Miejski konserwator z Grudziądza niewiele może, a zabytki niszczeją

Dodano: 18 kwietnia 2013, 9:00 Autor:

18 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. Na pytania dotyczące grudziądzkich zabytków odpowiada Izabela Fijałkowska miejski konserwator zabytków w Grudziądzu.
Zabytki w Grudziądzu, np. browar, niszczeją,  bo są własnością prywatną i trudno zmusić właściciela do remontu czy renowacji.

Zabytki w Grudziądzu, np. browar, niszczeją, bo są własnością prywatną i trudno zmusić właściciela do remontu czy renowacji. (fot. (marz))

- Konserwator miejski może dysponować tylko kwotą przewidzianą w budżecie, a jest to 30 tys. zł. rocznie - wyjaśnia Izabela Fijałkowska.

- Konserwator miejski może dysponować tylko kwotą przewidzianą w budżecie, a jest to 30 tys. zł. rocznie - wyjaśnia Izabela Fijałkowska. (fot. (marz))

- Stan których zabytków w mieście najbardziej panią martwi?
- Obiekty zabytkowe zlokalizowane na terenie Grudziądza są w różnym stanie technicznym. Zgodnie z przepisami, za ich stan odpowiadają właściciele i użytkownicy. Prowadzą oni prace remontowe w miarę swoich możliwości finansowych. Mogą jednak indywidualnie zwracać się o dotacje np. do urzędu marszałkowskiego, wojewódzkiego konserwatora zabytków czy też prezydenta miasta.

- O internetową stronę z rejestrem zabytków grudziądzkich upomniała się na sesji radna Krystyna Nowak.
- Już wyjaśniliśmy pani radnej Nowak, że taka strona istnieje: www.geoportal.grudziadz.pl. W zakładce "Zabytki" zawarto listę obiektów ujętych w rejestrze zabytków oraz w gminnej ewidencji zabytków. Strona powstała w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską pod nazwą "Grudziądzki System Informacji Przestrzennej".

Przeczytaj także:Grudziądz. Zabytkowy kościół do remontu

- Co może miejski konserwator zabytków, by nie popadły w ruinę np. młyn na al. 23 Stycznia czy browar?
- To jest pytanie do właścicieli obiektów. Co do browaru - jest ujęty w gminnej ewidencji zabytków, więc interweniować może powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. Konserwator - nie. Jedynie wojewódzki konserwator może nakazać prace przy zabytku, jeżeli grozi mu zniszczenie lub uszkodzenie. W przypadku złego stanu technicznego obiektów nie wpisanych do rejestru zabytków, ale ujętych w gminnej ewidencji zabytków możliwość interwencji posiada powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. Konserwator, ani miejski ani wojewódzki, w przypadku obiektów wpisanych do gminnej ewidencji zabytków nie ma możliwości przymuszenia właściciela do wykonania prac remontowych. Możliwość taka jest jedynie w przypadku obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Wojewódzki konserwator możne wydać nakaz np. na przeprowadzenie prac konserwatorskich lub robót budowlanych, jeżeli ich wykonanie jest niezbędne ze względu na zagrożenie zniszczeniem lub istotnym uszkodzeniem tego zabytku.

- Jakie są perspektywy doprowadzenia do należytego stanu Góry Zamkowej?
- Zaplanowano odbudowę wieży Klimek, ekspozycję reliktów zamku, zadaszenie reliktów murów, wykonanie iluminacji odrestaurowanych ruin zamku i wieży. Ma być sporo zieleni i elementy małej architektury. Projekt zakłada też refinansowanie wydatków już poniesionych na badania archeologiczne. Zajmuje się tym wydział inwestycji i remontów.

- Czy miejski konserwator wychodzi z inicjatywą pozyskiwania pieniędzy na odnowę zabytków?
- To nie jest rola miejskiego konserwatora. Zajmuje się tym m.in. wydział funduszy europejskich (np. Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Grudziądza). Obiekty należące do miasta remontuje się w ramach prowadzonych inwestycji. Miejski konserwator może realizować swoje zadania w ramach przyznanego budżetu. W 2012 r było to 30 tys. zł. W tym roku też 30 tys. zł, przeznaczone na dokumentację konserwatorską. Nie mamy listy inwestycji wykonanych w mieście. Kamienice systematycznie remontuje Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Nieruchomościami. więcej informacji na temat Lokalnego Programu Rewitalizacji dostępne są na stronie: : .

Wiadomości z Grudziądza

Czytaj więcej o:
  • wiadomości z Grudziądza
  • zabytki Grudziądz
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
pomorska24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze

Czy osoby publiczne zatrzymane na prowadzeniu auta pod wpływem alkoholu powinny być automatycznie pozbawiane funkcji?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 477.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 800 111 006

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

pomorska.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.pomorska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.