Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe-stare zbiory w sieci: niebawem ruszy Brodnicka Biblioteka Cyfrowa!

(kat)
- Dzięki digitalizacji dokumentów zachowamy je na dłużej w dobrym stanie - mówi Paweł Stanny, szef brodnickiej książnicy
- Dzięki digitalizacji dokumentów zachowamy je na dłużej w dobrym stanie - mówi Paweł Stanny, szef brodnickiej książnicy kat
Przedwojenne wydania czasopism, ulotki z dawnych lat, koperty ze starymi nadrukami już niebawem będzie można oglądać i czytać, nie wychodząc z domu.

Za kilka dni, w brodnickiej książnicy zostanie otwarta Brodnicka Biblioteka Cyfrowa. - Zaczęliśmy ją tworzyć w ubiegłym roku - mówi Paweł Stanny, dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Brodnicy. - Mamy coraz więcej materiałów, które systematycznie będą zamieszczane w internecie.

Dlaczego biblioteka powstała?

Odpowiedź jest prosta: - Jest wiele cennych materiałów archiwalnych, które są na papierze. Są bardzo podatne na światło, co sprawia, że blakną, mogą być narażone na przetłuszczenie, pożółknięcie, po prostu zniszczenie. Chcemy tego uniknąć.

Najprostszym sposobem jest stworzenie ich cyfrowej wersji - digitalizacji w sieci.
- Dzięki temu każdy będzie miał dostęp do starych materiałów. W Brodnicy jak i w całym powiecie jest wielu uczniów, studentów, którzy piszą prace z wykorzystaniem materiałów poświęconych dawnej Brodnicy. Teraz bez problemu będą mogli z nich korzystać.

Pracownicy biblioteki zaczęli od przeniesienia do sieci książki "Moje wojenne wspomnienia" autorstwa Kaziemierza Psutego, byłego żołnierza 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka.

- Książka ukazała się w 2007 roku, wkrótce po jej wydaniu zorganizowana została promocja w naszej bibliotece. Za zgodą autora i wydawnictwa książka została zdigitalizowana. Ważne jest bowiem to, by wszystko odbywało się zgodnie z przepisami. Prawa autorskie wygasają po 70 latach. Możemy zamieszczać tylko te materiały, w przypadku których mamy zgodę autora - dodaje szef książnicy.

Oprócz książki do sieci przeniesiono już kilka numerów "Ziemi Michałowskiej", w tym wydanie pochodzące z 1925 roku udostępnione przez Jacka Bieleckiego.

Czytaj także: Zadzwonisz do rypińskiej biblioteki, przyniosą książkę

Cyfrowa biblioteka powstaje właśnie dzięki pomocy mieszkańców, którzy udostępniają archiwalne materiały. - Mamy nadzieję, że zbiory będą coraz bogatsze i zgłaszać się będą do nas kolejni mieszkańcy dysponujący ciekawymi pamiątkami, głównie z lat przedwojennych - mówi szef biblioteki.

Aktualnie przenoszeniem materiałów do sieci zajmują się pracownicy brodnickiej książnicy. W porozumieniu z pracownikami z biblioteki w Toruniu opisują każdy zeskanowany dokument.
Brodnicka Biblioteka Cyfrowa działa jako część Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej. Biblioteka gromadzi m.in. dokumenty dotyczące życia społecznego związane z Brodnicą i resztą powiatu brodnickiego. Książki, czasopisma, fotografie, rękopisy, mapy, dokumenty, ulotki, plakaty, pocztówki są digitalizowane na miejscu. W przyszłości biblioteka planuje stworzyć pracownię digitalizacji (jeśli uda się otrzymać dotację z funduszy ministerialnych).

Wszystkich zainteresowanych BBC zapraszamy na www.biblioteka.brodnica.pl, gdzie znaleźć można już pierwsze materiały. Z kolei 14 marca o godz. 17.30 będzie okazja wziąć udział w promocji cyfrowej biblioteki. Gościem specjalnym spotkania będzie Kazimierz Psuty.
Jeśli macie ciekawe, dobrze zachowane dokumenty z lat przedwojennych, możecie przynieść je do brodnickiej książnicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska