Nalep, zrób zdjęcie i wygraj 2 000 zł. Dziś w "Gazecie Pomorskiej" naklejka Lubię Tu Być czytaj więcej »

Inwestycja w Toruniu za prawie 300 mln. Na razie powstał wielki dół [wideo,zdjęcia]

Dodano: 26 września 2013, 6:45 Autor:

Budowa hali na Jordankach

Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki nie tylko nadzoruje budowę sali koncertowej, pracuje też nad programem artystycznym. "Rock w filharmonii”, "Giganci gitary” i "Jordanki unplugged” - to pierwsze propozycje imprez w tym miejscu.

Sala koncertowa na Jordankach zacznie działalność w połowie 2015 r. Mimo to Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki, czyli miejska spółka, która będzie gospodarzem kompleksu, pracuje nad programem artystycznym. Operator powstającego od wiosny obiektu prowadzi rozmowy z przyszłymi partnerami m.in. agencjami artystycznymi i impresariatami. Planuje w najbliższym czasie podpisać listy intencyjne m.in. z Teatrem Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni czy z bydgoską Operą Nova, które mogłyby organizować swoje imprezy w sali koncertowej.

- To projekt z pomocą publiczną, dlatego przez pięć lat nie będziemy mogli organizować imprez - mówi Grzegorz Grabowski, prezes CKK Jordanki. - Będziemy tylko odpłatnie udostępniać obiekt.
Ale nie stoi to na przeszkodzie, żeby operator włączał się w imprezy jako ich współorganizator. W planach jest cykl koncertów pod hasłem "Rock w filharmonii”. Wielu zagranicznych i polskich wykonawców ma na koncie nagrania z orkiestrami symfonicznymi np. Deep Purple, Sting i Metallica.

Czytaj też: Droga ekspresowa nr 5. Senator Kobiak: Chcemy terminów!

Jordanki chcą też przyciągnąć publiczność kolejnymi cyklami: "Giganci gitary” i "Jordanki unplugged”. Pierwszy z nich to seria koncertów, które będą prezentować dokonania najciekawszych polskich i zagranicznych gitarzystów. To będzie przekrój różnych rodzajów i stylów muzycznych - od rocka po jazz. "Jordanki unplugged” to występy wyłącznie na instrumentach akustycznych. Taką formułę pod koniec lat 80 XX w. wymyśliła stacja MTV. Koncerty bez prądu nagrali m.in. Nirvana, Björk, a z polskich grup Hey i Kult. Część utworów została wydana na płytach - w nowych i zaskakujących aranżacjach.

Tymczasem na placu budowy praca wre. Roboty cały czas są wykonywane w głębokim wykopie. - Wszystko przebiega zgodnie z harmonogramem - zapewnia prezes CKK Jordanki.

Trwają przygotowania do wylania betonu pod płytę denną. Na budowie pracuje osiem firm i 65 robotników. Wiertnice wiercą otwory pod kotwy stabilizujące ściany szczelinowe i pale, na których będzie się opierać kompleks. Do końca roku ma być gotowy pierwszy strop, czyli drugi poziom parkingu dla aut. Wiosną robotnicy mają wyjść na poziom gruntu. Stan surowy ma zostać osiągnięty jesienią 2014 r. Budowa potrwa natomiast do maja 2015 r.

Zobacz: Tak wygląda inwestycja za 160 mln zł! Zajrzyj do najnowocześniejszego w regionie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w "Juraszu” [zdjęcia]

Co zaplanowano na otwarcie sali? Oprócz części oficjalnej w kolejne weekendy po inauguracji działalności kompleksu, mają być organizowane wydarzenia ukazujące możliwości obiektu, a zwłaszcza jej wielofunkcyjność. Możemy więc spodziewać się koncertów, opery czy spektakli teatralnych.

Inwestycja pochłonie 283 mln zł. Spółka wyda na nią ok. 180 mln zł. 55 mln zł pozyska z unijnych funduszy, 42 mln zł ma stanowić zwrot VAT. Poza tym 10 mln zł kosztował już na projekt. Jordanki pieniądze pozyskają też w ramach emisji obligacji na 15 lat. Na spłatę zobowiązań spółka otrzyma od miasta rekompensatę za koszty prowadzenia działalności kulturalnej. Według szacunków może to być 1 mln do 1,5 mln zł. Koszty eksploatacji obiektu mogą wynieść ok. 4,5-5 mln zł rocznie. Co roku trzeba będzie jednak spłacać zobowiązania finansowe związane z budową - ok. 12,5 mln zł. Ten ciężar na siebie wziął jednak magistrat.

Pełny tekst artykułu w dzisiejszym papierowym wydaniu Gazety Pomorskiej (wydanie toruńskie).

Czytaj więcej o:
  • inwestycje w Toruniu
  • sala koncertowa na Jordankach
Zobacz inne artykuły
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Śmierć policjantki z Torunia. Miała kłopoty osobiste?

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
pomorska24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy dziekan wydziału prawa UMK powinien zostać zawieszony?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 55.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 800 111 006

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

pomorska.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.pomorska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.