Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Unia może dołożyć miliony do toruńskich inwestycji

WG
Do kontraktu trafiły też projekty polegające m.in. na ożywieniu Bulwaru Filadelfijskiego.
Do kontraktu trafiły też projekty polegające m.in. na ożywieniu Bulwaru Filadelfijskiego. Lech Kamiński
Toruń zgłosił 13 projektów do kontraktu terytorialnego. Przeszło 10. Które mają szanse na dotacje?

Kontrakt terytorialny to lista inwestycji kluczowych dla regionu. Chodzi o projekty, które mają otrzymać dotacje w ramach perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Wstępny wykaz zadań na ostatniej sesji przyjęli radni sejmiku. W tym miesiącu będzie on negocjowany ze stroną rządową.

Czytaj także: Na co w Toruniu wydajemy pieniądze z Unii?

Jakie zadania zgłosił Toruń? Lista liczy 13 pozycji, z czego 10 rozpatrzono pozytywnie. Miasto chce dokończyć budowę trasy wschodniej, czyli wybudować odcinek od pl. Daszyńskiego do Grudziądzkiej i przebudować Łódzką od Lipnowskiej do Zdrojowej. W planach jest kolejny projekt kolejowo-tramwajowy: modernizacja infrastruktury od Dworca Głównego do Północnego, budowa linii tramwajowej do os. JAR i we wschodnim Toruniu - nowej zajezdni tramwajowej przy ul. Olsztyńskiej. Projekty obejmą kolejne odcinki trasy średnicowej (druga jezdnia od Grudziądzkiej do Wschodniej i kolejny fragment - od Szosy Chełmińskiej do Okrężnej) oraz staromostowej (między średnicówką a Polną, ale bez fragmentu między pl. Armii Krajowej a pl. Niepodległości).

Wśród inwestycji związanych z transportem znajdziemy podłączenie miasta do trasy S-10 poprzez węzeł Kluczyki i rozbudowę Olsztyńskiej od ul. Czekoladowej do granicy z włączeniem w krajową "piętnastkę" oraz stworzenie inteligentnego systemu transportowego, który ma objąć np. sterowanie ruchem z monitoringiem wizyjnym, dynamiczną informację o postojach na Starówce, monitoring w wozach MZK.

Do kontraktu trafiły też projekty polegające m.in. na ożywieniu Bulwaru Filadelfijskiego, zakupie sprzętu do Centrum Nowoczesności. Magistrat chce kontynuować odnowę zabytków na Starówce i postawić tam podziemne boksy na odpady. Czeka nas też trzecia odsłona gospodarki wodno-ściekowej, która obejmie np. wymianę sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. Miasto chce także wybudować biogazownię i elektrownię wykorzystującą energię słoneczną.

Według szacunków projekty mogą kosztować ok. 1,5 mld zł. Na liście projektów kluczowych - oprócz trasy staromostowej - nie znalazła się też rozbudowa zakładu unieszkodliwiania odpadów i zagospodarowanie terenów zieleni m.in. parku Glazja i 1000-lecia. - Oczekujemy uzupełnienia wykazu - mówi prezydent Torunia Michał Zaleski. - Będziemy zabiegać o ujęcie brakujących projektów oraz o aktualizację listy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska