Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaki prezent kupić swoim pociechom z okazji dnia dziecka?

(pk) za: newseria.pl
Rodzic, który zaspokaja wszystkie potrzeby konsumpcyjne, nie jest dobrym rodzicem - mówi dr Śniegulska.
Rodzic, który zaspokaja wszystkie potrzeby konsumpcyjne, nie jest dobrym rodzicem - mówi dr Śniegulska. sxc.hu
Dzień Dziecka to okazja, na którą wielu rodziców gorączkowo poszukuje prezentów dla swoich pociech. Psychologowie zwracają jednak uwagę, że zasypywanie dzieci podarunkami może negatywnie oddziaływać na wiele aspektów ich rozwoju.

- Rodzic, który zaspokaja wszystkie potrzeby konsumpcyjne, nie jest dobrym rodzicem - mówi dr Magdalena Śniegulska, psycholog dziecięca. Zwraca ona uwagę na to, aby pozwolić dziecku naprawdę zapragnąć jakiejś rzeczy. Tymczasem wielu rodziców, szczególnie tych, których sytuacja materialna na to pozwala, kupuje swoim pociechom dużo, drogo i często, niejednokrotnie wyprzedzając ich oczekiwania. Tym samym nie dają dzieciom szansy na rozpoznanie ich własnych pragnień.

- Taki rodzic nie daje dziecku możliwości, po pierwsze, wglądu w siebie, zobaczenia czego ono naprawdę potrzebuje, a po drugie, tego uczucia pożądania czegoś bardzo mocno - wyjaśnia dr Śniegulska.

Psycholożka zwraca uwagę, że poprzez rozsądne obdarowywanie dzieci prezentami również kształtujemy osobowość dziecka.

- Bardzo ważnym elementem, wpływającym na późniejszy sukces rozwojowy dziecka jest zdolność do odraczania przyjemności. Żeby w sobie to wyrobić, trzeba najpierw takiego odroczenia doświadczać. Większość badań pokazuje, że takie dzieci lepiej radzą sobie w szkole, są lepiej postrzegane przez nauczycieli, łatwiej nawiązują relacje interpersonalne.

Czytaj też: Co trzeci Polak niezadowolony z prezentów

Jako dobry sposób motywacji dziecka, a zarazem uczenia gospodarności, jest np. zachęcanie go do oszczędzania w skarbonce na pokrycie jakiejś części kosztu upragnionej zabawki.

- To jest bardzo dobra lekcja, bo po pierwsze wprowadzamy pieniądz, pokazujemy dziecku, że to nie jest dobro, które bierze się ze ściany, i że nie jest nieograniczone - mówi psycholog.

Dla dzieci w pewnym wieku posiadanie pewnych określonych zabawek czy ubrań jest gwarancją na akceptację grupy rówieśników. Rodzicom takich dzieci dr Śniegulska zaleca współpracę z wychowawcami innych dzieci z tej grupy w celu ustalenia pewnych zasad, np. jakie zabawki przynosimy do szkoły. Nie mniej istotne jest wspieranie poczucia własnej wartości dziecka.

- Musimy też tak rozmawiać z naszym dzieckiem, by ono dostrzegło, że może w danym obszarze są jakieś braki, ale w innym jest ono wyjątkowe.

Całej rozmowy można wysłuchać na portalu newseria.pl

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska