Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina: Pieniądze dla Kościoła? Tak. Ale czemu z naszych kas?

AWE
- Mniej pieniędzy w naszych budżetach to  mniej remontów dróg, mniejsze ulgi na dzieci czy mniej pieniędzy dla przedszkoli - alarmują samorządowcy
- Mniej pieniędzy w naszych budżetach to mniej remontów dróg, mniejsze ulgi na dzieci czy mniej pieniędzy dla przedszkoli - alarmują samorządowcy sxc.hu
Samorządy mogą stracić miliony. Powód? Zmiana w finansowaniu Kościołów. Zgodnie ze wstępnym porozumieniem rządu każdy z nas będzie mógł oddać im pół procentu od swojego PIT-a. Problem w tym, że do tej pory te złotówki trafiały do budżetów miast i gmin. Teraz nie trafią.

Do tej pory do kas lokalnych samorządów trafia około 38 procent z naszych podatków PIT.

W przypadku Torunia (który jako miasto na prawach powiatu zbiera pieniądze zarówno jako gmina, jak i jako powiat) - jest to kwota ponad 200 milionów złotych, które w tym roku mają trafić do kasy samorządu. W Bydgoszczy to ok. 352 miliony zł, w Grudziądzu - ponad 70 milionów. Włocławek z kolei spodziewa się blisko 95 milionów, które mają zasilić miejski budżet.

Ale pieniędzy będzie mniej - przynajmniej na razie wszystko na to wskazuje. Bo ubędzie pół procentu, które już wkrótce każdy z nas będzie mógł oddać na wybrany Kościół. Pół proc. od każdego PIT-a - brzmi niegroźnie, ale po przeliczeniu okazuje się, że może chodzić o grube pieniądze. - Szacujemy, że z budżetu miasta mogłoby ubyć 956 tysięcy złotych - mówi Magdalena Krzyżanowska, rzecznik prasowa Torunia.

Czytaj także: Pół procentu na związek wyznaniowy

Bydgoszcz może zubożeć o 1,7 mln zł. - Przy założeniu, iż wszyscy mieszkańcy dokonaliby odpisu w rocznym zeznaniu podatkowym na fundusz kościelny, czego nie zakładają nawet władze kościelne - podkreśla Marta Stachowiak z bydgoskiego magistratu.

Grudziądz na razie potencjalnych strat nie szacuje, bo wg pracowników urzędu miasta ryzyko błędu jest zbyt duże.

Szacuje za to Włocławek. - Gdyby wszyscy wpłacili te pół proc. na Kościół, miasto mogłoby stracić około 420 tysięcy - przyznaje Monika Budzeniusz, rzecznik prasowa tamtejszego magistratu.

Prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza zamierza protestować. Wysłał już w tej sprawie pismo do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Proponuje w nim zwiększenie udziałów samorządów w dochodach z podatku PIT. - Cieszę się, że osiągnięto porozumienie - mówi prezydent. - Ale dlaczego zapłacić za to muszą samorządy? Mniej pieniędzy w naszych budżetach musi się na coś przełożyć: na mniej remontów dróg, mniejsze ulgi na dzieci czy mniej pieniędzy dla przedszkoli. Chcemy powiedzieć "stop!" takiemu traktowaniu samorządów.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska