Powiat nakielski. Jest kasa. Czas rozpoczynać inwestycje

Dodano: 17 kwietnia 2013, 0:25 Autor:

Wszystkie gminy naszego powiatu wywalczyły pieniądze z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Już podpisano umowy grantowe na realizację projektów. Najwięcej funduszy, bo prawie 1,5 mln zł, trafi do Mroczy.
Przy Szkole Podstawowej w Mroczy powstaną alejki, place zabaw dla dzieci, siłownia...

Przy Szkole Podstawowej w Mroczy powstaną alejki, place zabaw dla dzieci, siłownia... (fot. Maja Stankiewicz)

Włodarzy pięciu gmin naszego powiatu zaproszono do Torunia, gdzie odbyło się uroczyste podpisanie umów grantowych. W całym województwie realizowanych będzie dzięki przyznanemu wsparciu około 150 różnych projektów. Cieszy, że na liście beneficjentów są wszystkie nasze gminy.

Przeczytaj także:Nowa placówka opiekuńcza w Szubinie jest już gotowa

Najwięcej skorzysta Mrocza. Na trzy projekty samorząd ten otrzyma dotację w wysokości blisko 1,5 mln zł. Ciekawie zapowiada się inwestycja w Krukówku, która służyć ma turystyce.

- Chcemy, by było to miejsce ważne turystycznie nie tylko w gminie, ale także w powiecie i województwie - informuje Leszek Klesiński, burmistrz Mroczy. Bo w rejonie Krukówka przebiega międzynarodowa trasa rowerowa. Stąd pomysł budowy w tej wsi m.in. świetlicy, miasteczka do nauki jazdy na rowerze, a także zaplecza dla rowerzystów.

Miłośnicy jednośladów będą tu mogli zatrzymać się, odpocząć, bezpiecznie zostawić rower. Na realizację tego projektu gmina otrzyma z Torunia 491,5 tys. zł.

- W dalszej kolejności wybudowana ma jeszcze zostać w Krukówku ścieżka rowerowa. To jednak - przyznaje burmistrz Klesiński - wciąż melodia przyszłości.

Kolejne granty dotyczą szkół w Witosławiu i Mroczy. Na terenach doń przyległych powstaną alejki, place apelowe, a także place zabaw dla młodszych i starszych dzieci. W Witosławiu powstanie też duży parking, w Mroczy m.in. siłownia pod chmurką dla dorosłych.

- W maju ogłosimy przetargi. Inwestycje będą gotowe do jesieni przyszłego roku - informuje burmistrz Mroczy.

Nie ukrywa, że samorząd ma w zanadrzu kolejnych sześć projektów. Z realizacją może być jednak kłopot, bo gmina jest w trakcie budowy obwodnicy miasta. Pod koniec kwietnia odbędzie się w Mroczy przetarg na dokończenie prac na obwodnicy. Po rozstrzygnięciu będzie dopiero wiadomo jakimi pieniędzmi samorząd dysponuje. Na jakie zamierzenia będzie gminę jeszcze stać.

Pozostałe gminy powiatu zaplanowały głównie remonty, rozbudowę lub budowę świetlic wiejskich.

Sadki otrzymały wsparcie na remont świetlicy w miejscowości Łodzia. W planach jest też przebudowa chodnika w Anielinach, a także poprawa akustyki sali widowiskowej w Sadkach. Na wszystkie te projekty przyznano w Toruniu gminie ponad 600 tys. zł.

Świetlice budowane będą w trzech kcyńskich wsiach: Tupadłach, Dziewierzewie i Kazimierzewie. Wszystkie powinny być gotowe do września przyszłego roku. Wsparcie wyniesie ponad 650 tys. zł.

Gmina Szubin planuje remont świetlicy wiejskiej w Rynarzewie. Skorzystają też mieszkańcy kilku miejscowości w gminie Nakło. Rozbudowany zostanie budynek przeznaczony na świetlicę w Gumnowicach. Większej świetlicy doczekają się też mieszkańcy Michalina.

Czytaj więcej o:
  • inwestycje w powiecie nakielskim
  • powiat nakielski
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
pomorska24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze

Jak oceniasz stan dróg w Nakle?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 26.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 800 111 006

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

pomorska.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.pomorska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.