Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kujawsko-Pomorskie jednym z najwolniej rozwijających się województw

Jolanta Zielazna, [email protected]
W badaniach poziomu rozwoju społecznego jesteśmy na 13. miejscu wśród 16 województw!
W badaniach poziomu rozwoju społecznego jesteśmy na 13. miejscu wśród 16 województw! google maps
Nie tylko się nie rozwijamy, ale nie mamy pomysłu, w jakim pójść kierunku. W badaniach poziomu rozwoju społecznego jesteśmy na 13. miejscu wśród 16 województw!

Pierwszy taki raport

Gorzej, bo wśród 30 powiatów zamykających listę, są aż trzy nasze: lipnowski, rypiński i włocławski.

- Ten raport ma pokazać, gdzie są tzw. dziury rozwojowe, gdzie powinien być skierowany główny strumień uwagi i środków, które za tym pójdą - mówi Kamil Wyszkowski, dyrektor biura projektowego UNDP w Polsce. Dane statystyczne mają pokazać, gdzie dane województwo i powiat są. - A wyciąganie wniosków pozostawiamy odbiorcom raportu.

Przeczytaj także:Będzie więcej pieniędzy na turystykę w Kujawsko-Pomorskiem

"Krajowy Raport o Rozwoju Społecznym. Rozwój regionalny i Lokalny" powstał na podstawie badań przeprowadzonych przez Program Narodów Zjednoczonych do spraw Rozwoju (UNDP). Do tej pory takie badania prowadzone były na poziomie krajów, pierwszy raz posłużono się tą metodą, by pokazać wskaźnik lokalnego rozwoju społecznego (Local Human Development Index - LHDI), liczony w punktach. Max to 100 punktów. Badaniami objęto powiaty. Powiatowe dane stworzyły szczegółową mapę rozwoju społecznego Polski powiatowej. O badaniu napisała "Gazeta Wyborcza".

Zbudowano ów wskaźnik z trzech "filarów": edukacji, zdrowia i zamożności. To pierwsza taka publikacja od 2007 roku, gdy UNDP przygotował "Edukacja dla Pracy. Raport o rozwoju społecznym. Polska 2007 r."

Gdzie jesteśmy?

Wskaźnik rozwoju LHDI dla powiatów

wysoki (44,2-62,7 pkt.) - pow. bydgoski

średni (32,2-44,1 pkt.) - Grudziądz, Włocławek, powiaty: inowrocławski, mogileński, świecki, toruński

niski (22,4-32,1 pkt.) - powiaty: aleksandrowski, brodnicki, chełmiński, golubsko-dobrzyński, grudziądzki, nakielski, radziejowski, sępoleński, tucholski, wąbrzeski, żniński

bardzo niski (5,2 - 22,3 pkt.) - powiaty: lipnowski, rypiński, włocławski.

źródło: "Krajowy Raport o Rozwoju Społecznym. Rozwój regionalny i lokalny". UNDP

Miejsce naszego regionu w raporcie nie zaskakuje. Potwierdza to, co powtarzamy od miesięcy, a nawet lat - wleczemy się w ogonie.

Jako województwo jesteśmy na 13. pozycji. Nasz wskaźnik LHDI wynosi 41,22. Najwyższy wskaźnik ma województwo mazowieckie 60,21. Warszawa - 87,63 punktów. Co gorsza, nasza pozycja nie zmieniła się do 2007 roku, od wspomnianego wyżej raportu "Edukacja dla pracy".

Na mapie rozwoju społecznego w ujęciu powiatowym dwa miasta naszego region: Bydgoszcz i Toruń są w najwyższym przedziale wskaźnika lokalnego rozwoju - między 62,8-99,8 punktów. Mimo to nie ma ich wśród 30 prymusów, choć zamykające tę stawkę Leszno ma wskaźnik 60,11.

Dlaczego więc nasze miasta nie trafiły do grona najlepszych? - Mamy do czynienia z powiązaniem miasta z tzw. suburbiami, czyli gminami otaczającymi miasto. Powiat bydgoski i toruński są uboższe. "Obwarzanek" wokól Warszawy jest bogatszy i to się przekłada także na pozycyję miasta - wyjaśnia Kamil Wyszkowski. - Podobnie jest w Trójmieście czy Rzeszowie.

Edukacja, edukacja, edukacja

Nie bez znaczenia są poszczególne składniki, składające się na LHDI: poziom zdrowia, edukacji i zamożności. Wskaźnik zdrowia (49,17) daje nam 12. miejsce, edukacji (42,31) - miejsce przedostatnie, a wskaźnik zamożności (33,67) - miejsce 10. Żaden nie jest powodem do chwały.

- Dane dla województwa kujawsko- pomorskiego pokazują, że największym ryzykiem dla władz samorządowych regionalnych, powiatowych i gminnych jest dryf rozwojowy - mówi dyrektor Wyszkowski. - Sytuacja się nie zmienia, nie ma widocznego trendu rozwojowego.

I dodaje: - To oczywiście wyzwanie dla władz regionalnych. Władze województwa muszą w miarę szybko podjąć decyzje o kierunku rozwoju. Biorąc pod uwagę inne polityki regionalne w województwach sąsiednich.

Wyniki raportu pokazują, ile niektórzy muszą nadrobić, by doścignąć już nawet nie liderów, ale choćby środek stawki. W krajowej stawce powiatów włocławski jest na 351. miejscu, rypiński na 354., a lipnowski - czternasty od końca.

To są miejsca na mapie, na które należy zwrócić uwagę. A na jakie dziedziny życia?
- Generalnie dla wszystkich najważniejsza jest edukacja - wyjaśnia Kamil Wyszkowski, dyrektor biura projektowego UNDP. - Szczególnie przedszkolna i wczesnoszkolna, od 2 do 5 lat. To wtedy kształtuje się przyszłość dziecka: czy będzie innowacyjne, pewne siebie, kreatywne, czy nie. Na tym etapie tę walkę można wygrać lub przegrać. Dostęp do edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej, jej poziom to kluczowa sprawa.

Zaskoczeniem dla badaczy było, że badanie poziomu zamożności ciągle odbija rozbiorowe granice. Zamożność mieszkańców terenów byłego zaboru rosyjskiego jest niższa niż tych, którzy mieszkają na ziemiach byłego zaboru austriackiego i pruskiego.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego planuje odbyć konsultacje z każdym urzędem marszałkowskim.

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska