Bociany do Przygodzic już przyleciały. Oglądaj na żywo

Dodano: 14 kwietnia 2013, 13:30 Autor:

Gniazdo bocianie w Przygodzicach zamieszkuje od niedzieli para bocianów, którą można oglądać w internecie.

Do pierwszego ptaka, który pojawił się w ubiegły poniedziałek, dołączył kolejny – poinformował PAP organizator projektu "Blisko bocianów” Paweł T. Dolata.

Już od ośmiu lat, dzięki kamerze, internauci i ornitolodzy obserwują boćki z Przygodzic na stronie www.bociany.ec.pl. Młode, które przychodzą na świat, otrzymują imiona nadane przez internautów.

"Dziś rano przyleciał drugi bocian, już w 4. minucie znajomości skonsumowały związek. Pierwszych jaj w gnieździe można spodziewać się już w środę” – powiedział PAP Dolata.

Od 2006 transmisje z gniazda w Przygodzicach obejrzało około 5 milionów internautów z ponad 200 krajów. Wśród oglądających byli internauci m.in. z USA, Chin, Brazylii, Panamy, Zaruby, Kajmanów, Nepalu, Belize, Boliwii, Laosu, Wietnamu, Australii, Gwinei Równikowej, Mikronezji, Surinamu, Bhutanu. 11 kwietnia br. do państw, z których obserwowano gniazdo, dołączył Watykan.

Bociany - Przygodzice - na żywo - KLIKNIJ

Gniazdo położone jest na skraju doliny rzeki Barycz. Podglądane ptaki żerują w dużej części na terenie największego w Polsce Parku Krajobrazowego "Dolina Baryczy”, będącego jednocześnie Obszarem Specjalnej Ochrony Ptaków europejskiej sieci ekologicznej Natura 2000.

Kamerę zamontowano na bardzo stabilnym wysięgniku. Jej "oko” zagląda niemal do wnętrza gniazda, ale jak zapewniają organizatorzy projektu, urządzenie nie przeszkadza ptakom - jest nieruchome i odchylone na bok.

W sezonie stronę o przygodzickich bocianach odwiedza kilkanaście tysięcy osób. O zainteresowaniu projektem świadczy też fakt, że strona internetowa z obrazem z kamery jest na 3. miejscu w światowym rankingu prawie 1300 stron o ptakach.

W ubiegłym roku bociania para z Przygodzic miała pięć jaj, z których wykluły się pisklęta, z powodu suszy rodzice wyrzucili dwa najsłabsze pisklaki z gniazda.

PAP

Źródło: Polska Agencja Prasowa

Czytaj więcej o:
  • bociany z Przygodzic
  • Przygodzice
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
pomorska24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze

Czy służba zdrowia w Polsce odpowiada Twoim oczekiwaniom?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 273.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 800 111 006

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

pomorska.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.pomorska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.