiętałam tego zagadnienia. Opowiadanie też mogło pójść lepiej. Mimo to ogólnie jestem dość zadowolona. Bardzo się stresowałam przed egzaminem, ale teraz już jest dobrze.

Żeby wystarczyło czasu

Szóstoklasiści z SP 14 we Włocławku mają podobne zdanie. - Zadania były łatwiejsze, niż się spodziewałem. Język polski napisałem bez problemów, a z matematyki miałem drobne kłopoty z sześcianami. - mówi Jakub Oleradzki z VI d.

- Odpowiadała mi forma wypowiedzi, bo bardzo lubię pisać opowiadania. Myślę, że będzie dobrze - dodaje Alicja Listewnik z VI a.

Klaudia Kazimierska z VI d miała obawy, czy zmieści się w czasie. - Zaczęłam od długiej formy wypowiedzi, bałam się, że nie zdążę z całym testem - tłumaczy. - Potem matematyka i na końcu zadania zamknięte, które robi się szybciej.

- Największą trudnością dla uczniów jest ograniczenie czasowe - potwierdza Danuta Rybka, wicedyrektor "14". - Muszą się zastanowić, wrócić do przeczytanych pytań i zrozumieć. A wiemy, że każde dziecko pracuje w innym tempie. Zadania z tego testu wydają się zrozumiałe, łatwe dla dzieci. Nie powinno być problemów z ich rozwiązaniem

Próbny sprawdzian szóstoklasisty z Operonem został zorganizowany przez Wydawnictwo Operon. Przystąpiło do niego 250 tys. uczniów w Polsce, a prawie 16 tys. w Kujawsko-Pomorskiem.

PRÓBNY SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY - ODPOWIEDZI

PRÓBNY SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY - ODPOWIEDZI na stronie wydawnictwa.

Czytaj więcej o:
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
pomorska24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze

Czy - jako uczeń - korzystasz (korzystałeś) z zajęć dodatkowych w szkole?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 22.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 800 111 006

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

pomorska.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.pomorska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.