Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

EGZAMIN GIMNAZJALNY 2013: matematyka, polski, historia, wos - ODPOWIEDZI

(ea, mj, fi, lern, jw, wa)
Wczoraj uczniowie byli jednak nieco zestresowani.
Wczoraj uczniowie byli jednak nieco zestresowani. Andrzej Muszyński
Trzydniowy egzamin gimnazjalny rozpoczął się wczoraj o godz. 9. Młodzież odpowiadała na pytania z historii i wos, a później z języka polskiego. Dziś czas na matematykę. EGZAMIN GIMNAZJALNY 2013:

- Zaskoczył mnie polski. Zupełnie nie spodziewałem się, że będzie do napisania charakterystyka. Trzeba było wybrać bohatera, który wykazał się odwagą. Pisałem o Zbyszku z Bogdańca - mówi Jakub Klawe z Bydgoskiego Gimnazjum Klasycznego przy I LO.

- Obstawiałyśmy rozprawkę, a tu taka niespodzianka! - mówią też Marcelina Atraszkiewicz i Marta Głuszkowska z tej samej szkoły. Marcelina pisała o Romeo z "Romea i Julii", a Marta o Frodo z "Władcy pierścieni".

Charakterystyka zaskoczyła też gimnazjalistów z toruńskiej "jedenastki". - Nikt się na to nie nastawiał, bo od kilku lat w części pisemnej pojawiała się rozprawka - mówi Karolina Gutmańska. - Na szczęście mieliśmy wolną rękę w wyborze opisywanego bohatera, ale jedyną postacią, jaka przyszła mi do głowy, była Jagienka z "Krzyżaków". Test był natomiast podejrzanie prosty.

- Młodzież nie spodziewała się charakterystyki, bo jest to łatwiejsza forma wypowiedzi niż rozprawka - podsumowuje Mariola Mańkowska, dyrektor bydgoskiej "jedynki". - Lepiej przećwiczone są zawsze bardziej złożone zagadnienia.

Zobacz: Gadżet idealny przed egzaminem z matematyki - matematyczny zegar ścienny

A egzamin z historii? - Nie był zły, próbne bywały znacznie trudniejsze - stwierdza Iga Nalazek z Gimnazjum nr 11 w Toruniu. - Jedyny kłopot polegał na tym, że materiał, który pojawił się na teście, był bardzo obszerny.

- Pytania dotyczyły wszystkich epok, choć najmniej było starożytności - dodaje Jakub Klawe. Marcelinie i Marcie ten test też nie sprawił większego kłopotu, choć do najłatwiejszych nie należało zadanie, w którym trzeba było określić, które powstanie przedstawia załączona ilustracja: listopadowe czy styczniowe. Miała z tym kłopot też Julia Safandowska z Gimnazjum im. ks. Jana Długosza we Włocławku.

- Dobrze mi poszło! - mówił po pierwszej części Bartosz Kupras z Gimnazjum nr 6 w Grudziądzu. - Spodziewaliśmy się nawet bardziej skomplikowanych zagadnień - dodaje Adrian Figurski.

- Egzamin nie był trudny, choć muszę przyznać, że wykrakaliśmy sobie charakterystykę - ocenia oba testy Jagoda Procek z Gimnazjum nr 3 w Inowrocławiu. Sławomir Pierański, nauczyciel w Gimnazjum nr 3 i członek jednej z komisji egzaminacyjnych dodaje, że uczniowie robili wrażenie zadowolonych z tematów.

Zastrzeżeń do egzaminu nie miał Mikołaj Skonieczny z "Długosza". W dobrych humorach byli też uczniowie Gimnazjum nr 2 w Chojnicach. - Teraz trochę boję się matematyki - mówi Daniel Ernest.

Egzamin gimnazjalny odpowiedzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska