Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pić też trzeba rozważnie

rozmawiała Małgorzata Wąsacz
Prof. Iwona Wawer
Prof. Iwona Wawer
Rozmowa z prof. Iwoną Wawer, chemikiem, prof. nauk farmaceutycznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ekspertem kampanii "Alkohol to odpowiedzialność - pij rozważnie".

- W ramach kampanii "Alkohol to odpowiedzialność. Pij rozważnie" przekonujecie Polaków, by nie dali się namówić do spożywania alkoholu, gdy planują podróż autem. Takie przekonywanie ma sens? Nie lepiej wprowadzić restrykcje?

Przeczytaj także:Problem alkoholu dotyka nie tylko księży, ale i biskupów

- Nie chcemy bardziej restrykcyjnej polityki antyalkoholowej. Chcemy uczyć prawidłowych zachowań oraz dać "instrukcję użycia alkoholu". Jej najważniejszympunktem jest "Nie prowadź samochodu po alkoholu".

- Nawet, jeśli wynik alkometru wskazuje mniej niż 0,2 promila, czyli tyle, ile jest dozwolone w Polsce?

- W żadnym wypadku kierowca nie powinien wsiadać do samochodu po spożyciu jakiegokolwiek alkoholu. Często nie zdajemy sobie sprawy, że jedno niepozorne piwo do kiełbaski zawiera tyle samo alkoholu etylowego co kieliszek wódki. Wystarczy takie jedno piwko, by kierowca nabrał większej pewności siebie i zaczął szarżować na drodze. W ten sposób stwarza zagrożenie nie tylko dla siebie, pasażerów, ale również innych kierujących autami.

- Przekonujecie, że świadomość kierowcy to pół sukcesu. Bardzo ważne jest zachowanie jego otoczenia.

- Przecież z reguły pije się w towarzystwie. Dlatego też tak ważne jest, by znajomi, rodzina kierowcy, który wypił choć odrobinę alkoholu, nie wsiadali z nim do auta.

- Kto jeszcze, oprócz kierowców, nie powinien pić?

- Młodzi poniżej 18. roku życia, bo nie ponoszą odpowiedzialności prawnej za swoje czyny. Po alkohol nie wolno też sięgać kobietom w ciąży oraz osobom, które przyjmują na stałe leki, na przykład takie obniżające ciśnienie krwi.

- Jeśli jednak nie ma żadnych przeciwskazań i możemy sięgnąć po piwo czy drinka, to jak pić rozważnie?

- Przede wszystkim jeśli pijemy, to nie zapominajmy o jedzeniu. Picie na pusty żołądek nie tylko sprawi, że wypijemy więcej, by zaspokoić uczucie głodu lecz także wypity alkohol uderzy nam szybciej do głowy. Trzeba brać przykład z naszych rodziców i dziadków, którzy zasiadali do suto zastawionych stołów, gdzie do kieliszka wódki czy kufla piwa zjadali wartościową przekąskę. Szczerze polecam gospodarzom przyjęć przygotowanie prostych kanapek z wędliną, serem i warzywami. Pamiętajmy, by po każdym drinku wypić szklankę wody albo wody z cytryną. Alkohol - choć jest napojem - to jednak odwadnia nasz organizm.

Kampanię "Alkohol to odpowiedzialność - pij rozważnie" prowadzi firma Diageo.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska