Kolejna wersja projektu o świadczeniach pielęgnacyjnych

Dodano: 4 grudnia 2013, 17:48 Autor:

Nie wszyscy opiekunowie niesamodzielnych osób niepełnosprawnych dostaną świadczenia pielęgnacyjne. Ministerstwo pracy na swojej stronie internetowej powiesiło nową wersję zmian przepisów.

Od tej końca z października różni ją istotny szczegół. Mają być cztery, a nie pięć poziomów niesamodzielności, wymagających sprawowania bezpośredniej opieki przez drugą osobę.

Dopiero konieczność sprawowania opieki w drugim stopniu (a więc nie najniższym) uprawniać będzie do świadczenia pielęgnacyjnego w najniższej wysokości.

Utrzymana została główna idea październikowej wersji projektu, czyli płacenia opiekunom w zależności od zakresu opieki, jakiej wymaga niepełnosprawny krewny. Zmniejszono jednak liczbę poziomów niesamodzielności.

Określono je w sposób nieczytelny.

"Pierwszy stopień konieczności sprawowania bezpośredniej opieki oznacza, że osoba nad którą sprawowana jest opieka wymaga opieki w podstawowym zakresie w samoobsłudze, poruszaniu się i komunikowaniu determinujących jej niezdolność do samodzielnej egzystencji"- zapisano w projekcie ustawy.

Przeczytaj także: Jest pięć poziomów świadczenia pielęgnacyjnego, ale komu i dlaczego ono przysługuje - nie wiadomo

Kolejne stopnie to opieka w podwyższonym zakresie (2.stopień), w dodatkowym zakresie (3. stopień) i w pełnym zakresie (4.stopień).

O stopniu konieczności sprawowania bezpośredniej opieki decydować ma wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności. Od jego decyzji nie ma być odwołania. Kto się poczuje skrzywdzony, będzie mógł prosić o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Wysokość świadczenia pielęgnacyjnego ma zależeć od "stopnia konieczności sprawowania bezpośredniej opieki".

W przypadku opieki w podstawowym zakresie, świadczenie pielęgnacyjne nie będzie przysługiwało. W drugim stopniu - przysługiwać ma w najniższej wysokości. W trzecim stopniu kwota świadczenie wyniesie: najniższe plus połowa różnicy między kwotą najniższego a najwyższego świadczenia. I w czwartym stopniu - najwyższe świadczenie.

Kwota najniższego świadczenia to 620 zł, najwyższego - 1465 zł, ale dopiero w 2017 r. Obowiązywać ma okres przejściowy. Taki sam, jak w poprzedniej wersji projektu. Przypomnijmy: w 2014 roku najniższe świadczenie pielęgnacyjne ma wynieść 900 zł, w 2015 r - 1150 zł, w 2016 r. - 1300 zł.

Komentarz autorki

Ministerstwo pracy w dalszym ciągu chce płacić za bliżej nieokreślone "stopnie konieczności sprawowania opieki". Wiem, że ustawa to nie literatura piękna, ale te językowe łamańce wołają o pomstę do nieba! Prawo powinno być zrozumiałe dla przeciętnie wykształconego człowieka.
Ministerstwo w pośpiechu w nowej wersji zostawiło zapis z poprzedniej, iż "w przypadku stwierdzenia konieczności sprawowania bezpośredniej opieki wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności określa jej zakres w pięciostopniowej skali", poczym cały czas mówi o skali czterostopniowej.

W dalszym ciągu nie ma kryteriów oceny "stopnia konieczności", cokolwiek to znaczy.
Poza tym, czy propozycja, by nie przyznawać świadczeń za podstawowy "stopień konieczności" oznacza, że niektórzy opiekunowie niepełnosprawnych dzieci i dorosłych mogą stracić świadczenia?
Niestety, kolejne wersje projektu nie usuwają wcześniejszych błędów,a dorzucają nowe wątpliwości. dalibóg, nie wiem też, jak ministerstwo chce wprowadzić projekt w życie od 1 stycznia 2014, jeśli dopiero przesłało go do konsultacji. Ostatnie w tym roku posiedzenie Sejmu planowane jest na 13 grudnia.

Czy kolejną ustawę chcemy uchwalać na kolanie?

Czytaj więcej o:
  • świadczenia pielęgnacyjne
  • niepełnosprawni
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
pomorska24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze

Czy odbywanie się meczów bez kibiców gości ma sens?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 11.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 800 111 006

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

pomorska.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.pomorska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.