Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie płaciłeś abonamentu RTV? Dług można umorzyć!

(maw)
Ponad 3 miliony Polaków ma zaległości w opłatach na publiczne radio i telewizję
Ponad 3 miliony Polaków ma zaległości w opłatach na publiczne radio i telewizję archiwum mmlublin.pl
Ponad 3 miliony Polaków ma zaległości w opłatach na publiczne radio i telewizję. Niektórzy dostali wezwania do zapłaty opiewające prawie na 1500 zł!

Pani Grażyna z Bydgoszczy w ubiegłym tygodniu dowiedziała się, że musi zapłacić 1020 zł zaległego abonamentu RTV. - Nogi się pode mną ugięły. W piśmie z Poczty Polskiej napisano, że na wpłatę mam siedem dni, bo w przeciwnym razie fiskus wejdzie mi na emeryturę. Nie mam takich pieniędzy. Od dwóch lat jestem wdową, utrzymuję się ze skromnej emerytury. Choruję na serce. Ostatnio tydzień spędziłam w szpitalu. Mam 58 lat, więc nie załapuję się na zwolnienie z płacenia za RTV. Słyszałam, że można starać się o umorzenie zaległości. Jak to zrobić? - dopytuje się Czytelniczka.

Przeczytaj również: Opłaty abonamentowe za radio i telewizję wzrosną od 2014 roku

Podobnych telefonów w ostatnich dniach odebraliśmy kilka. Dzwonili Czytelnicy, którzy mają od ponad 700 do niemal 1500 zł długu z tytułu niepłacenia abonamentu. Wszyscy pytali, czy muszą spłacić zaległości, jak również, czy mogą prosić o rozłożenie jej na raty.

Zbigniew Baranowski, rzecznik Poczty Polskiej, wyjaśnia: - Nie mamy uprawnień do umarzania czy rozkładania na raty zadłużenia abonenta.

Taką decyzję może podjąć wyłącznie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Zgodnie z ustawą o opłatach abonamentowych, w wyjątkowych sytuacjach może umorzyć lub rozłożyć na raty zaległości w płatności opłat abonamentowych wraz z odsetkami.

Zobacz też: Sygnał analogowy wyłączony. Od dziś w regionie tylko telewizja cyfrowa! [zdjęcia]
Podajemy adres do korespondencji:
Biuro Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Departament Budżetu i Finansów, Skwer Ks. Kard. S. Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa Email: [email protected]

Wniosek powinien zawierać:
- imię i nazwisko,
- adres abonenta,
- indywidualny numer identyfikacyjny,
- okres i kwotę zadłużenia
- uzasadnienie niepłacenia abonamentu.

Do wniosku należy załączyć dokumenty potwierdzające:
- wyjątkowo trudną sytuację finansową (zaświadczenie z urzędu pracy o bezrobociu, zaświadczenie z urzędu skarbowego o osiąganych dochodach lub kserokopię PIT za ostatni rok, zaświadczenie z ośrodka pomocy społecznej o korzystaniu z pomocy, zaświadczenie z urzędu pracy lub zakładu pracy o pobieraniu zasiłku rodzinnego na dzieci itp.)
- przypadek losowy (śmierć członka rodziny, długotrwała choroba, skutki klęski żywiołowej, skutki przestępstwa itp.),
- szczególne względy społeczne (upadłość lub likwidacja firmy).

Wątpliwości dotyczące wniosków należy kierować do Wydziału Abonamentu RTV w Biurze KRRiT pod numer kontaktowy 22 597 31 01 (w godzinach 8.15-16.15).

Apel do rządu w sprawie abonamentu RTV wystosował senator Jan Rulewski. Jak pisze, bardzo wiele osób przestało płacić na publiczne radio i telewizję po wypowiedzi premiera z 2008 roku o wymuszonym przez państwo nieuzasadnionym haraczu.

Przeczytaj: "Przestałem płacić abonament, bo premier Tusk powiedział, że to haracz"

"Dopiero od 2010 roku poprzez działania Poczty Polskiej rozpoczęto szeroko zakrojoną akcję dochodzenia roszczeń" - pisze senator. Proponuje m.in. przygotowanie rozwiązania prawnego, które złagodzi obciążenia finansowe szczególnie wobec obywateli objętych postępowaniem egzekucyjnym oraz przerwanie "wakacji" w opłacie abonamentowej dla osób i instytucji, które nie rejestrują odbiorników radiowych i telewizyjnych.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska