Dziś ostatni dzień głosowania na Menedżera Roku 2014. Kto prowadzi? Sprawdź! czytaj więcej »

Odebrali świadczenia pielęgnacyjne. Teraz je przywrócą?

Dodano: 29 sierpnia 2013, 15:46 Autor:

SLD chce przywrócić świadczenie pielęgnacyjne, których zostali pozbawieni opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych. Marszałek Sejmu odesłała projekt do konsultacji.
SLD chce przywrócić świadczenie pielęgnacyjne, których zostali pozbawieni opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych.

SLD chce przywrócić świadczenie pielęgnacyjne, których zostali pozbawieni opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych. (fot. Jolanta Zielazna)

Przeczytaj więcej

Przesądziły kryteria

- Wnioskowaliśmy, żeby na obecnym posiedzeniu Sejmu odbyło się pierwsze czytanie projektu. Ale wniosek nie został przyjęty - mówi Anna Bańkowska (SLD), poseł-sprawozdawca. - Tą nowelizacją ustawy zrobiliśmy ludziom wielką krzywdę.

Na początku sierpnia SLD złożyło w Sejmie projekt ustawy, zmieniającej niektóre niekorzystne zapisy dotyczące specjalnego zasiłku opiekuńczego. Od 1 lipca prawo do niego straciło wielu dotychczasowych opiekunów niepełnosprawnych dorosłych. Wprowadzono bowiem kryterium dochodowe (nie więcej niż 623 zł na osobę w rodzinie opiekuna i podopiecznego oraz wymóg zwolnienia się opiekuna z pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny).

Ponieważ od wypłacanego wcześniej (do 30 czerwca) świadczenia odprowadzane były składki ubezpieczenia zdrowotnego i emerytalnego, od 1 lipca opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych (często są to niemłodzi już ludzie opiekujący się niedołężnymi rodzicami), stracili nie tylko świadczenie, ale także ubezpieczenie zdrowotne.

Apel do Trybunału

W myśl projektu specjalny zasiłek opiekuńczy przysługiwałby osobom, które rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej bądź jej nie podejmują z powodu konieczności sprawowania opieki nad bliskim wymagającymi całodobowej opieki.

- Jeśli do tej pory były nadużycia, to można było kontrolować. Po to są służby socjalne - uważa posłanka. - Nie wymagało to zmian w prawie.

Opiekunowie muszą jednak poczekać. Marszałek Sejmu Ewa Kopacz skierowała projekt do konsultacji.

SLD zaapelowało też do prezesa Trybunału Konstytucyjnego o przyspieszenie rozpatrzenia wniosku rzecznika praw obywatelskich dotyczącego zasiłków. Rzecznik pod koniec czerwca wystąpiła o zbadanie przez sędziów wprowadzonych zmian z punktu widzenia zasady zaufania do państwa oraz ochrony praw nabytych.

Pytania prawne zgłasza też Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

Do wniosku RPO nie ustosunkowała się jeszcze żadna ze zobowiązanych do tego instytucji. Nie ma opinii Sejmu ani Prokuratora Generalnego.

Czytaj więcej o:
  • świadczenia pielęgnacyjne
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Rosja wysyła dwa okręty bojowe na Morze Śródziemne

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
pomorska24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze

Czy jesteś uzależniony od facebooka?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 100.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 800 111 006

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

pomorska.pl jest częścią grupy Media Regionalne

Media Regionalne sp. z o.o. w Warszawie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.pomorska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Mediów Regionalnych i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

Polityka dotycząca plików cookie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Media Regionalne sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2014.