Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Bydgoszczy jednym ulgi daje, a drugim... zabiera. Dlaczego?

Anna Stasiewicz [email protected] tel. 326 31 54
Na zmianach taryf najbardziej skorzystają rodziny wielodzietne.
Na zmianach taryf najbardziej skorzystają rodziny wielodzietne. Archiwum GP
Taniej albo za darmo mają jeździć rodziny wielodzietne. Dotychczasowe przywileje stracą za to pracownicy MZK oraz osoby, które skończyły 65 lat. Za jednorazowy bilet zapłacimy o 20 groszy mniej.

Propozycje nowych taryf (od stycznia 2014 r.) za bilety komunikacji miejskiej pojawiły się już jakiś czas temu, jednak dopiero wczoraj prezydent powiedział o nich oficjalnie na konferencji prasowej. Wiadomo też, że o proponowanych stawkach radni będą dyskutować jeszcze podczas październikowej sesji.

Czytaj więcej: Rada miasta przyjęła projekt planu zrównoważonego rozwoju transportu publicznego

Rodzina większa, ulgi wyższe

Prezydent chce promować rodziny wielodzietne i dlatego nowe ulgi obejmą przede wszystkim bydgoszczan wychowujących trójkę lub więcej dzieci. Przypomnijmy, że wprowadzona w czerwcu Bydgoska Karta Rodziny daje im już ulgowy wstęp m.in. do muzeum, Myślęcinka czy na miejskie baseny. Wiadomo również, że wielodzietne rodziny mają płacić mniej w przedszkolach i żłobkach.

Ale rodziny wychowujące kilkoro dzieci przyznają, że to właśnie opłaty za przejazdy stanowią spory wydatek w ich domowych budżetach. - Dla nas wyprawa autobusem czy tramwajem to majątek - przyznaje Anna Sikorska, mama piątki dzieci.

Prezydent Rafał Bruski przekonuje, że niski przyrost naturalny i starzenie się społeczeństwa to jedno z poważniejszych wyzwań, jakie czekają nasze miasto w najbliższych latach. Obecnie bydgoszczan powyżej 60. roku życia jest 76 tysięcy, w 2030 roku ta liczba wzrośnie do 84 tys. Równocześnie będzie nas tylko 300 tysięcy. - Powinniśmy te trendy odwrócić, sprawić, by ludzie chcieli tu mieszkać, pracować, wychowywać dzieci - mówi Bruski.

Prezydent proponuje więc darmową komunikację dla rodzin, które wychowują czwórkę lub więcej dzieci, a w soboty, niedziele i święta również rodziny z trójką dzieci. W dni powszednie mają płacić mniej niż dotychczas. Warunkiem jest uczestnictwo w programie "Bydgoska rodzina 3 plus".

Dobra wiadomość dla tych, którzy korzystają z biletów jednorazowych. Te mają stanieć z 3,20 do 3 złotych.

Zobacz też: Wszystkich Świętych: zmiany w ruchu przy cmentarzach w Bydgoszczy

Ale zgodnie z propozycjami prezydenta, będzie też spora grupa, która ulgi może stracić. Wśród nich są pracownicy Miejskich Zakładów Komunikacyjnych. - To ulga z poprzedniej epoki - przekonuje Rafał Bruski. - W dodatku w obecnej sytuacji ekonomicznej nie ma żadnego uzasadnienia. Pracownicy pozostałych przewoźników przecież nie mają ulg - dodaje.

Przywileje mają stracić też sędziowie i prokuratorzy oraz nieumundurowani policjanci czy strażnicy miejscy. Honorowi dawcy krwi, którzy oddali powyżej 18 litrów, będą mieli prawo do ulgowych, a nie jak obecnie, darmowych przejazdów.

Zmiana, która z pewnością wzbudzi najwięcej kontrowersji, to prawo do darmowych przejazdów komunikacją miejską dla mieszkańców, którzy skończyli 70 lat. Dziś mogą z niej korzystać już 65-latkowie. - W żadnym mieście Unii Metropolii Polskich nie ma takiej ulgi. Poza tym z danych GUS wynika, że średnia emerytura w Bydgoszczy to 1,8 tys. zł, kiedy tymczasem dochód na jednego członka rodziny w rodzinach wielodzietnych to 800 złotych - dodaje prezydent.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska