Jesteś tu: Strona główna Nauka Artykuł

Sprawdzian szóstoklasisty 2013. Test 6-klasisty odpowiedzi, pytania

Dodano: 4 kwietnia 2013, 11:30 Autor:

Sprawdzian szóstoklasisty to jeden z pierwszych ważnych egzaminów w życiu każdego ucznia. Pisze go dziś ponad 360 tys. uczniów szóstych klas.

Wirtualne testy w ramach programu Egzamer dwukrotnie - w styczniu i marcu - przeprowadziło Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne. Wzięło w nich udział blisko 40 tys. uczniów - tegorocznych szóstoklasistów, gimnazjalistów i maturzystów. Uczniowie mogli rozwiązać cztery rodzaje testów online: sprawdzian szóstoklasisty, egzamin gimnazjalny w czterech blokach (język polski, historia i WOS, matematyka oraz przedmioty przyrodnicze), a także egzamin maturalny (język polski i matematyka na poziomie podstawowym).

Wyniki nie pozostawiają złudzeń. Aż 57 proc. maturzystów nie zdobyło wystarczającej liczby punktów, aby zaliczyć matematykę. Nieco lepiej wypadł język polski - problemy z tym przedmiotem miało 37 proc. zdających.
Gimnazjaliści najlepiej wypadli z języka polskiego. Dobre wyniki uzyskało 61 proc. piszących, w teście z matematyki - 53 proc., z przyrody - 54 proc., a z historii i wos - 49 proc.

Szóstoklasiści natomiast zdobywali średnio 18 punktów na 40 możliwych. Dziś okaże się, jak poradzą sobie już na prawdziwym sprawdzianie. Większość dzieci najbardziej obawia się zadań z matematyki.

Dlaczego ten przedmiot budzi obawy na każdym etapie edukacji? - Myślę, że nie są tu winni nauczyciele ani uczniowie - mówi Elżbieta Wiewióra, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 63 w Bydgoszczy, gdzie do sprawdzianu przystąpi sześć klas. - Moim zdaniem potrzebna jest zmiana stylu nauczania, postawienia na większą samodzielność uczniów, nie ograniczania ich w poszukiwaniu rozwiązań. Dlatego nasi nauczyciele biorą udział w projekcie "Dzieci myślą”. W projekcie, prowadzonym we współpracy z Instytutem Badań Edukacyjnych, uczestniczą nauczyciele z ośmiu bydgoskich szkół. To rodzaj samokształcenia. Nauczyciele spotykają się, wymieniają doświadczenia. - Ważne jest też, aby dzieci uczyły się od siebie - dodaje Elżbieta Wiewióra.

- Matematyka nie jest łatwym przedmiotem - podkreśla Barbara Będkowska, dyrektor SP 5 w Toruniu. - Wymaga logicznego myślenia, nie zawsze opiera się na konkretach, co sprawia kłopot dzieciom.

Sprawdzian rozpoczął się o godz. 9. Na jego napisanie dzieci miały 60 minut. Test jest obowiązkowy.

- Sprawdzian szóstoklasisty 2013. Odpowiedzi i arkusze pytań w serwisie EDUKACJA

Czytaj więcej o:
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Sprawdzian szóstoklasisty 2013. Sprawdź odpowiedzi!

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
pomorska24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze

Rozpocząłeś już przygotowania do egzaminów?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 174.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 800 111 006

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

pomorska.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.pomorska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.