Abraxas Quartet: Jazz jest tym, co nas kręci

Dodano: 20 grudnia 2013, 11:15 Autor:

Abraxas Quartet tworzą (od lewej): Maksymilian Kucharski, MichałWalenciak i Kamil Fiszer.

Abraxas Quartet tworzą (od lewej): Maksymilian Kucharski, MichałWalenciak i Kamil Fiszer. (fot. Jacek Kutyba)

Mają po 16 lat, są uczniami toruńskiej szkoły muzycznej i właśnie wydali album. - Chcemy tworzyć muzykę, która będzie kołysać - mówi Kamil Fiszer, basista grupy Abraxas Quartet.

Nazwa Abraxas Quartet może być trochę myląca. Zespół tworzy bowiem nie czterech, a trzech młodych muzyków, zafascynowanych jazzowymi i okołojazzowymi klimatami. Za wokal odpowiada Michał Walenciak, Kamil Fiszer gra na kontrabasie, gitarze basowej i gitarze akustycznej, a Maksymilian Kucharski na fortepianie, organach Hammonda, akordeonie i saksofonie. - Nasza trójka stanowi trzon zespołu, ale jako czwartego członka formacji traktujemy muzykę, która towarzyszy nam od najmłodszych lat i którą każdego dnia coraz lepiej poznajemy - wyjaśnia Kamil Fiszer.

Jedna płyta, siedem kawałków

Choć chłopcy grają ze sobą zaledwie kilka miesięcy (zespół powstał w maju), mają już na koncie płytę "Niebo do wynajęcia”. Debiutancki krążek miał premierę 5 grudnia, a instrumentarium, które wykorzystuje Abraxas Quartet, zdradza, że znajdziemy na nim repertuar inspirowany różnymi muzycznymi gatunkami.

- Album zawiera siedem utworów - zdradzają muzycy. - Cztery z nich to nasze autorskie kompozycje. Reszta to covery, ale w zupełnie nowych, nieoczywistych aranżacjach.

Toruńskie trio przerobiło nie tylko "Niebo do wynajęcia” Roberta Kasprzyckiego - co zapowiada tytuł albumu - ale też słynny jazzowy standard "Fever” oraz piosenkę... "Ach, śpij kochanie” Adolfa Dymszy i Eugeniusza Bodo. - Myślę, że zwłaszcza ten ostatni cover może zaskoczyć - uważa Kamil. - Tworząc naszą wersję całkowicie odbiegliśmy od oryginału. Zawsze staramy się być jak najbardziej twórczy, nawet kiedy gramy cudze kawałki.

Teraz myślą o koncertach

Michał, Filip i Maks chcą nadal grać razem i poszerzać swój repertuar o kolejne kompozycje, przede wszystkim własne. Liczą też, że dzięki wydanemu materiałowi zyskają możliwości koncertowania. Na razie interesuje ich okołojazzowa, bujająca muzyka. W przyszłości chcą studiować na wydziałach jazzowych akademii muzycznych. Swoich nauczycieli z Zespołu Szkół Muzycznych uspokajają: - Tym, co nas najbardziej kręci, jest jazz, ale nadal lubimy klasykę - deklaruje Kamil. - Nic nie rozwija tak jak muzyka klasyczna, która jest trudna do zagrania, ale przede wszystkim do zrozumienia.

Więcej o zespole i możliwości zdobycia płyty na stronie www.abraxasquartet.pl.

Czytaj więcej o:
  • abraxas quartet
  • jazz
  • muzyka
  • toruń
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Na toruńskim targowisku kupisz jeszcze choinkę [wideo]

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
pomorska24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze

Jak oceniasz działalność rad okręgów w Toruniu?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 116.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 800 111 006

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

pomorska.pl jest częścią grupy Media Regionalne
Media Regionalne sp. z o.o. w Warszawie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.pomorska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Mediów Regionalnych i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Media Regionalne sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.