MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Strzelnie bez opieki nocnej i świątecznej. Było zbyt drogo

(PAK)
Opiekę nocną i świąteczną zlikwidowano bo generowała duże koszty.
Opiekę nocną i świąteczną zlikwidowano bo generowała duże koszty. sxc.hu
- Od 1 września w strzeleńskim szpitalu mieszkańcy nie mogą korzystać z opieki nocnej i świątecznej. Nie było w tej sprawie żadnych informacji. To skandal - uważa Przemysław Zowczak.

- Na połączonych komisjach rady powiatu, które odbyły się przed niedawną sesją nadzwyczajną, próbowałem podnieść temat związany z zakładem opieki zdrowotnej. Wnioskowałem o to, by zorganizowano dwa spotkania, jedno poświęcone służbie zdrowia, podczas drugiego porozmawialibyśmy o sprawach bieżących. Koalicja nie wykazała większego zainteresowania tematem - oświadczył Przemysław Zowczak, radny powiatowy. - Tymczasem, zupełnie przypadkowo dowiedziałem się, że od 1 września mieszkańcy gminy Strzelno i Jeziora Wielkie nie mogą już w strzeleńskiej filii szpitala korzystać z opieki nocnej i świątecznej.

Przeczytaj także: W Strzelnie szpitala bez walki nie oddadzą

To zła prognoza

Jego zdaniem to skandal, że o tak ważnej sprawie nigdzie wcześniej nie informowano, chociażby na stronach internetowych starostwa czy SPZOZ - u w Mogilnie. - Taka sytuacja bardzie źle prognozuje Michałowi Ogrodowiczowi, dyrektorowi lecznicy i staroście Tomaszowi Barczakowi. Nikt nie liczy się z opinią mieszkańców - dodał.

Michał Ogrodowicz wyjaśnia: - Zgodnie z umową zawartą z Narodowym Funduszem Zdrowia, na terenie do 50 tys. mieszkańców, zabezpieczenie opieki nocnej i świątecznej wymagane jest w jednym punkcie. Punktem wskazanym w umowie jest szpital w Mogilnie.

Dalej dyrektor dodał, że punkt, w którym świadczono opiekę nocną i świąteczną w Strzelnie w całości finansowany był ze środków SPZOZ-u.

Były zbyt duże koszty

- A w związku z tym, że moim zadaniem jest doprowadzenie w pierwszej kolejności do stabilnej sytuacji finansowej zakładu, podjąłem decyzję, by ten punkt zlikwidować. Miesięcznie generował on koszty w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ja bym chciał, żeby takie punkty były w każdej gminie, ale w chwili obecnej sytuacja finansowa na to nie pozwala - usłyszeliśmy.

Aby pacjenci czuli się bezpiecznie, jest punkt w Mogilnie. Jak oświadczył Michał Ogrodowicz dodatkowo można także zgłaszać się do innych punktów opieki świątecznej i nocnej np. w Inowrocławiu. Tu świadczenia - co gwarantuje system - również będą udzielane bezpłatnie. - W stanach zagrożenia życia i w przypadkach nagłych, do dyspozycji jest pogotowie ratunkowe. Pacjenci mogą udać się również na izbę przyjęć szpitala w Strzelnie - oświadczył na koniec.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska