Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wakacyjne kuszenie haszyszem, czyli co robią nasi podopieczni na koloniach

Maciej Czerniak, [email protected], tel. 52 326 31 41
Wśród młodych ludzi z nielegalnych używek wciąż najpopularniejsza jest marihuana. Wśród 40 proc. uczniów trzecich klas gimnazjów byli również tacy, którzy przyznawali się do eksperymentowania z haszyszem, czyli pochodną konopi indyjskich.
Wśród młodych ludzi z nielegalnych używek wciąż najpopularniejsza jest marihuana. Wśród 40 proc. uczniów trzecich klas gimnazjów byli również tacy, którzy przyznawali się do eksperymentowania z haszyszem, czyli pochodną konopi indyjskich. archiwum Policji
Przed uczniami dwa miesiące wolności, przygód, a czasem... nudy. A ta nie znosi próżni. Eksperci ostrzegają: nastolatki często pierwszy raz stykają się z narkotykami w wakacje po skończeniu podstawówki.

Zdaniem policjantów mitem jest powtarzany slogan, że w wakacje lawinowo wzrasta liczba zaginionych młodych ludzi.

- Letnie "giganty", owszem, zdarzają się, ale ucieczek z domu w wakacje nie jest więcej niż w innych miesiącach roku - twierdzi kom. Maciej Dasz-kiewicz, z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. W całym ubiegłym roku policjanci w regionie poszukiwali 523 młodych osób. Pozytywem jest jednak fakt, że prawie wszystkich udało się odnaleźć.

- Trwają jeszcze poszukiwania trzech osób, których zaginięcie zgłoszono w 2012 roku - dodaje Daszkiewicz.

Zobacz też: Te dzieci wciąż się nie odnalazły. Poszukujemy zaginionych razem z Itaką [zdjęcia poszukiwanych]

Mundurowi są jednak zgodni co do tego, że wakacje to czas, który wybitnie sprzyja eksperymentom. Również tym niebezpiecznym. - Jeszcze na spotkaniach, które odbywają się w roku szkolnym uczulamy uczniów i rodziców, by zwracali uwagę na to, gdzie są i co robią ich dzieci - dodaje Daszkiewicz. - Zagrożeń jest wiele, by wymienić, na przykład alkohol. Szczególnie zestawienie alkoholu z wypoczynkiem nad wodą może, niestety, zaowocować tragicznymi konsekwencjami. Oprócz tego narkotyki.

Robert Rejniak, szef bydgoskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii: - Najwięcej młodych ludzi trafia do nas jesienią. To sugeruje, że właśnie podczas wakacji wielu z nich pierwszy raz styka się z narkotykami. W tej grupie z kolei najwięcej jest uczniów, którzy kończą podstawówkę i idą do gimnazjum.

Zakazaną używką numer jeden, po którą sięgają najczęściej nastolatki, jest wciąż marihuana. - Po eksperymentach z paleniem drugim krokiem wśród tych, którzy dalej eksperymentują z narkotykami, są różne proszki, między innymi amfetamina, ale też wciąż "popularny" w naszym regionie mefedron.

Przeczytaj również: Gimnazjalistki zatruły się lekiem na kaszel. Dlaczego ten lek nie jest na receptę?

Ta druga substancja jest często składnikiem dziesiątek dopalaczy zakazanych w Polsce od 2010 roku.

Z danych Krajowego Biura Przeciwdziałania Narkomanii wynika, że aż około 40 procent uczniów trzeciej klasy gimnazjum przyznało się do eksperymentów z paleniem "trawki" albo haszyszu.

- Wakacyjni dilerzy narkotykowi najczęściej kręcą się w pobliżu ośrodków kolonijnych i obozów dla młodzieży - podkreśla Rejniak. - Równie często można ich spotkać w okolicy miejsc prac sezonowych.

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska