Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewiatalizacja dobiega końca, ale w centrum Żnina trzeba co nieco poprawić

(PAK)
Rewitalizacja żnińskiego rynku dopiega końca
Rewitalizacja żnińskiego rynku dopiega końca Joanna Bejma
Wymiana pompy przy Zespole Szkół Ekonomiczno-Handlowych czy parking przy ul. Średniej. To niektóre pokontrolne zalecenia, co do kończącej się właśnie, rewitalizacji centrum miasta.

Temu, co w ostatnich trzech latach zrealizowano w tej części Żnina, szczegółowo przyglądano się wczoraj. W piątek, 19 kwietnia, dyskutowano natomiast o organizacji ruchu w zrewitalizowanej części miasta.

Przeczytaj także:Kongresmenka Marcy Kaptur chce odwiedzić Żnin jeszcze tego lata

Podczas roboczego odbioru inwestycji pojawili się m.in.: przedstawiciele Wydziału Dróg, Remontów i Inwestycji w UM w Żninie - Krystyna Gołaszewska i Ryszard Parjaska, Piotr Milik, inspektor nadzoru inwestorskiego, Janusz Biegański z Zakładu Wodociągów i Kanalizacji, przedstawiciele konsorcjum wykonującego rewitalizację czyli firmy El-Kajo, jako lider i Zbylbruku (partner). Zaproszono też przedstawicieli Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Żninie, ze Zbigniewem Napierałą na czele.

Komisja, począwszy od placu Wolności, przeszła wszystkimi zmodernizowanymi uliczkami, sprawdziła też oświetlenie.

Zakazy wjazdu nad Gąsawką

Jeśli chodzi o organizację ruchu zdecydowano ostatecznie, że ul. św. Floriana będzie ulicą jednokierunkową z możliwością parkowania po jednej stronie. Z kolei na alejce łączącej parking nad Gąsawką z ul. 700-lecia, z obu stron, pojawią się zakazy wjazdu. Te nie będą dotyczyć jedynie mieszkańców. Jeśli chodzi o wyjazd z powstałego niedawno parkingu, będziemy mogli zrobić to ulicą Ułańską lub Zamkniętą.

W projekcie pojawi się także parking przy ul. Średniej.
- W pierwotnych planach go nie było. Jest możliwość, by to zmienić i zawnioskujemy o to do starostwa - powiedziała Krystyna Gołaszewska.

Podczas wczorajszego odbioru, członkowie komisji zwrócili uwagę na kwestie bezpieczeństwa pieszych na placu Wolności. Tu, po rewitalizacji, ulica i chodnik znajdują się na tej samej wysokości.

Zaproponowano, by na ulicy, przy której znajduje się m.in. sklep "Sezam" i apteka "Pod Orłem", ograniczyć prędkość z 50 do 30 km/h, zrobić pieszojezdnię lub wmontować wypustki mające oddzielić chodnik od jezdni. Ostatecznie postawiono na to pierwsze rozwiązanie.

Zamiast pompy, zdrój uliczny

Komisja miała także uwagi do pompy, która stoi przy Zespole Szkół Ekonomiczno-Handlowych. Zamiast niej pojawi się tzw. zdrój uliczny. Oznacza to, że strumień wody poleci dopiero, po naciśnięciu guzika. Pompa, która stoi tam obecnie, zostanie postawiona w innym miejscu i będzie miała charakter ozdobny.

Podczas obchodu dowiedzieliśmy się także, że drzewa, które rosną w tej chwili w dużych, czarnych donicach (są to jarząb szwedzki i cztery śliwy czerwone), będą wymieniane - w zależności od szybkości ukorzenienia - co trzy, cztery, a nawet pięć lat. Drzewka, które urosną, będą przesadzone w inne miejsce.
Jeśli chodzi o oświetlenie - wmontowane w chodniki i deptaki - do końca kwietnia zostanie wymienione to, które jest na dzisiaj uszkodzone.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska