Co przeczytasz w magazynowym wydaniu "Pomorskiej"? czytaj więcej »

Sprzedawali garnki podczas pokazów. Zapłacą 200 tysięcy złotych kary!

Dodano: 13 listopada 2013, 7:00 Autor:

200 tysięcy złotych kary zapłaci za niedozwolone praktyki firma Eco-Vital z Poznania, która sprzedawała swoje produkty także w naszym regionie. Na pokazach występowali znani artyści.

Sonda

Czy kiedykolwiek brałeś udział w pokazach firmy Eco-Vital?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 729.

Opłata za odstąpienie od umowy w wysokości 500 zł, zwrot produktów tylko osobiście, nieinformowanie o możliwości rezygnacji z zawartej umowy - to niedozwolone działania poznańskiej firmy, które zakwestionował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

- Wydaliśmy decyzję, w sprawie firmy, która sprzedaje produkty na pokazach. Zgłoszenia ze skargami na nią napływały od osób prywatnych, ale też i rzeczników konsumentów. Klienci mieli problemy z odstąpieniem od umowy - mówi Agnieszka Majchrzak z biura prasowego UOKiK. - Zakwestionowaliśmy osiem praktyk z regulaminu firmy, które naruszają zbiorowe interesy konsumentów. Nałożyliśmy na firmę blisko 200 tysięcy złotych kary. Co ważne, firma zaprzestała niedozwolonych praktyk - podkreśla Agnieszka Majchrzak.

Czytaj więcej: Kup pan garnki za 13 tys. A kabaret gratis

Decyzja nie jest jednak prawomocna, bo spółka Eco-Vital odwołała się w tej sprawie do sądu.
Poznańska spółka Eco-Vital sprzedaje m.in. naczynia, kołdry, przyrządy do masażu.A wszystko to "poza lokalem przedsiębiorstwa”, czyli na specjalnych pokazach, często ukoronowanych występem znanych artystów, np. Jerzego Kryszaka. Przekonani do produktów uczestnicy pokazów (zaproszenia rozdawano m.in. przed marketami osobom powyżej 30 roku życia) kupowali produkty. Część z nich jednak próbowała po namyśle zrezygnować z garnków za kilkanaście tysięcy złotych. To m.in. mieszkańcy Grudziądza, gdzie także pokaz się odbył. Informowaliśmy o tym na początku września (czytaj tutaj).

UOKiK podkreśla, że kupując na pokazach, konsumenci zyskują więcej praw - mogą bez żadnych opłat zrezygnować z zakupu w ciągu 10 dni. Na sprzedającym ciążą też szczególne obowiązki - powinien poinformować klientów o tej możliwości i wręczyć wzór oświadczenia o odstąpieniu od umowy.

Zobacz też: "Mam 85 lat, a wrobili mnie w... tandetne majtki". Kolejna firma żerująca na seniorach?

Urzędnicy wszczęli postępowanie przeciwko przedsiębiorcy w maju tego roku. Wątpliwości urzędu wzbudziło osiem praktyk, w tym zastrzeżenie w regulaminie 500 zł kary za rezygnację z zakupów. Co więcej - firma wymagała ich osobistego zwrotu do swojej siedziby. Zgodnie z przepisami, za odstąpienie od umowy nie można pobierać żadnych opłat, a klient ponosi jedynie koszt dostarczenia towaru przedsiębiorcy - może to zrobić w dowolnej formie (wysłać paczkę pocztą lub kurierem, ale też dostarczyć osobiście).

- Naszym zdaniem nieuczciwe warunki narzucone przez Eco-Vital mogły zniechęcić konsumentów do korzystania z prawa odstąpienia od umowy - dodaje Agnieszka Majchrzak.***********************************************
Sprostowanie
Sprostowanie dotyczące artykułu pt. „Jest kara. Czy artystom będzie wstyd?" (Gazeta Pomorska z 12.11.2013 r.)
Eco-Vital Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu, KRS nr 0000379679, NIP 7792389714, REGON 30168735000000, stanowczo zaprzecza, aby kiedykolwiek była stroną postępowania toczącego się przed UOKiK oraz stanowczo stwierdza, iż nigdy nie została nałożona na Eco Vital sp. z o.o. przez Prezesa UOKiK żadna kara, w tym za naruszanie zbiorowych interesów konsumentów.


Adwokat Mateusz Stawski

Czytaj więcej o:
  • pokazy kulinarne
  • umowa na odległość
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
pomorska24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy w Twojej miejscowości trudno jest znaleźć pracę?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 221.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 800 111 006

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

pomorska.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.pomorska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.