Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narkotyki królują w grudziądzkich szkołach. Młodzież: "Jaramy" dla zabawy

Aleksandra Pasis [email protected] tel. 56 45 11 926
Co jest najpopularniejsze? - Marihuana i amfetamina - mówi Paweł, maturzysta jednej z największych grudziądzkich szkół średnich.
Co jest najpopularniejsze? - Marihuana i amfetamina - mówi Paweł, maturzysta jednej z największych grudziądzkich szkół średnich. sxc, infografika jerzy chamier-gliszczyński
Młodzież: - Marihuana jest na wyciągnięcie ręki. Jeden telefon, godzinka i mamy tyle, ile potrzebujemy. "Jaramy" dla zabawy. Terapeuci alarmują: - Wiek sięgających po narkotyki się obniża!

Marek po pierwszego skręta sięgnął w pierwszej klasie zawodówki. - Koledzy go namówili - opowiada jego tata Franciszek. - Wciągnęło go. Ani ja, ani żona nie mieliśmy o tym pojęcia. Pracowaliśmy na kilku etatach, aby synowi niczego nie brakowało.

Chłopak zaczął podkradać pieniądze z portfela matki. - Ginęły drobne sumy, ale żona nic mi nie mówiła - kontynuuje mężczyzna. - Gdy zaczęły znikać cenniejsze rzeczy, zaczęliśmy obserwować Marka. Wydało się.

Przeczytaj także:Terapeuta: Karanie za "marychę" jest zbrodnią

I dodaje: - To był dla nas szok! Każdy, ale nie nasz Marek.

Rodzice postanowili działać. Razem z synem udali się na terapię. Jedną, drugą... Bez rezultatów. - Na chwilę panował nad sytuacją, ale wracał w to samo towarzystwo. Zaczęły się kradzieże, rozboje. Z nałogu nie wyszedł... Rodzice, choć starali się ze wszystkich sił ratować dziecko, polegli. Stracili z nim kontakt. Dziś nie wiedzą, co się dzieje z Markiem. Jednego są pewni: ćpa nadal.

Gram "gandzi" za 30 zł

Robert Rejniak, prezes Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii w Bydgoszczy. - To chęć wrażeń, akceptacji w grupie, czasem kiepska wizja przyszłości młodych ludzi sprawiają, że zaczynają eksperymentować.

Co jest najpopularniejsze? - Marihuana i amfetamina - mówi Paweł, maturzysta jednej z największych grudziądzkich szkół średnich.

Trudności z dostępem? Żadnych. - Każdy wie do kogo uderzyć - dodaje Bartek, tegoroczny absolwent jednego z najlepszych grudziądzkich liceów.

Cena? Młodzi zgodnie przyznają:- 30 zł za gram marihuany.
Sławomira Gajewska, dyrektorka Gimnazjum nr 8, przy ul. Legionów w Grudziądzu:- Nie dostrzegamy takiego problemu w naszej szkole.

Nauczyciel z innego grudziądzkiego gimnazjum (chce pozostać anonimowy) przyznaje: - Jeśli słyszę od moich kolegów po fachu, że narkotyków w szkołach nie ma, po prostu śmiać mi się chce. Narkotyki były, są i będą. Ale nadal jest to temat tabu. Zamiatany pod dywan. Nie mówi się o tym głośno, żeby nie było afery.

Z obserwacji nauczyciela wynika, że zmieniają się sposoby dostarczania "towaru". - Kiedyś pod szkołę dilerzy podjeżdżali samochodami - wspomina. - Teraz uczniowie handlują między sobą.

Według Roberta Rejniaka, który pracuje z uzależnionymi nastolatkami, na rynku wciąż są dopalacze. - Im trudniej dostępne, tym kuszą bardziej - podkreśla terapeuta.

Można je kupić m.in. w niektórych sklepach z upominkami. Uczniowie zdradzają: - Wchodzimy, kładziemy kasę na ladę i sprzedawca doskonale wie, co podać.

Sanepid w Grudziądzu od kilku tygodni czujnie przygląda się sklepowi mieszczącemu się przy ul. Kosynierów Gdyńskich, czyli tuż przy siedzibie inspekcji. - Po sygnale od policjantów przeprowadziliśmy kontrolę i okazało się, że był w nim towar zawierający zakazane substancje - potwierdza Ewa Kamińska z Sanepidu. - Po naszej interwencji wycofano go ze sprzedaży. Sklep działa dalej, ale obserwujemy go.

Rodzice! Bądźcie czujni

To, co niepokoi terapeutów, stróżów prawa i nauczycieli, to obniżający się wiek ludzi, którzy zaczynają sięgać po używki.

- Już trzynasto i czternastoletnie dzieci eksperymentują - mówi Danuta Szaciłowska, sędzia Sądu Rejonowego w Grudziądzu. W 2012 r. sąd rodzinny zajmował się 10 sprawami nieletnich, którzy mieli do czynienia z narkotykami.

Sędzia Szaciłowska podkreśla: - To opiekunowie w takich sprawach odgrywają ogromną rolę. Najważniejsze, żeby nie bagatelizowali problemu, tylko zaczęli szukać pomocy fachowców.
Do czego może prowadzić uzależnienie od narkotyków? - Dzieciaki nie kończą szkół, zaczynają popadać w konflikty z prawem, brakuje im motywacji i celów - wylicza Robert Rejniak.

I radzi: - Rodzice powinni być czujni, gdy młody człowiek zaczyna zamykać się w sobie, albo wręcz przeciwnie - staje się nadpobudliwy, nie chce nam przedstawić swoich znajomych.
Z danych Ośrodka Terapii Uzależnień Dzieci i Młodzieży w Grudziądzu wynika, że po narkotyki najczęściej sięgają gimnazjaliści.

Wiadomości z Grudziądza

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska