Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marszałek Całbecki: fałszywe tezy o metropolii osłabiają wizerunek regionu. Kujawsko-pomorskie się rozpadnie?

nadesłane
Marszałek Piotr Całbecki
Marszałek Piotr Całbecki Lech Kamiński
Marszałek Piotr Całbecki w oficjalnym liście przedstawił swoje stanowisko dotyczące współpracy Bydgoszczy i Torunia w ramach metropolitalnego obszaru funkcjonalnego.

Poniżej przytaczamy w niezmienionej postaci stanowisko marszałka:

W odniesieniu do pojawiającej się się w ostatnim czasie dyskusji dotyczącej przyszłej współpracy miast Bydgoszczy i Torunia w ramach metropolitalnego obszaru funkcjonalnego pragnę niniejszym wyrazić swoje stanowisko.
Bardzo ważnym zadaniem z punktu widzenia kreowania polityki rozwoju państwa jest opracowywanie przez Rząd programowych dokumentów strategicznych szczebla krajowego, takich jak Koncepcja Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030 czy Krajowa Strategia Rozwoju Regionalnego. Ich przygotowanie oparte jest o rozbudowany system wieloletnich analiz oraz wielobranżowych ekspertyz. Samorząd Województwa w pełni akceptuje wyżej wymienione dokumenty jako podstawę do wdrażania polityki regionalnej w województwie. Wyniki prowadzonych badań wskazują, że na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego występuje jeden zwarty obszar funkcjonalny w skład, którego wchodzą zarówno Bydgoszcz, jak i Toruń.
Niewątpliwym i niekwestionowanym sukcesem Samorządu Województwa oraz społeczności lokalnych jest pozyskanie w ramach programowania przyszłej perspektywy wykorzystania środków Unii Europejskiej w horyzoncie czasowym 2014-2020 (Umowa Partnerstwa), dodatkowej dla regionu alokacji w wysokości 138 mln Euro na rozwój funkcji metropolitalnych. Zadania te będą mogły być realizowane w ramach polityki terytorialnej i w zgodzie z wytycznymi Ministerstwa Rozwoju Regionalnego dla operacyjnego instrumentu jej wdrażania tej polityki jakim są Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT).
Obecnie zaobserwować można bardzo negatywne działania wobec możliwości pozyskania zadeklarowanej w projekcie Umowy Partnerstwa kwoty, podważające dotychczasowy dorobek i wiarygodność zabiegów czynionych w tym zakresie przez wiele ostatnich lat przez władze różnego szczebla samorządowego. Jeszcze raz zwracam uwagę, że dwubiegunowy obszar metropolitalny jest funkcjonalną przestrzenią rozwoju nie tylko dla dwóch miast rdzeniowych ale całego regionu, przy jednoczesnym zachowaniu pełnej autonomii tworzących go samorządów.
Racja stanu naszego województwa wymaga najwyższego poziomu odpowiedzialności wszystkich podmiotów mających realny wpływ na wykorzystanie zadeklarowanych środków oraz skuteczne zabiegi o kolejne dodatkowe środki na rzecz rozwoju naszego regionu.
Wielokrotnie wyjaśniane kwestie konieczności łączenia potencjałów miast metropolitalnych w aktualnej sytuacji społeczno-gospodarczej, jak widać nie potrafią przebić się do świadomości niektórych środowisk i lokalnych liderów samorządowych. Szczególnie trudnym w takiej sytuacji staje się dotarcie z rzetelną i obiektywną informacją do mieszkańców Pomorza i Kujaw, którzy bardzo często są zasypywani nierzetelnymi i mijającymi się z rzeczywistością informacjami w tej sprawie.
Częstokroć powtarzane nieprawdziwe tezy i opinie o relacjach wewnątrzregionalnych, które rzekomo marginalizują pozycję niektórych partnerów samorządowych np. w zakresie pozyskiwania środków z UE, powodują osłabienie wizerunku i pozycji regionu w kraju. Mają one także negatywny wpływ na proces budowy spójności i tożsamości wewnętrznej województwa. Mogą również stać się podstawą do inicjacji wielu negatywnych zjawisk w przyszłości, w tym procesów dezintegracyjnych w wymiarze administracyjnym społecznym czy gospodarczym.
Pragnę zaznaczyć, że Samorząd Województwa cały czas liczy na współpracę obu miast oczekując wypracowania wspólnej wizji rozwoju regionu realizowanej w dużej mierze poprzez silny dwubiegunowy obszar o funkcjach metropolitalnych. Jej podstawą może stać się aktualnie opracowywana, przy szerokim udziale społecznym, Strategia rozwoju województwa kujawsko-pomorskiego do roku 2020. Plan modernizacji 2020+ oraz wynikająca z niej propozycja realizacji regionalnej polityki terytorialnej.
Jestem przekonany, że jedynie zasada otwartości i współpracy partnerów głównych miast stołecznych z obszaru metropolitalnego, wspólnie wypracowana strategia działań, jak również konkretne projekty, przyczynią się do podniesienia prestiżu i długofalowego efektu wzmacniania konkurencyjności kujawsko-pomorskiego.
Tego oczekują mieszkańcy całego regionu.

Więcej o tej sprawie jak również komentarz do powyższego listu juz w poniedziałek (2 lipca) w papierowym wydaniu "Gazety Pomorskiej".
Zapraszamy również do zakupu e-wydania. Możesz ściągnąć też naszą gazetę na iPada.

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska