Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoskie zoo w Myślęcinku kończy 35 lat! I zaprasza na pierwsze w historii nocne zwiedzanie

(ast)
Kadry z filmu prezentujące oficjałkę z okazji otwarcia Ogrodu Fauny Polskiej w Myślęcinku 19 lipca 1978 roku. Na uroczystości pojawił się m.in. ówczesny prezydent Bydgoszczy Wincenty Domisz oraz przedstawiciele zakładów pracy.
Kadry z filmu prezentujące oficjałkę z okazji otwarcia Ogrodu Fauny Polskiej w Myślęcinku 19 lipca 1978 roku. Na uroczystości pojawił się m.in. ówczesny prezydent Bydgoszczy Wincenty Domisz oraz przedstawiciele zakładów pracy. LPKiW
W tę sobotę miłośnicy fauny nie mogą przegapić urodzinowej fety. Wspomijmy pierwsze zwierzęta (bażanty, gołębie i koniki polskie), pomarzmy o sprowadzeniu (jeszcze w tym roku) tygrysa. A czego na urodziny zoo życzyłaby sobie jego szefowa?
Kadry z filmu prezentujące oficjałkę z okazji otwarcia Ogrodu Fauny Polskiej w Myślęcinku 19 lipca 1978 roku. Na uroczystości pojawił się m.in. ówczesny
Kadry z filmu prezentujące oficjałkę z okazji otwarcia Ogrodu Fauny Polskiej w Myślęcinku 19 lipca 1978 roku. Na uroczystości pojawił się m.in. ówczesny prezydent Bydgoszczy Wincenty Domisz oraz przedstawiciele zakładów pracy. LPKiW

Kadry z filmu prezentujące oficjałkę z okazji otwarcia Ogrodu Fauny Polskiej w Myślęcinku 19 lipca 1978 roku. Na uroczystości pojawił się m.in. ówczesny prezydent Bydgoszczy Wincenty Domisz oraz przedstawiciele zakładów pracy.
(fot. LPKiW)

Obecnie myślęcińskie zoo to około 700 zwierząt reprezentujących 140 gatunków. Pod koniec 1978 roku, a więc w pierwszych miesiącach funkcjonowania Ogrodu Fauny Polskiej, zwierzaków było 124, gatunków zaś 40.

Jednymi z pierwszych, jakie pojawiły się w ogrodzie, były m.in. bażanty, gołębie, koniki polskie. I przez ponad 20 lat to wyłącznie polskie gatunki można było w naszym zoo podziwiać. W 2004 roku stworzono tzw. "Skrawek świata", do którego zaczęto sprowadzać egzotyczne gatunki. Na początku był to na przykład wąż - połoz amurski czy strusie.

Zobacz: Mała surykatka nowym mieszkańcem ZOO w Myślęcinku [zobacz zdjęcia]

Lech Burdziński, pracuje w myślęcińskim parku od 1973 roku. Pamięta również początki funkcjonowania zoo. - To był czas czynów zakładowych i społecznych, właśnie w taki sposób powstały klatki i wybiegi - opowiada. - To, że otwarcie nastąpiło 19 lipca, nie oznacza, że wcześniej zoo już nie działało. Wtedy zresztą nazywane tymczasowym, bo to właściwe miało powstać przy ulicy Zamczysko - dodaje Burdziński.

Pierwszym kierownikiem ogrodu był Piotr Drożniakiewicz, później zoo szefował Franciszek Masełko. Od 2001 roku całością kieruje Tamara Samsonowicz.

- Na sobotę, od godziny 22.00 zapraszamy na pierwsze w historii naszego ogrodu nocne zwiedzanie - mówi Samsonowicz. - Będzie też mnóstwo innych atrakcji. Na przykład od godziny 13.00 będzie można przyjrzeć się, jak karmimy zwierzęta - dodaje.

I tak: godz. 13 - niedźwiedzie; 13.20 - żubry; 13.30 - daniele (te zwierzęta dostaną również tort, ponieważ w sobotę przypadają imieniny Daniela); 13.40 - dziki; 14 - ostronosy - budynek zimowiska; 14.20 - wydry; 14.35 - kozy i owce - w mini zoo; 14.55 - lemury - wybieg obok walabii; 15.15 - makaki.
Jeszcze w tym roku może w myślęcińskim pojawić się kolejny gatunek. Zoo prowadzi rozmowy w sprawie sprowadzenia tygrysa amurskiego. - Jesteśmy na etapie uzgodnień i rozmów z innymi ogrodami. Mam nadzieję, że tygrys pojawi się u nas jeszcze w tym roku - wyjaśnia Tamara Samsonowicz.

Wielki drapieżny kot miałby wybieg obok niedźwiedzi. Na kwiecień przyszłego roku jest planowane ukończenie budowy akwarium i terrarium, gdzie pojawi się m.in. ekspozycja krajowych ryb, gadów i płazów oraz motylarnia - pomieszczenia z wolno żyjącymi motylami egzotycznymi.

Przeczytaj również: Sylwia Grzeszczak gościła w Bydgoszczy. Kręciła klip na łonie natury [zobacz zdjęcia]

Pytana o życzenia z okazji 35. urodzin Tamara Samsonowicz wspomina właśnie o ukończeniu tej inwestycji: - Gdybym jednak tak mogła zamarzyć na całego, to życzyłabym sobie w naszym zoo żyrafę - uśmiecha się.

W budynku zimowiska w sobotę co prawda żyrafy nie zobaczymy, ale od godz. 15.45 do 18 będzie można zobaczyć zwierzęta, których normalnie w zoo nie ma. Będą to: pyton królewski, agama brodata, żółw stepowy, karaczany madagaskarskie oraz jeż i bóbr Bobik.

Przy kasie ogrodu od 12 do 18 będzie działał punkt informacyjny. Chętni będą mogli zrobić sobie zdjęcie w przebraniu tygrysa. Od południa pierwsze 200 rodzin otrzyma specjalną monetę wybijaną na miejscu przez mincerza. Chętni będą mogli sami spróbować sił przy wybijaniu monety. W Bajkowej Chatce będą rozdawane słodycze.

Z okazji jubileuszu zoo obniżona zostaje cena biletu weekendowego na 7 złotych za normalny oraz i 5 złotych za ulgowy.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska