Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe Jankowice najlepsze w hodowli koni zimnokrwistych

(marz)
Ogier Bel - najlepszy na ogólnopolskiej wystawie w Poznaniu i masztalerz Jan Nawrocki.
Ogier Bel - najlepszy na ogólnopolskiej wystawie w Poznaniu i masztalerz Jan Nawrocki. Jerzy Gawarecki
Nieprzypadkowo gniady ogier Bel z Nowych Jankowic zwyciężył na 26. Krajowej Wystawie Zwierząt Hodowlanych w Poznaniu. Podgrudziądzka stadnina jest najlepsza w hodowli koni zimnokrwistych.

Bel wiele umie

Na ogólnopolską ekspozycję, zorganizowaną na terenie Targów Poznańskich, przywieziono najpiękniejsze konie różnych ras. Stadnina Nowe Jankowice zaprezentowała dwa ogiery rasy zimnokrwistej, z których jeden - Bel - wygrał w cuglach rywalizację o miano czempiona.
Żeby koń zwyciężył w ogólnopolskiej stawce, nie wystarczy tylko efektowny wygląd, choć to podstawa. Musi jeszcze sporo umieć.

- Komisja oceniała prezentację konia trzymanego w ręku, w pozycji "stój", a także w ruchu: w stępie i kłusie. Konie dorosłe przechodzą próbę zręczności powożenia. Oceniana jest czystość przejazdu, zachowanie płynności i rytmu - wyjaśnia Michał Masłowski, kierownik stadniny, główny hodowca koni. - Koń nie może szarpać powozem, nagle przyspieszać czy zatrzymywać się. Oceniane jest też posłuszeństwo i reagowanie na polecenia. Bel spisał się wzorowo i wygrał.

Przeczytaj również: Zmagania koni i woźniców. Widowiskowe zawody w Świeciu nad Osą [zdjęcia]

Zimnokrwisty Bel to nie byle jaki konik! Ma polski rodowód: jego ojciec to Saler, a matka Beta po ojcu Gourmet . Urodził się 28 lutego 2008 roku.
Pięciolatek jest dumą stadniny Nowe Jankowice, która ma aż ponad 300 koni! Należą do niej także stadniny w Mędrzycach i Szarnosiu oraz w Kętrzynie.

Krajowe centrum w Nowych Jankowicach

Nowe Jankowice stały się krajowym centrum hodowli koni zimnokrwistych. Na bazie okazów z tej właśnie stadniny inni zakładają swoje. Przeważnie w kraju, ale nabywcy zgłaszają się też z zagranicy.
- Konie zimnokrwiste zyskują na popularności, gdyż są silne i bardzo spokojne. "Pracują" nie tylko przy wywożeniu drzewa z lasu, z miejsc gdzie maszyny nie wjadą. Coraz częściej jako zaprzęgowe, do hipoterapii, rekreacji i nauki jazdy konnej - objaśnia Michał Masłowski. - Właśnie do tej nowej roli - zaprzęgowej i rekreacyjnej przystosowane są konie zimnokrwiste "lżejsze", które jako pierwsi w Polsce hodujemy już od dwóch lat.

Zobacz też: Mafia z powiatu tucholskiego uprowadza konie i sprzedaje je na mięso

A ile kosztuje zwykły koń zimnokrwisty, niekoniecznie czempion? Około 7 tys. zł. Bo taki okaz, jak Bel to już w granicach 20 tys. zł.

Wyświetl większą mapę

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska