Odebrali świadczenia pielęgnacyjne. Teraz je przywrócą?

Dodano: 29 sierpnia 2013, 15:46 Autor:

SLD chce przywrócić świadczenie pielęgnacyjne, których zostali pozbawieni opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych. Marszałek Sejmu odesłała projekt do konsultacji.

Przesądziły kryteria

- Wnioskowaliśmy, żeby na obecnym posiedzeniu Sejmu odbyło się pierwsze czytanie projektu. Ale wniosek nie został przyjęty - mówi Anna Bańkowska (SLD), poseł-sprawozdawca. - Tą nowelizacją ustawy zrobiliśmy ludziom wielką krzywdę.

Na początku sierpnia SLD złożyło w Sejmie projekt ustawy, zmieniającej niektóre niekorzystne zapisy dotyczące specjalnego zasiłku opiekuńczego. Od 1 lipca prawo do niego straciło wielu dotychczasowych opiekunów niepełnosprawnych dorosłych. Wprowadzono bowiem kryterium dochodowe (nie więcej niż 623 zł na osobę w rodzinie opiekuna i podopiecznego oraz wymóg zwolnienia się opiekuna z pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny).

Ponieważ od wypłacanego wcześniej (do 30 czerwca) świadczenia odprowadzane były składki ubezpieczenia zdrowotnego i emerytalnego, od 1 lipca opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych (często są to niemłodzi już ludzie opiekujący się niedołężnymi rodzicami), stracili nie tylko świadczenie, ale także ubezpieczenie zdrowotne.

Apel do Trybunału

W myśl projektu specjalny zasiłek opiekuńczy przysługiwałby osobom, które rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej bądź jej nie podejmują z powodu konieczności sprawowania opieki nad bliskim wymagającymi całodobowej opieki.

- Jeśli do tej pory były nadużycia, to można było kontrolować. Po to są służby socjalne - uważa posłanka. - Nie wymagało to zmian w prawie.

Opiekunowie muszą jednak poczekać. Marszałek Sejmu Ewa Kopacz skierowała projekt do konsultacji.

SLD zaapelowało też do prezesa Trybunału Konstytucyjnego o przyspieszenie rozpatrzenia wniosku rzecznika praw obywatelskich dotyczącego zasiłków. Rzecznik pod koniec czerwca wystąpiła o zbadanie przez sędziów wprowadzonych zmian z punktu widzenia zasady zaufania do państwa oraz ochrony praw nabytych.

Pytania prawne zgłasza też Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

Do wniosku RPO nie ustosunkowała się jeszcze żadna ze zobowiązanych do tego instytucji. Nie ma opinii Sejmu ani Prokuratora Generalnego.

Czytaj więcej o:
  • świadczenia pielęgnacyjne
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Rosja wysyła dwa okręty bojowe na Morze Śródziemne

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
pomorska24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze

Czy jesteś uzależniony od facebooka?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 100.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 800 111 006

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

pomorska.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.pomorska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.