Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Porządkowali cmentarz w Topolinku - odkryli kilkadziesiąt XIX-wiecznych nagrobków

(aga)
Sołtys Topolinka Hanna Wojciekiewicz i Jarosław Pająkowski, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego omawiają ogrodzenie cmentarza
Sołtys Topolinka Hanna Wojciekiewicz i Jarosław Pająkowski, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego omawiają ogrodzenie cmentarza Agnieszka Romanowicz
Porządki w Topolinku odkryły kilkadziesiąt XIX-wiecznych nagrobków. Nie wiadomo o nich wiele, jednak wspólne działania sołectwa, parku krajobrazowego i "Pomorskiej" odmienią to na zawsze.

Przy cmentarzu w Topolinku (gmina Świecie) ma stanąć tablica informacyjna - z wiadomościami o wsi, starymi mapami i opisem cmentarza.

Obecnie nie wiadomo o nim wiele. W Delegaturze Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Bydgoszczy dowiedzieliśmy się, że to cmentarz poewangelicki, który powstał w 1850 roku, choć dwa nagrobki datowane są na pierwszą połowę XIX wieku. Rozbudowa cmentarza ustała z końcem II wojny światowej, gdy ewangelicy wyprowadzili się z Topolinka.

Według urzędu ochrony zabytków, znajdują się tam 43 nagrobki. Jednak po porządkach, jakie na cmentarzu zainicjowała sołtys wsi Hanna Wojciekiewicz, okazało się, że pochówków było znacznie więcej.

Przeczytaj również: Menonici: nie nosili broni, nie przysięgali, uznawali chrzest dorosłych i kwestionowali władzę kościelną

Wiedzę na ten temat, na prośbę "Gazety Pomorskiej", poszerzy nasz ekspert, archeolog Wojciech Siwiak. - Prawdopodobne jest, że dopatrzy się pochówków pomenonickich, o których mogą świadczyć nagrobki, tzw. stele w postaci ściętych drzew - zauważa Jarosław Pająkowski, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego. - Niektóre z nich trzeba będzie wypoziomować, nie jestem za oczyszczeniem ich z mchu.

Pająkowski włączył się w ochronę cmentarza, gdy zobaczył zaangażowanie sołtys Topolinka, która skoncentrowała się na oczyszczeniu nekropolii i walce o jej ogrodzenie. Zabiega o nie od dwóch lat - wnioski w tej sprawie kieruje do budżetu gminy Świecie. Niestety, bezskutecznie.

- Jeszcze w tym roku zbudujemy ogrodzenie z drewna. Może być tymczasowe, czyli do błyskawicznego rozebrania, jeśli gmina zechce kiedyś przyznać sołectwu fundusze na metalowe ogrodzenie, jakie znajdowało się tam pierwotnie - mówi Pająkowski.

Hanna Wojciekiewicz ma nadzieję, że gmina Świecie pomoże w zakupie bejcy albo drewnochronu do pomalowania ogrodzenia. - Mam już wstępną obietnicę w tej sprawie - cieszy się sołtys.

Tymczasem zbieramy informacje na temat cmentarza w Topolinku. Kto pamięta ostatni pochówek? Kto zna legendę, że w 1945 roku Niemka zakopała tam skarb?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska