Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zespół Pieśni i Tańca "Ziemia Bydgoska" ma już 55 lat

(has)
Dzieckiem była, kiedy zaczęła się jej przygoda z Zespołem. Po latach przerwy wróciła i śpiewa. W jubileuszowym koncercie wystąpi razem ze swoim ojcem Wiesławem Banachem, byłym tancerzem.
Zespół Pieśni i Tańca
archiwum Zespołu

(fot. archiwum Zespołu)

- Mama już nie żyje, ale na pewno będzie nas oglądać "z góry". Kiedyś też śpiewała w "Ziemi Bydgoskiej" - mówi Aleksandra Banach.

Takich rodzinnych klanów było i jest w Zespole Pieśni i Tańca "Ziemia Bydgoska" wiele. To niepisana tradycja, której wierne pozostają kolejne pokolenia jego członków - entuzjastów krzewienia kultury ludowej.

Grają, śpiewają i tańczą rodzinnie

Zespół Pieśni i Tańca
archiwum Zespołu

(fot. archiwum Zespołu)

Przykładem rodzina Radziejewskich. Pan Roman występował w chórze (1976-1986) jako bas baryton. W zespole poznał swoją żonę. - Córkę też zaraziliśmy miłością do muzyki, tańca i folkloru - przyznaje.

Jest w grupie prawie 30 byłych członków Zespołu, którzy pojawią się na galowym koncercie z okazji 55. urodzin Zespołu Pieśni i Tańca "Ziemia Bydgoska". - W pierwszej połowie lat 70. byliśmy czwartym zespołem w kraju. Wtedy robiono takie profesjonalne rankingi - wspomina.

Przez ponad dekadę (1979-1990) tancerzem w "Ziemi Bydgoskiej" był Piotr Saganowski.

Przez lat 20 w chórze śpiewał Stanisław Świder. - Zespół był znacznie większy. Tylko w orkiestrze grało 30 muzyków. Natomiast chór liczył 60 osób. Wyjeżdżaliśmy przede wszystkich do tzw. kadeelów czyli krajów demokracji ludowej. Zespół występował także w Turcji i we Francji. Fajne wspomnienia pozostały - dodaje pan Stanisław.

Przeczytaj również: Piotr Walczak: w tańcu nie można być pokornym

Jest wtorkowe (3 grudnia), późne popołudnie. W Zespole Szkół Muzycznych, gdzie znajduje się siedziba "Ziemi Bydgoskiej" ruch ogromny. Tancerki i tancerze, wokaliści i muzycy właśnie dopierają stroje, szykując się na urodzinowy koncert.

W garderobie zjawiła się m.in. Dorota Lewandowska, która występuje od 10. roku życia. Przyszła też Małgorzata Konieczka. Panie przymierzają nowe bluzki ozdobione haftem richelieu. Co prawda nie jest to haft ręczny, ale i tak pięknie się prezentuje.

Od chóru wszystko się zaczęło

Zespół Pieśni i Tańca
archiwum Zespołu

(fot. archiwum Zespołu)

Zespół powstał w 1958 roku. Inicjatorem jego powołania był inż. Edmund Gorzeniak, przedsiębiorca. - Pozyskał chór chłopięcy, który rozbudował na wzór poznańskich "Słowików". Właśnie ten chór odgrywał w zespole wiodącą rolę. Tancerze byli "dodatkiem". Z czasem proporcje się odwróciły. Dziś to oni nadają ton "Ziemi Bydgoskiej" - mówi Elżbieta Kornaszewska, prezes zarządu Stowarzyszenia i kierownik artystyczny.

Pani Elżbieta kieruje Zespołem od 23 lat. - Ściągnęli mnie tu byli jego szefowie - Józef Michałowski i Andrzej Dyakowski - przypomina.

Dziś "Ziemia Bydgoska" liczy ponad 100 osób. W tej grupie są nie tylko dorośli (tworzą kapelę, zespół wokalny i grupę taneczną), ale również utalentowane dzieci, które rozwijają swoje zdolności taneczne i muzyczne w bydgoskim Pałacu Młodzieży. - Praca z dziećmi to "koronkowa robota", ale przyjemnie jest oglądać je na scenie - przyznaje Elżbieta Kornaszewska.

Pytana o najstarszych, żyjących członków Zespołu wymienia Krzysztofa Ciężkiego (najpierw był tancerzem, potem śpiewał w chórze) i Elżbietę Barwik.

- Przez wiele lat jedyną krawcową była Marianna Przybylska. Spod jej ręki wychodziły prawdziwe dzieła - dodaje Małgorzata Tomaszewska, która w Zespole jest akompaniatorką.

Dziś stroje - zarówno ludowe jak i historyczne - są zamawiane w firmach, które specjalizują się w tego rodzaju produkcji. Niestety, sporo kosztują. - W ciągu minionych 20 lat dokonaliśmy całkowitej wymiany garderoby. Zachował się tylko jeden "zabytkowy" egzemplarz stroju pałuckiego. Powinien trafić do jakiegoś muzeum, bo nie mamy warunków, by go eksponować - żali się pani Elżbieta.

Urodzinowy koncert

Zespół Pieśni i Tańca
archiwum Zespołu

(fot. archiwum Zespołu)

Choć Zespół Pieśni i Tańca "Ziemia Bydgoska" powstał, by kultywować i rozwijać kulturę ludową regionu, to dawno już przekroczył jego granice. Obok pieśni i tańców kujawskich i pałuckich ma w swoim repertuarze folklor kaszubski, lubelski, krakowski, górali żywieckich, łowicki oraz miejski. W programie są także tańce miejskie i historyczne (obowiązkowo w strojach z epoki).

Historia Zespołu to przede wszystkim koncerty - tak w kraju, jak i zagranicą. "Ziemia Bydgoska" tańczyła, grała i śpiewała przed publicznością w prawie całej Europie, w USA a nawet w dalekich Chinach (Zespół był m.in. na Światowej Wystawie EXPO w Szanghaju). - To był duży wysiłek, ale i ogromna satysfakcja - podkreśla Elżbieta Kornaszewska.

Zespołowi z okazji jubileuszu 55-lecia życzymy wielu sukcesów. "Pomorska" patronuje koncertowi, który odbędzie się 14 grudnia w Operze Nova.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska