Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto się skusi na miejskie tereny w Brodnicy?

(kat)
sxc.hu
Czy warto inwestować w mieście? Urzędnicy zapewniają, że tak. Są chętni? - Od stycznia mieliśmy ok. 20 zapytań od potencjalnych inwestorów - mówi Małgorzata Lubaczewska z brodnickiego magistratu.

Tu można budować

Tu można budować

Miasto dysponuje terenami pod zabudowę przemysłowo-usługową przy ul. Ustronie, ul. Wąskiej, ul. Długiej i ul. Świerkowej. Poza tym miasto ma tereny, które chce przeznaczyć pod usługi, handel (w tym stacje paliw), hotelarstwo, gastronomię i usługi rzemieślnicze. Znajdują się one przy alei Józefa Piłsudskiego i przy ul. Tatrzańskiej. Tereny położone w rejonie ulic Sudeckiej, Pienińskiej i Świętokrzyskiej przeznaczone zostały pod budownictwo wielorodzinne. Osoby, które myślą o budowie domu mogą zainteresować się 10 działkami w rejonie ulic Długiej i Truskawkowej, 3 działkami przy ul. Tatarakowej oraz 2 działkami przy ul. Grzemskiego.

Rozwój każdego miasta uzależniony jest od wzrostu sektora przedsiębiorstw oraz nowych inwestycji, prowadzonych na jego terenie. Dlatego władze Brodnicy podejmują wiele działań, by przyciągnąć nowych inwestorów do miasta - czytamy w informacji zamieszczonej na brodnica.pl.

Sprawdziliśmy, co faktycznie robi urząd, by przyciągnąć inwestorów, którzy mogą zaoferować mieszkańcom nowe miejsca pracy.

Przeczytaj także: W gminie Bobrowo inwestują. W co?

Kampania informacyjna

- Uczestniczymy w targach inwestycyjnych, konferencjach, podczas których prezentujemy tereny, które mamy do zaoferowania - mówi Zdzisława Marciniak z brodnickiego magistratu. W ub. roku miasto było na takich targach w Płocku. - W przyszłym roku chcielibyśmy pojechać na targi inwestycyjne do Cannes. Złożyliśmy taki wniosek do urzędu marszałkowskiego - dodaje urzędniczka.

Poza tym miasto promuje tereny za pośrednictwem strony internetowej, w urzędzie funkcjonuje też biuro obsługi klienta/inwestora, gdzie można uzyskać komplet informacji. - Na drogach wjazdowych do miasta są ustawione tablice informacyjne. Oferowane inwestorom tereny w większości są w pełni uzbrojone. W przypadku braku uzbrojenia tych terenów jako priorytet przyjęte będzie przez miasto ich wyposażenie w niezbędne sieci. Samorząd ustalił również niższe o około 30 proc. ceny niż dotychczas dla nieruchomości pod przemysł - dodaje.

Jest też możliwość zwolnienia z podatku od nieruchomości przez okres 1-3 lat na podstawie obowiązujących uchwał rady miejskiej oraz przy spełnieniu określonych kryteriów zatrudnienia lub poczynionych nakładów na inwestycje. Możliwość ubieganie się o zwolnienie z podatków obowiązuje do końca tego roku.

Chętni są, ale...

- Od stycznia mieliśmy ok. 20 zapytań od potencjalnych inwestorów - mówi Małgorzata Lubaczewska z brodnickiego magistratu zajmująca się kontaktami z inwestorami. - Wśród nich są firmy, które już prowadzą działalność w Brodnicy, ale i właściciele z Nowego Miasta, Rypina czy okolic Torunia - dodaje Lubaczewska.
Dlaczego zainteresowani na razie nie palą się, by ruszyć z budową? Teren, który obecnie proponuje miasto - w okolicy ul. Ustronie nie jest uzbrojony. Inwestorzy przyjdą, ale dopiero wówczas, gdy miasto zainwestuje. Możliwe, że zrobi to w przyszłym roku.

Miasto wzięło udział w konkursie ogłoszonym przez urząd marszałkowski na "Kompleksowe uzbrojenie terenów pod inwestycje". Czeka na wyniki.
Jeśli uda się pozyskać pieniądze, możliwe będzie uzbrojenie obszaru ok. 10 hektarów na Ustroniu. Brodnicki Park Przemysłowy, bo tak ma się nazywać ten teren, powstałby w sąsiedztwie trasy przemysłowej. Teren jest dobrze skomunikowany z drogą krajową nr 15, prowadzącą w kierunku Torunia i Ostródy. Obwodnica zapewnia również bezpośrednie połączenie z drogą wojewódzką 560 od Rypina, Sierpca i Bielska.

Teren miałby zostać podzielony na działki inwestycyjne oraz przygotowany pod budowę: dróg, sieci wodociągowej, kanalizacji sanitarnej, kanalizacji deszczowej, kanalizacji teletechnicznej, sieci gazowej oraz zieleni wzdłuż ciągów komunikacyjnych. Koszt realizacji inwestycji to ok. 6 mln 200 tys. zł. Wysokość dofinansowania ustalono na 85 proc. wartości projektu. - Mamy kontakt z przedstawicielami firm, które zgłaszają zainteresowanie terenami pod budowę. Gdy będzie wiadomo, że tereny zostaną uzbrojone, skontaktujemy się z nimi, by o tym powiadomić - mówi Lubaczewska.

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska