MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powiat świecki od lat płynie miodem

(aga)
Michał Wójcik z Gródka w powiecie świeckim. Zdjęcie zostało zrobione w jego pasiece, w 1937 roku.
Michał Wójcik z Gródka w powiecie świeckim. Zdjęcie zostało zrobione w jego pasiece, w 1937 roku. Archiwum Henryka Sarneckiego
Już za książąt pomorskich pisano w kronikach, że na Ziemi Świeckiej pasieki są prowadzone na bardzo wysokim poziomie.

W najbliższy weekend w Świeciu świętować będą pszczelarze z całego regionu.Nieprzypadkowo wybrano na gospodarza powiat świecki - jest on słynny z tradycji budowanej wokół pszczół.

Pierwsze udokumentowane informacje na temat pszczelarzy ze Świecia pochodzą z 1920 r. Pisał o nich "Głos Świecia", np. o pasiekach wędrownych, powszechniejszych wtedy niż dziś. Czytamy też o zaletach miodu lipowego, wielokwiatowego i rzepakowego oraz o rosnącym zapotrzebowaniu na miód. Zgłaszali go przede wszystkim aptekarze, wśród nich Heliodor Monthey, właściciel "Apteki pod Orłem" przy Grzymisłwa i Henryk Jeszke, właściciel "Apteki pod Lwem" przy ul. Klasztornej.

Wtedy prezesem Towarzystwa Pszczelarskiego w Świeciu był radca Augustyn Kralewski. Jego aktywność dała o sobie znać także poza Świeciem, np. w Toruniu i Grudziądzu, gdzie organizował szkolenia z hodowli pszczół. Kralewski prowadził też zajęcia praktyczne w pasiekach - u pana Smagłowskiego w Terespolu albo u pana Pryczkowskiego w Polskim Konopacie. Spotkania pszczelarzy organizował także w restauracjach, gdzie omawiał zasady wywożenia pszczół na pożytek i zabezpieczania uli na zimę.

W 1934 r. w Świeciu odbyło się bardzo ważne wydarzenie. 27 maja zorganizowano Walny Zjazd Pszczelarzy Pomorskich - przybyło na niego ponad 10 tys. pszczelarzy! W powitaniu, burmistrz Stanisław Kostka przywołał dawne kroniki z czasów książąt pomorskich, które mówiły o wysokim poziomie bartnictwa na ziemi świeckiej.

Tradycja ta utrzymywana jest do dziś. Reprezentują ją znakomici pszczelarze, także specjaliści współpracujący z naukowcami.Jest wśród nichSławomir Wnuk z Lniana, którego ojciec - lekarz Jerzy Wnuk - zaszczepił tę niezwykłą pasję nie tylko w synu, ale też w wielu ludziach, którym potem pomagał ją rozwijać.

Pszczelarze z powiatu świeckiego zapraszają Czytelników na Wojewódzkie Dni Pszczelarza, które w sobotę o godz. 15 rozpoczną się na zamku w Świeciu i potrwają do niedzieli.

W ofercie masa atrakcji: wystawa starego sprzętu, degustacje potraw na bazie miodu, konkurs na najlepszy miód, wykłady, ognisko, występy artystyczne, liczne kramy z miodem i produktami pszczelimi.
Patronat nad wydarzeniem objęła "Pomorska".

Źródło "Nie ma życia bez pszczół" Henryka Sarneckiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska