Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mamy pomysły na pl. Rapackiego w Toruniu

(WG)
Paweł Kołacz: - Tunel dla pieszych to archaiczne rozwiązanie, a dla aut - za drogie
Paweł Kołacz: - Tunel dla pieszych to archaiczne rozwiązanie, a dla aut - za drogie Lech Kamiński
"Napowietrzne" rondo, jeden przystanek autobusowo-tramwajowy, kładka dla pieszych - to niektóre z koncepcji torunian dla pl. Rapackiego. Część pomysłów może zostać wykorzystana przy projektowaniu tego miejsca.

Łącznie 14 koncepcji dla pl. Rapackiego - dziewięć społecznych i pięć miejskich - w piątkowy wieczór zostało zaprezentowanych w Centrum Sztuki Współczesnej. Spotkanie to tylko wstęp do konsultacji społecznych dotyczących przebudowy tego miejsca, które mają rozpocząć się w drugiej połowie marca. Formuła była prosta. Dziewięciu mieszkańców, którzy zgłosili propozycje, zaprezentowało wizje dla placu. Następnie pod lupę wzięła je grupa ekspertów m.in. Jerzy Matusiak-Tusiacki, architekt, Adam Popielewski, architekt miasta i Jan Zobolewicz z Towarzystwa Urbanistów Polskich.

Czytaj: Drogowcy mają pomysły na pl. Rapackiego w Toruniu. A Wy?,

- Problemem jest nie plac, ale organizacja ruchu wokół niego - uważa Adam Jarosz, politolog UMK i autor jednej z koncepcji polegającej na budowie ronda na pl. Artylerii Polskiej i pasa dla autobusów i tramwajów, który biegłby zachodnią stroną al. Jana Pawła II i Kujawską. Efekty? - Udrożnienie ruchu na pl. Artylerii Polskiej i Rapackiego, uniezależnienie transportu publicznego od kołowego oraz skrócenie drogi i czasu przejścia dla pieszych - wymieniał zalety tej wizji Jarosz. Józef Kołcz zaproponował rondo "napowietrzne" dla pieszych, rowerzystów i niepełnosprawnych. Paweł Kołacz ze Stowarzyszenia Bydgoskie Przedmieście skupił się na ożywieniu placu. Według tej wizji np. kasa MZK mogłaby się zmienić w miejsce spotkań dla młodzieży, a po zachodniej stronie pl. Rapackiego - mogłoby powstać centrum obsługi pasażerów. - Tunel dla pieszych to rozwiązanie archaiczne, a dla aut - zbyt drogie - twierdzi Kołacz. Według niego wystarczy przeprojektować układ drogowy tak, był przyjazny dla pieszych i rowerzystów, np. zwężając ulicę do jednego pasa w każdą stronę.

Wspólne przystanki dla autobusów i tramwajów

Maciej Neumann, pasjonat komunikacji publicznej, zaproponował zaś utworzenie 100-m. przystanku autobusowo-tramwajowego (PAT) pośrodku al. Jana Pawła II, do którego prowadziłyby dwa przejścia - w pobliżu obecnego i przy pl. Artylerii Polskiej. Neumann: - Obecnie torunianie na Rapackiego drepczą między przystankami, wyglądając, co nadjedzie pierwsze - autobus przez most czy tramwaj od strony ul. Chopina - i w ostatniej chwili biegną, by zdążyć na właściwy przystanek. Nowy pl. Rapackiego musi ten oczywisty nonsens likwidować.

Ryszard Stachowiak zaproponował budowę kładki dla pieszych i zagłębienie jezdni kilka metrów poniżej obecnego poziomu. Krzysztof Ryba przedstawił projekt zamknięcia całej ulicy w tunelu obudowanym murem na wzór średniowiecznych obwarowań z basztami, tarasem widokowym i restauracją.

W dyskusji eksperci najczęściej wymieniali wizję Neumanna. - To bardzo ostrożna i uwzględniająca obecne uwarunkowania koncepcja - podkreśla Popielewski. Grupa ekspercka postanowiła jednak nie dokonywać wyboru konkretnych propozycji. Wskazała tylko na możliwość skorzystania z poszczególnych rozwiązań.

Czytaj: Po rozmowie z radnym Cichowiczem: - Władze Torunia inicjują debatę o drogach

Złoto dla Neumanna

Uczestnicy też oceniali prace, przydzielając im złote, srebrne oraz brązowe medale. Pomysły Neumanna i Kołacza otrzymały ich najwięcej. Można było wystawiać noty koncepcjom Wojciecha Czyżniewskiego, projektanta pl. Rapackiego. Architekt, który pracuje na zlecenie MZD, przygotował pięć wariantów. Uwzględniają one m.in. budowę PAT, tunelu dla pieszych bądź aut i budowę ronda na pl. Artylerii Polskiej. Największym uznaniem uczestników cieszył się wariant, który zakłada zwężenie al. Jana Pawła II do jednej jezdni i wydzielenie PAT po stronie wschodniej - od Starówki.

Co dalej z pl. Rapackiego? O tym, jakie warianty trafią pod konsultacje społeczne, zdecydują teraz władze Torunia.

Wiadomości z Torunia

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska