Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomnik upamiętniający bitwę z Krzyżakami pod Koronowem państwowy, grunt prywatny

(ms)
Pomnik upamiętniający bitwę stoi przy ulicy Tucholskiej.
Pomnik upamiętniający bitwę stoi przy ulicy Tucholskiej. Adam Lewandowski
Miał stanąć w Łąsku Wielkim, bo tam - sądzono - w 1410 roku rozegrała się zwycięska bitwa z Krzyżakami. W latach 90. archeolodzy dowiedli, że w Wilczu. Ale pomnik od roku 1986 stał już w Koronowie. Po latach okazało się, że na polu rolnika...

Ale to okazało się dopiero w ostatnim czasie, gdy w koronowskim ratuszu zaczęto rozmyślać o budowie parku przemysłowego. Przeglądając mapy wyszło, że pomnik przy ulicy Tucholskiej, przy wyjeździe z Koronowa w stronę Tucholi (przy drodze krajowej nr 25), stoi na prywatnym gruncie rolnika - męża jednej z radnych gminy.

Na ostatniej sesji rady miejskiej koronowscy rajcy podjęli uchwałę w sprawie wymiany gruntu: rolnik w zamian ma dostać kawałek ziemi gminnej.

- W latach 60. wiedzieliśmy, że bitwa pod Koronowem rozegrała się pod Łąskiem Wielkim - wspomina Ryszard Buczkowski, kiedyś nauczyciel historii w koronowskich szkołach.

- Jako Związek Młodzieży Wiejskiej skrzyknęliśmy się i podjęliśmy czyn społeczny: budowę kurhanu nad jeziorem w tej wsi. Okazją były obchody 550 rocznicy zwycięskiej bitwy z Krzyżakami. To był czyn młodzieży wiejskiej z całego województwa bydgoskiego. Przez dwa lata kopaliśmy ziemię łopatami i woziliśmy taczkami, by powstał okazały kurhan. Pracowały tam tysiące młodych ludzi.

Uroczyste oddanie kurhanu nastąpiło w roku 1963. W zalakowanej łusce armatniej zakopany został z tej okazji dokument z podpisami przedstawicieli władz partyjnych i państwowych z województwa, powiatu i gminy.

- Na to wzgórze nawieziono nawet ziemię z Grunwaldu - wspomina Maria Jóźwik, rodowita mieszkanka Łąska Wielkiego, przez wiele lat sołtys tej wsi.

- Po latach miał tu stanąć na kurhanie usypanym przez młodzież wiejską wielki pomnik upamiętniający bitwę pod Koronowem. I przywieźli go, w elementach. Cały lśniący, blaszany. Leżał przez kilka lat pod garażami miejscowej spółdzielni rolniczej. Nie za bardzo wiedziano, co z nim zrobić. Bo terenem nad jeziorem zaopiekowali się wtedy myśliwi. A polował wtedy przecież nie byle kto...

Dostali teren nad jeziorem wraz z kurhanem, zbudowali stanicę, która jest tam do dziś. Nazywa się "Głusza".

Przeczytaj też: Odznaczenia ministra dla działaczy kultury z powiatu bydgoskiego

- A przecież Łąsko miało być celem wycieczek turystycznych - wspomina Halina Bociek, sołtys Łąska Wielkiego. - Gotowy był już projekt oświetlenia, obok kurhanu i pomnika miał powstać parking, a także kawiarenka. Miało być pięknie i ciekawie.
- Pomnik nigdy nie stanął w tej wsi - mówi Marian Wojciechowski, dyrektor zamkniętej przed dwoma laty szkoły w Łąsku Wielkim. - W roku 1986 stanął w Koronowie.

- Po latach okazało się, że Nowe Łącko to dawna nazwa Wilcza, a nie Łąska - mówi Grzegorz Myk, wiceprzewodniczący rady miejskiej, historyk z zamiłowania. - W roku 1995 archeolodzy po badaniach terenu orzekli, że bitwa z Krzyżakami zakończyła się pod Wilczem. Z okazji 600-lecia tej bitwy, w roku 2010, w centrum tej wsi, przy bożej męce, stanął kamień z tablicą. Niewielka tablica jest też obok wzgórza, na którym Polacy rozgromili Krzyżaków.

A pomnik upamiętniający bitwę pod Koronowem stał i stoi nadal w Koronowie.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska