Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tragiczny lipiec na drogach w regionie. Zginęło 11 osób!

(M)
Do tego wypadku doszło w Niechorzu, w powiecie sępoleńskim. Motocyklista zderzył się z ciężarówką. Zginął na miejscu
Do tego wypadku doszło w Niechorzu, w powiecie sępoleńskim. Motocyklista zderzył się z ciężarówką. Zginął na miejscu straż pożarna
Skutki wypadków, do których dochodzi latem, są zwykle bardziej tragiczne niż w innych miesiącach, bo w autach przewozimy jednorazowo więcej osób. Nad ranem, gdy młodzież wraca z zabaw, zdarzają się także wypadki "dyskotekowe".

Piękna pogoda, szosa sucha, więc gaz do dechy! Tak robi wielu kierowców, szczególnie młodych. Dla niektórych, a także ich pasażerów i osób postronnych, ta brawura kończy się tragicznie.

W ten sposób w lipcu życie na drogach Kujaw i Pomorza straciło 11 osób, 128 zostało rannych. To ofiary 101 wypadków. Policja odnotowała też 1871 kolizji.
- W lipcu ubiegłego roku w 110 wypadkach zginęło więcej osób - o 4, ale też o 4 mniej było rannych - mówi podinsp. Robert Olszewski, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. - Specyfiką wakacyjnych wypadków jest to, że jednorazowo ginie lub odnosi obrażenia sporo osób. To dlatego, że latem autem często jedzie cała rodzina lub grupa znajomych, na drogach jest także więcej autokarów i busów.

Czytaj: Śmiertelny wypadek na nowej obwodnicy Mogilna. Ofiara to 36-letni Michał ze Świerkówca

W lipcu wydarzyły się także 3 tzw. wypadki dyskotekowe, w których jedna osoba zginęła, kilka zostało rannych. Ofiarami były młode osoby od 19. do 23. roku życia, wracające samochodami wczesnym ranem z zabaw.
Od początku roku do końca lipca na drogach regionu w 158 wypadkach spowodowanych przez kierowców do 24. roku życia śmierć poniosło 26 osób, a 181 odwieziono do szpitali. Młodzi spowodowali też ponad 2 000 kolizji. To aż 25 proc. wszystkich wypadków i kolizji.

Oficer policji radzi więc wszystkim kierowcom jeździć latem ostrożniej niż zwykle i pamiętać, że odpowiada się za bezpieczeństwo innych. Przypomina też o podstawowych zasadach, które podwyższają bezpieczeństwo w czasie długiej jazdy: kierowca powinien być wypoczęty, co kilka godzin robić postój w bezpiecznym miejscu, np. na parkingu lub stacji benzynowej. W upalne dni, nawet wtedy, gdy klimatyzacja auta działa bez zarzutu, w podróż warto zabrać wodę mineralną, która prócz pragnienia zaspokaja zapotrzebowanie organizmu na sól i inne minerały. Większe znużenie można złagodzić kawą.

Regiomoto.pl - wszystko o motoryzacji

Bezpieczeństwa na drogach pilnuje też Inspekcja Transportu Drogowego. Jej podstawową rolą jest kontrola ciężarówek i autokarów, ale inspektorzy mogą też za przewinienia ukarać mandatem kierowców aut osobowych. ITD systematycznie sprawdza stan techniczny autokarów kolonijnych.

- Kierowcy autokarów i organizatorzy wyjazdów kolonijnych już wiedzą, że stały punkt kontroli, ale działający tylko w poniedziałki od godziny 6.30 do 9.00, znajduje się na parkingu pod bydgoską halą "Łuczniczka" - informuje Krzysztof Nowak, naczelnik Wydziału Kontroli wojewódzkiej ITD w Bydgoszczy. - I trzeba dodać, że stan techniczny autokarów jest naprawdę dobry. Jak dotąd stwierdzono tylko drobne usterki lub braki w dokumentacji.

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska