Składki idą na kawę i herbatę. Resztę na życie daje centrala

Dodano: 27 czerwca 2013, 5:00 Autor:

Ile szabel mają u nas sejmowe partie? Około 10 tysięcy. To mało, bo w regionie mieszka ponad dwa miliony ludzi. Składki do partyjnej kasy nie są wielkie. No chyba, że jest się europosłem Platformy.
Składki do partyjnej kasy nie są wielkie. No chyba, że jest się europosłem Platformy

Składki do partyjnej kasy nie są wielkie. No chyba, że jest się europosłem Platformy (fot. www.sxc.hu)

Wydatki centralne naszych partii politycznych budziły ostatnio dużo emocji. Im niżej w partyjnej hierarchii, tym mniej pieniędzy.

Sojusz Lewicy Demokratycznej szacuje liczbę swoich członków w województwie na ponad 2,5 tysiąca. Co miesiąc płacą na partię 5 zł (emeryci, renciści i studenci - 1 zł). - Nie możemy wymagać więcej, musimy żyć oszczędnie - zapewnia Łukasz Chojnacki, członek rady krajowej i wojewódzkiej SLD. - Czasami otrzymujemy darowizny od tych sympatyków, których na to stać.

Budżet regionalny zasilają wpłaty od radnych ok. 200 zł, posłowie wpłacają do centralnej kasy ok. 1 tys. zł, a europosłowie powyżej 1,5 tys. zł. W przypadku kampanii wyborczych regionalne SLD może liczyć na pomoc centrali, ale i samych kandydatów. Im wyżej są na liście - tym więcej płacą, dokładając się do całej listy.

Parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości płacą na partię 650 zł miesięcznie. W okręgu bydgoskim jest 700 członków, we włocławsko-toruńskim - ponad tysiąc. Pracujący płacą co miesiąc 10 zł, a emeryci, renciści i studenci - 5 zł. - Ściągalność poprawia się przed zjazdami i zebraniami, ponieważ uczestniczenie w nich (z prawem wyboru) wymaga uregulowania finansów - mówi poseł Kosma Złotowski, szef PiS w okręgu bydgoskim. - Spotkania integracyjne są składkowe, staramy się organizować je kilka razy w roku.

Poseł Tomasz Latos dodaje, że w trudnych sytuacjach życiowych jest możliwość zwolnienia lub zmniejszenia składki. Taką decyzję podejmują zarządy okręgowe lub powiatowe PiS.

Poseł Łukasz Zbonikowski (szefuje okręgowi toruńsko-włocławskiemu PiS) wskazuje, iż radni wojewódzcy płacą miesięcznie na partię 40 zł, a miejscy - 20 zł. - Te fundusze muszą nam wystarczyć - zapewnia poseł Zbonikowski. - Jeśli organizujemy większy zjazd czy konferencję, to możemy liczyć na wsparcie centrali. Tak jak przed wyborami. Co prawda kandydaci finansują je sami (np. druk ulotek), ale przedsięwzięcia ogólnokrajowe finansuje centrala.

Członków Ruchu Palikota w okręgu toruńsko-włocławskim jest ok. 200. Znaczna część z nich popiera Europę Plus, która ma tam ok. 120-130 sympatyków. Comiesięczne wpłaty wynoszą 5 zł. Posłowie płacą centrali 300 zł.

Poseł Łukasz Krupa (także Ruch Palikota) szacuje, że w okręgu bydgoskim może należeć do ugrupowania ok. 150 osób, a Europę Plus popiera ok. stu. Składki członkowskie ustalili na poziomie 10 zł. Jako poseł odprowadza do centrali 300 zł. - Tylko w przypadku dużych imprez możemy liczyć na centralę.

Platforma Obywatelska ma w regionie 1,6 tys. członków. Na rozpatrzenie czeka jeszcze ok. 200 deklaracji (decyzją zarządu krajowego przez trzy miesiące nowe przyjęcia były zamrożone). Członkowie płacą 5 zł, a ulgowa składka wynosi 2,5 zł.

- Z subwencji państwowej do regionu trafia ok. 50 tys. zł na pół roku - mówi Alfred Rak, skarbnik PO. - To są pieniądze m.in. na wynajem biur, telefony, media czy pocztę. Natomiast składki i darowizny pozostają w kołacje. Nie korzystają z nich władze powiatowe czy regionalne. Jeśli organizowane są spotkania, to z nich pokrywa się koszty wynajmu sal, zakup kawy czy herbaty.

Europosłowie PO płacą na partię rocznie 2,4 tys. zł. Posłowie i senatorowie (również rocznie) 1,8 tys. zł, a radni - 200 zł.

Polskie Stronnictwo Ludowe liczy w regionie 3,5 tys. członków. Minimalna stawka roczna wynosi 15 zł. Osoby funkcyjne płacą miesięcznie od 50 zł (radni powiatowi) po 400 zł (posłowie).

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
pomorska24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze

Czy grasz w gry hazardowe na automatach?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 23.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 800 111 006

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

pomorska.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.pomorska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.