Kolejna wersja projektu o świadczeniach pielęgnacyjnych

Dodano: 4 grudnia 2013, 17:48 Autor:

Nie wszyscy opiekunowie niesamodzielnych osób niepełnosprawnych dostaną świadczenia pielęgnacyjne. Ministerstwo pracy na swojej stronie internetowej powiesiło nową wersję zmian przepisów.
Nie wszyscy opiekunowie niesamodzielnych osób niepełnosprawnych dostaną świadczenia pielęgnacyjne.

Nie wszyscy opiekunowie niesamodzielnych osób niepełnosprawnych dostaną świadczenia pielęgnacyjne. (fot. sxc.hu)

Od tej końca z października różni ją istotny szczegół. Mają być cztery, a nie pięć poziomów niesamodzielności, wymagających sprawowania bezpośredniej opieki przez drugą osobę.

Dopiero konieczność sprawowania opieki w drugim stopniu (a więc nie najniższym) uprawniać będzie do świadczenia pielęgnacyjnego w najniższej wysokości.

Utrzymana została główna idea październikowej wersji projektu, czyli płacenia opiekunom w zależności od zakresu opieki, jakiej wymaga niepełnosprawny krewny. Zmniejszono jednak liczbę poziomów niesamodzielności.

Określono je w sposób nieczytelny.

"Pierwszy stopień konieczności sprawowania bezpośredniej opieki oznacza, że osoba nad którą sprawowana jest opieka wymaga opieki w podstawowym zakresie w samoobsłudze, poruszaniu się i komunikowaniu determinujących jej niezdolność do samodzielnej egzystencji"- zapisano w projekcie ustawy.

Przeczytaj także: Jest pięć poziomów świadczenia pielęgnacyjnego, ale komu i dlaczego ono przysługuje - nie wiadomo

Kolejne stopnie to opieka w podwyższonym zakresie (2.stopień), w dodatkowym zakresie (3. stopień) i w pełnym zakresie (4.stopień).

O stopniu konieczności sprawowania bezpośredniej opieki decydować ma wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności. Od jego decyzji nie ma być odwołania. Kto się poczuje skrzywdzony, będzie mógł prosić o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Wysokość świadczenia pielęgnacyjnego ma zależeć od "stopnia konieczności sprawowania bezpośredniej opieki".

W przypadku opieki w podstawowym zakresie, świadczenie pielęgnacyjne nie będzie przysługiwało. W drugim stopniu - przysługiwać ma w najniższej wysokości. W trzecim stopniu kwota świadczenie wyniesie: najniższe plus połowa różnicy między kwotą najniższego a najwyższego świadczenia. I w czwartym stopniu - najwyższe świadczenie.

Kwota najniższego świadczenia to 620 zł, najwyższego - 1465 zł, ale dopiero w 2017 r. Obowiązywać ma okres przejściowy. Taki sam, jak w poprzedniej wersji projektu. Przypomnijmy: w 2014 roku najniższe świadczenie pielęgnacyjne ma wynieść 900 zł, w 2015 r - 1150 zł, w 2016 r. - 1300 zł.

Komentarz autorki

Ministerstwo pracy w dalszym ciągu chce płacić za bliżej nieokreślone "stopnie konieczności sprawowania opieki". Wiem, że ustawa to nie literatura piękna, ale te językowe łamańce wołają o pomstę do nieba! Prawo powinno być zrozumiałe dla przeciętnie wykształconego człowieka.
Ministerstwo w pośpiechu w nowej wersji zostawiło zapis z poprzedniej, iż "w przypadku stwierdzenia konieczności sprawowania bezpośredniej opieki wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności określa jej zakres w pięciostopniowej skali", poczym cały czas mówi o skali czterostopniowej.

W dalszym ciągu nie ma kryteriów oceny "stopnia konieczności", cokolwiek to znaczy.
Poza tym, czy propozycja, by nie przyznawać świadczeń za podstawowy "stopień konieczności" oznacza, że niektórzy opiekunowie niepełnosprawnych dzieci i dorosłych mogą stracić świadczenia?
Niestety, kolejne wersje projektu nie usuwają wcześniejszych błędów,a dorzucają nowe wątpliwości. dalibóg, nie wiem też, jak ministerstwo chce wprowadzić projekt w życie od 1 stycznia 2014, jeśli dopiero przesłało go do konsultacji. Ostatnie w tym roku posiedzenie Sejmu planowane jest na 13 grudnia.

Czy kolejną ustawę chcemy uchwalać na kolanie?

Czytaj więcej o:
  • świadczenia pielęgnacyjne
  • niepełnosprawni
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
  • Nowy pakiet dla pacjentów pomorska.pl

pomorska24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze

Czy odbywanie się meczów bez kibiców gości ma sens?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 11.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 800 111 006

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

pomorska.pl jest częścią grupy Media Regionalne

Media Regionalne sp. z o.o. w Warszawie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.pomorska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Mediów Regionalnych i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

Polityka dotycząca plików cookie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Media Regionalne sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2014.